بهترین زندگی
بهترین زندگی

واکسن های قبل از بارداری، مهمترین! واکسن زدن در

واکسن های قبل از بارداری، مهمترین!
واکسن زدن در دوران بارداری هپاتیت ب یکی از مشکلات مهم بهداشت عمومی در سراسر جهان است. اکثر موارد عفونت مزمن از طریق مادر به فرزند و در زمان تولد یا پس از آن در مواجهه با ویروس در کودکی ایجاد می‌شود.خانمی ۳۰ ساله به کلینیک مراجعه کرده بود. هفته قبل آمد و گفت که قصد بارداری دارد. برایش آزمایش‌های ضروری مربوط به پیش از اقدام به بارداری را درخواست کردم. وقتی نتایج آزمایش را آورد. آنتی‌ژن هپاتیت ب در وی منفی بود و همین طور هم آنتی‌بادی آن. گفتم: «شما به هپاتیت ب غیر ایمن هستید و حالا که قصد باردار شدن دارین توصیه می‌کنم که واکسیناسیون مربوط به هپاتیت ب رو انجام بدین.البته باید دقت شود که بیمار دچار دلایل دیگر سیستم دفعی نباشد. چرا که در سنین پس از میانسالی اختلال عملکرد روده بزرگ و راست‌روده شایع است و گاهی مورد بی‌توجهی واقع می‌شود. به هر حال فراموش نشود که در یبوست، اساس درمان را مصرف آب و فیبرهای گیاهی تشکیل می‌دهد و پس از جراحی در رکتوسل باید به این نکته توجه شود.

قصد بارداری و واکسنی که باید زد
واکسیناسیون هپاتیت ب در سه مرحله انجام می‌شه. شما به مرکزی معتبر مثل انستیتو پاستور مراجعه می‌کنین. تزریق عضلانی اول رو انجام می‌دین و یک ماه بعد دومین تزریق عضلانی روی بازو انجام می‌شه. ۶ ماه بعد از آن هم نوبت مرحله سوم تزریق می‌رسه و بعد از این سه مرحله تزریق، آزمایش می‌دیم تا میزان مصونیت شما نسبت به ویروس هپاتیت ب معلوم بشه.هپاتیت ب یکی از مشکلات مهم بهداشت عمومی در سراسر جهان است. اکثر موارد عفونت مزمن از طریق مادر به فرزند و در زمان تولد یا پس از آن در مواجهه با ویروس در کودکی ایجاد می‌شود. مهم‌ترین عوارض هپاتیت مزمن ب ایجاد سرطان در کبد و نیز سیروز کبدی است که کبد را به سوی نارسایی شدید پیش می‌برد.در کشور ما هم شیوع متوسطی دارد. بنابراین بررسی از نظر آنتی ژن ویروس هپاتیت ب حتماً برای خانم‌هایی که قصد بارداری دارند و همین طور در تمام بانوان باردار انجام می‌شود.

اگر این افراد آنتی‌ژن مثبت باشند یعنی احتمال دارد که با ویروس برخورد داشته و به نوع مزمن مبتلا باشند که باید تحت نظر متخصص بیماری‌های عفونی قرار گیرند و داستان ویژه خودشان را دارند. اما اگر در بررسی‌ها، آنتی‌ژن ویروس هپاتیت ب منفی باشد، هدف اصلی این است که این بانوان را علیه ویروس ایمن کنیم.واکسیناسیون باید صورت گیرد. درست است که واکسن‌زدن در بارداری برای بعضی از واکسن‌ها ممنوع است. اما واکسیناسیون هپاتیت ب هیچ خطری ندارد و حین بارداری هم می‌توان مراحل آن را کامل کرد.بنابراین مقاومت بعضی از بانوان برای انجام این واکسیناسیون اصلاً توجیهی ندارد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید