هر روز!
هر روز!

معانی اسم خودروهای ساخت داخل !!! : معانی اسم خودروهای

معانی اسم خودروهای ساخت داخل !!! : معانی اسم خودروهای

معانی اسم خودروهای ساخت داخل !!!
: معانی اسم خودروهای ساخت داخل !!!
: معانی اسم خودروهای ساخت داخل
به گزارش : اصلا به ذهنتان خطور کرده که خودروسازان کشور از چه شیوه و فرآیندی برای نامگذاری محصولات خود استفاده می کنند و چه معیارهایی را در این مورد در نظر می گیرند؟
و در نهایت آیا به این فکر کرده اید که نام خودروها در میزان استقبال مشتریان از آنها، تاثیر دارد یا خیر؟
موضوع «نامگذاری» در صنعت خودرو کشور، اگرچه از سال 80 و با طراحی اولین خودرو ملی (سمند) شکلی سازمان یافته به خود پیدا کرد، اما به گواه تاریخ، در سال های اولیه عمر صنعت خودرو کشور نیز «نامگذاری» مرسوم بوده، منتها شکل محدودتری نسبت به زمان حال داشته است.
به هر حال آن زمان خودروسازی کشور دارای «برند» نبود، اما در یک دهه گذشته با طراحی و تولید محصولات داخلی از جمله، سمند، تیبا و رانا، انتخاب «نام» در خودروسازی کشور نیز از اهمیت بیشتری برخوردار شد، به نحوی که خودروسازان برای این کار دست به فراخوان زدند و حتی کمیته ای نیز در آن مورد تشکیل دادند.
هم اکنون خودروسازان داخلی برای انتخاب نام محصولات خود، از راه فراخوان به نظرات مشتریان دسترسی پیدا می کنند و در نهایت نیز با مطرح کردن نام های پیشنهادی منتخب در کمیته «نامگذاری»، اسم خودرو موردنظر انتخاب می شود.
حال در این گزارش ضمن بررسی پروسه تعیین «نام» در صنعت خودروسازی کشور، نگاهی نیز به نام های فعلی و معانی آنها می اندازیم.
آن طور که رییس کمیته نام گذاری محصولات ایران خودرو در این مورد به خبر نگار ما می گوید، بنیان کمیته نام تجاری و شعار تبلیغاتی در اوایل دهه 1380 در ایران خودرو فعال شده و این کمیته تاکنون بیش از 200 جلسه برگزار و چندین نام انتخاب کرده است.
عبدالله بابایی تاکید می کند: هدف از تشکیل این کمیته، یکپارچگی در تعیین نام خودروها و البته شعارها و شیوه های تبلیغاتی است.
وی در مورد روند انتخاب نهایی نام خودروها می افزاید: معمولا برای تعیین نام خودروها، فراخوانی انجام و نظر مشتریان در این مورد اخذ می شود، که گاهی نام های پیشنهادی بسیار زیاد متنوع از آب در می آیند. به گفته بابایی، این نام ها به کمیته تخصصی می روند و پس از آن، جهت بررسی بیشتر، در کمیته اصلی که 12 عضو دارد، مطرح می شوند.
وی می گوید: نام های پیشنهادی، در کمیته تعیین نام مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرند و در نهایت دو تا سه گزینه نهایی انتخاب شده و برای بررسی بازخورد آنها در جامعه، در گروه های نظرسنجی، ارزیابی خواهند شد.
به گفته رییس کمیته نامگذاری محصولات ایران خودرو ، گزینه ها به همراه نتایج نظرسنجی، به مدیریت ارشد شرکت منعکس می شود تا پس از دریافت نظر وی، نتیجه نهایی برای ثبت به معاونت حقوقی برود. در نهایت نیز، برای جا انداختن نام انتخاب شده در بازار، تبلیغات لازم انجام می شود.
آن طور که رییس کمیته نامگذاری محصولات ایران خودرو می گوید، نام های منتخب باید دارای ویژگی های خاصی باشند، به نحوی فارسی بودن، قدرت ماندگاری در ذهن مشتریان، ساختار آوایی و نوشتاری و کاربرد معنایی از جمله مهم ترین این ویژگی ها به شمار می روند.
بابایی تاکید می کند: نام انتخابی نباید در سایر زبان ها معنی نامناسبی داشته و تلفظ آن در زبان های بین المللی نیز می بایست روان و ممکن باشد. همچنین عدم قابلیت «تمسخر» نیز یکی دیگر از شرایط لازم برای نام خودرو به حساب می آید.
رییس کمیته نامگذاری در ادامه می افزاید: نام خودرو علاوه بر اینکه باید متناسب با برند، یادآور کشور باشد، می بایست به نوعی با ذات «خودرو» نیز که تداعی کننده حرکت و شتاب و سرعت است، ارتباط برقرار کند. زیبایی، خوش آهنگی و گوش نوازی و کوتاهی در ساختار آوایی و زیبایی و چشم نوازی در ساختار نوشتاری نیز، دیگر ویژگی نام انتخابی برای خودرو به شمار می روند.
این «نام» همچنین باید نوعی احساس صمیمی بودن را به مخاطب القا کند.
شیوه نام گذاری در بین خودروسازان خارجی
اما ببینیم هم اکنون در دنیا با چه روشی نام خودروها را انتخاب می کنند. در حال حاضر خودروسازان بین المللی با استفاده از دو روش «واژه ای»، «رقمی و ترکیبی»، نام محصولات خود را برمی گزینند.
در روش «رقمی-ترکیبی»، عدد و حروف انتخاب شده معمولا از نظر معنی و مفهوم با ویژگی های خودرو تناسب دارند.
در این خصوص، معاونت فنی مهندسی سایپا می گوید: شیوه نامگذاری خودروها در استاندارد دنیا روش های گوناگونی دارد، به نحوی که در بعضی از کشورها این سیستم متغیر بوده و ممکن است نام خودرو به شکل های مختلف تغییر کند.
مرتضی شفیعی می افزاید: در روش کدگذاری، بعضی خودروسازان از اسامی تبلیغاتی استفاده می کنند و برخی دیگر شیوه کدگذاری را به کار می گیرند.
شفیعی تاکید می کند: مثلا در نامگذاری پژو 308، ب ام و 320 و مرسدس بنز E350، از روش کدگذاری استفاده شده، به نحوی که یکی از ویژگی ها یا مشخصات فنی خودرو، با عدد مربوطه همخوانی دارد.
وی می گوید:به عنوان مثال، در سیستم «ب ام و»، رقم نخست نشانگر ابعاد خودرو و دو رقم بعدی بیانگر حجم موتور آن است.
شفیعی با اشاره به اینکه در سیستم نامگذاری پژو نیز رقم نخست بیانگر اندازه اتاق، رقم میانی به صورت ثابت صفر و رقم سوم بیانگر نسل خودرو است، ادامه می دهد: در روش مرسدس بنز، حرف نخست نشان دهنده کلاس بدنه خودرو و «عدد مربوطه ضرب در 10» نیز بیانگر حجم موتور است.
معاون فنی-مهندسی سایپا، یک مثال نیز از این شرکت زده و می گوید: در سایپا 141، «عدد یک اول» نشانگر سایز خودرو، عدد چهار نشانگر ورژن و «عدد یک آخر» نیز به نسل این خودرو اشاره می کند.
به گفته شفیعی، شرکت های «کیا» و «هیوندایی» نیز که به جای ارقام از اسامی استفاده می کنند، اگر محصولاتشان با نام خود، خریدار داشته و در بازار با استقبال روبرو شود، در مدل های بعدی با همان

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید