مسیر سبز
مسیر سبز

آلبوم جنگ‌جهانی دوم؛ اشغال ایران (1) فرارو: در روز

آلبوم جنگ‌جهانی دوم؛ اشغال ایران (1) 
 فرارو: در روز

آلبوم جنگ‌جهانی دوم؛ اشغال ایران (1)
فرارو: در روز ۳ شهریور ۱۳۲۰ نیروهای شوروی از شمال و شرق و نیروهای بریتانیایی از جنوب و غرب، از زمین و هوا به ایران حمله کردند و شهرهای سر راه را اشغال کردند و به سمت تهران آمدند.

پس از آنکه در آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد در 3 شهریور 1320 (25 اوت 1941) ارتش متفقین به بهانهٔ حضور جاسوسان آلمانی به ایران حمله کردند.

در این روز نیروهای شوروی از شمال و شرق و نیروهای بریتانیایی از جنوب و غرب، از زمین و هوا به ایران حمله کردند و شهرهای سر راه را اشغال کردند و به سمت تهران آمدند. ارتش ایران به سرعت متلاشی شد. رضاشاه ناچار به استعفا شد و توسط بریتانیایی‌ها بازداشت و به آفریقای جنوبی و سپس جزیرهٔ موریس تبعید شد. متفقین پس از آن با انتقال سلطنت به پسر و ولیعهد او -محمدرضا- موافقت کردند.

پس از اشغال ایران، راه‌آهن سراسری ایران برای انتقال کمک‌های نظامی به پشت جبهه شوروی، بر اساس قانون وام و اجاره مورد استفاده قرار گرفت و ایران که در آغاز جنگ بی‌طرفی خود را اعلام کرده بود نهایتاً در ۱۷ شهریور ۱۳۲۲ به آلمان اعلان جنگ داد تا بتواند ضمن پیوستن به اعلامیه ملل متحد در کنفرانس‌های صلح پس از جنگ شرکت کند.

دولت آمریکا نیز پس از آنکه عملا با اعلان جنگ به ژاپن در کنار متفقین قرار گرفته بود، وارد خاک ایران شد تا از این طریق شوروی را در نبرد با آلمان کمک کند. سیل کمک‌های تسلیحاتی متفقین از مسیر آبادان - تهران - بندر انزلی به سوی اتحاد شوروی سرازیر می‌شد.

در ادامه انتشار آلبوم عکس‌های جنگ جهانی دوم نگاهی می اندازیم به معدود عکس‌های باقی مانده از اشغال ایران به دست متفقین؛ در سری نخست تصاویر ورود متفقین به ایران و در شکست قشون رضاشاه دربرابر آنان را می بینید. مجموعه های بعدی مربوط به حضور متفقین در خاک ایران و کمک رسانی به شوروی از این طریق است.رضا پهلوی پس از ورود ارتش متفقین به خاک ایران و پیش از آنکه برای همیشه ایران را ترک کند.محمدرضا پهلوی ولیعهد جوان رضاشاه که در شهریور 1320 جانشین پدرش می شود.محمدرضاپهلوی سوگند پادشاهی را در مجلس شورای ملی به امضا می رساند. شهریویر 1320هواپیماهای شوروی با بمباران شمال ایران نیروی دریایی نوپای ایران و ناو جنگی "ببر" را درهم شکستند.کشتی های آتش گرفته ایرانی پس از حملات هوایی متفقین در مکانی نامعلومارتش شوروی و انگلیس در حال ورود به تهران. شهریور ۱۳۲۰عبور تانک های زرهی ارتش متفقین از شهر کرمانشاه. شهریور 1320ورود ارتش انگلستان به پالایشگاه آبادان. شهریور 1320ارتش ایران پس از آتش بس در نزدیکی‌های دهات "زیبری" در کرمانشاه. شهریور 1320عکس یادگاری تفنگداران امریکایی در خاک ایران.تاریخ نامعلومخلبان‌های شوروی  آماده پرواز با هواپیماهای امریکایی در آبادان. تاریخ نامعلومهواپیماهای جنگی امریکا آماده برای کمک به شوروی در مکانی نامعلوم در آبادانضیافت شام فرماندهان ارتش شوروی، انگلستان و امریکا در قزوین. سال ۱۳۲۳هواپیماهای جنگی انگلیسی آماده برای کمک به شوروی در ایران. تاریخ و مکان نامعلومتانک های شرمن آماده انتقال به جبهه شوروی ازطریق ایران. تاریخ نامعلومسربازان متفقین در کنار تانک شرمن بریتانیا در قزوین. تاریخ نامعلومنیروی های ارتش بریتانیا در حال عبور از منطقه ای نامعلوم از خاک ایران.کارگران ایرانی بار رسیده برای ارتش متفقین را برایشان تخلیه می کنند. تاریخ و مکان نامعلومکامیون‌های امریکایی برای ارتش شوروی از میان خاک ایران ابزار جنگی می‌برند. تاریخ نامعلومکشتی‌های باری امریکا و انگلیس حامل محموله های تسلیحاتی متفقین در بندر خرمشهر پهلو می گیرند.عکس یادگاری محمدرضا پهلوی، فوزیه همسر و شهناز اولین فرزندش پس از به قدرت رسیدن و در میان جنگ جهانی دوم و اشغال ایران

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید