مسیر سبز
مسیر سبز

فهرست نرم‌افزارهای ‌رمضان ماه مبارک رمضان، مهمترین رویداد جهان

فهرست نرم‌افزارهای ‌رمضان 
 ماه مبارک رمضان، مهمترین رویداد جهان

فهرست نرم‌افزارهای ‌رمضان
ماه مبارک رمضان، مهمترین رویداد جهان اسلام است و به همین علت همه ساله با فرارسیدن این ماه مبارک غولهای بزرگ فناوریهای موبایل، نرم افزارهایی را برای کمک به روزه داران ارائه می کنند.

با آغاز ماه مبارک رمضان بسیاری از کشورهای اسلامی و غولهای بزرگ فناوری با برنامه های نوآورانه ای به استقبال این ماه رفته اند.

فناوریهای ماه مبارک رمضان در سنگاپور
 در این ماه رمضان، مسلمانان سنگاپوری قادر خواهند بود با استفاده از برنامه جانبی که شورای مذاهب اسلامی سنگاپور توسعه داده است، بر روی تلفنهای همراه هوشمند از زمان افطار آگاه شوند و به تلاوت آیات قرآن مجید و سخنرانیهای مرتبط با این ماه گوش بسپراند.
 
این برنامه جانبی همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان عرضه خواهد شد. هدف از این عرضه این نرم افزار جذب جوانان و افزایش درک فناورانه جمعیت مسلمان این کشور است.

 

همچنین این شورا وب سایت جدیدی به آدرس Ramadan.sg و اکانتهایی بر روی شبکه های اجتماعی راه اندازی کرده است.
 
سخنگوی شورای مذاهب اسلامی سنگاپور در این خصوص اظهار داشت: "ما امیدواریم با کمک سکوهای متعدد رسانه های جدید بتوانیم سطح آگاهی و شرکت رسانه ای مردم را در این ماه افزایش دهیم تا ماه رمضان بیش از همیشه باشکوه برگزار شود."
 
رشد خرید تلفن همراه در اندونزی در ماه مبارک رمضان
 برپایه یک سنت چند ساله، شهروندان اندونزی با فرا رسیدن ماه مبارک تلفنهای همراه قدیمی خود را با تلفنهای جدید عوض می کنند. به همین دلیل، در این کشور این ماه برای این بازار و اپراتورهای موبایل ماهی پر رونق است.
 
در گذشته، سنت خرید وسایل نو به مناسبت ماه رمضان و عید فطر به خرید لباس و کفش جدید محدود می شد اما چندسالی است که در این سنت، مردم به خرید گجتها و دستگاههای فناورانه نو رو آورده اند.
 
تلفنهای همراه هوشمند در کنار روزه داران
 با رشد محبوبیت تلفنهای همراه هوشمند، برنامه های جانبی متنوعی از سوی تولیدکنندگان بزرگ برای رفاه روزه داران ارائه شده است. روزه داران می توانند با بارگذاری این برنامه ها از امکانات آنها استفاده کنند.
 
نه تنها کاربران "آی- پد" و "آی- فن" می توانند از مزایای این برنامه های جانبی بهره مند شوند، بلکه کاربران تلفنهای بلک بری و کاربران نوکیا نیز به این نرم افزار دسترسی خواهند داشت.
 


نرم افزارهای ویژه آی- فن و آی- پد برای روزه داران
iPray - این نرم افزار با نشان دادن اوقات شرعی می تواند در وقت نماز زنگ بزند. این نرم افزار، جهت قبله و رخدادهای مهم برپایه تقویم اسلامی را نیز نشان می دهد.
 
Guidance Pray (راهنمای نماز)-   عنوان برنامه جانبی دیگری است که تنها با هزینه 2.99 دلار می تواند محل نزدیکترین مسجد به کاربر را در روزهای ماه مبارک رمضان نشان دهد.
 
iQuran - نرم افزاری است که در دو نسخه iQuran Lite (رایگان) و iQuran III (پولی به قیمت 6.99 دلار) عرضه می شود. هر دو نسخه به کاربر اجازه می دهد که بر روی "آی- فن" و "آی- پد"، آیات قرآن کریم را بخواند و یا گوش کند. این نرم افزار، قرآن را به 30 زبان زنده دنیا ارائه می کند.
 
My Quran- عنوان برنامه جانبی جامعی است که بیشترین کمک را به کسانی می کند که به بررسی قرآن می پردازند.
 
iSubha - این نرم افزار در واقع همانند دانه های تسبیح است که بر روی "آی- فن" عمل می کند. با خرید این برنامه جانبی به قیمت 1.99 دلار و نصب آن بر روی "آی- پد" و یا "آی- فن" کاربر می تواند صدای ریتمهای دانه های تسبیح را بشنود و شمارش ذکرها را داشته باشد.
 
Islamic Compass (قطب نمای اسلامی)- این نرم افزار را موسسه عبادت اسلامی برای قرآن و قبله توسعه داده است. این نرم افزار نیز جهت قبله و اوقات شرعی را اعلام می کند.
 
Muslim Kids Series - برنامه جانبی رایگان ویژه آموزش قرآن به کودکان است. با استفاده از نقل قولهای ساده و صمیمی این نرم افزار می تواند داستانها و درسهای قرآنی را آموزش بدهد.
 


برنامه های جانبی ویژه تلفنهای همراه بلک بری
شرکت Research In motion تولیدکننده تلفنهای بلک بری همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان برنامه های جانبی جدید ویژه این تلفنهای همراه هوشمند را بر روی فروشگاه BlackBerry App World عرضه کرد.
 
بیشتر این نرم افزارهای فرهنگی و اسلامی به دو زبان عربی و انگلیسی عرضه می شوند و اغلب آنها محتوی متن قرآن کریم، بازیهای اسلامی ویژه کودکان و خانواده ها هستند.
 
Quran app - یکی از این نرم افزارها است. کاربران با ورود این برنامه می توانند از متن قرآن کریم استفاده و صوت آیات و سوره ها را بارگذاری کنند.
 
Medina app - به کاربران می تواند اطلاعاتی را درباره مکه و مدینه و نقش این دو شهر مقدس در تاریخ اسلام ارائه کند.
 
Konooz - برنامه ای ویژه خانواده های مسلمان است. این نرم افزار بر روی ورزشها، فرهنگها و واقعیات اسلامی تمرکز کرده و با طرح سئوالات تستی سطح آگاهی خانواده را افزایش می دهد.
 
Call to Pray - به کاربران در تشخیص فضاهای جغرافیایی، زمان نماز و جهت قبله کمک می کند. این نرم افزار به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، فارسی، فرانسه، و ترکی ارائه می شود.

نرم افزارهای ماه مبارک رمضان ویژه تلفنهای نوکیا
 نوکیا اعلام کرد که همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان 2011 دامنه جدیدی از برنامه های جانبی ویژه تلفنهای همراه را بر روی فروشگاه آنلاین Ovi Store عرضه کرده است. این نرم افزارها که با دستگاههای نوکیا سازگارند در ماه رمضان به صورت رایگان قابل بارگذاری هستند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید