هر روز!
هر روز!

معجزه ای به نام آشتی معجزه ای به نام

معجزه ای به نام آشتی 
 
 معجزه ای به نام

معجزه ای به نام آشتی

معجزه ای به نام آشتی
برخی از زوجین برای حل مشکلاتشان تنها تدبیر قهر کردن را مناسب قلمداد نموده و بدان متوسل می شوند ، که متاسفانه از تدابیر غلط و نرآمد است....

از آنجایی که بشر یک موجود اجتماعی است و ضرورتا نیازمند مراودات اجتماعی است، به هر چیزی دست می یازد تا بتواند به این نیاز خود، در جهت مناسب پاسخ دهد و بی شک ارتباط ، یکی از آن تدابیر است . به طور قطع، شما خود واقفید که حفظ ارتباط  بیش از خود ارتباط اهمیت دارد و حتی به جرات می توان گفت این مولفه، از ملزومات  تدوام و ثبات یک ارتباط سالم است. هر رابطه‌ای حداقل میان دو نفر به وجود می‌آید و هر دو طرف  بنابر تفاوت های فردی، شخصیتی، اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و... می تواند عقاید و اندیشه های مختلفی را اظهار نمایند که گاها وجود همین اندیشه های متضاد باعث بروز اختلاف و سوءتفاهم می گردد و به پدیده ای به نام قهر دامن می زند. نمود این مسئله در هر ارتباطی اعم از خانوادگی،دوستی، شغلی و... امکان ظهور دارد اما تظاهرات منفی روانی و اجتماعی آن در زندگی زناشویی ازنمود بیشتری برخوردار است و می تواند ارکان بنیادین یک خانواده را  سست و متزلزل نماید. 
برخی از زوجین برای حل مشکلاتشان تنها تدبیر قهر کردن را مناسب قلمداد نموده و بدان متوسل می شوند ، که متاسفانه از تدابیر غلط و نرآمد است.
آنان بی هیچ اندیشه مثبت و مدبرانه ، استراتژی  قهر و آشتی  را برگزیده و بر آن اصرار می ورزند و تحت هر شرایط و موقعیتی، متناوبا آن را در مدیریت زندگی شان به کار می گیرند؛ غافل از آن که با اتخاذ چنین راهبرد کودکانه و خام نه تنها مشکلاتشان حل نمی شود بلکه وضعیت از آنچه که هست بدتر هم خواهد شد. اگر چه گاهی اوقات این تدبیر کارساز و مفید واقع می شود اما باید بگوئیم: بهتر است خودتان را فریب ندهید و کامتان را با شیرینی موفقیت موقت شیرین نکنید به جای مزه مزه کردن،خود شیرینی که حل مشکل تان است را دریابید.  
برای اصلاح رابطه‌‌ و اشتباهات گذشته‌تان، شما پیش قدم شوید و از الفاظ و جملاتی چون «منت‌کش»، «تو منت‌کشی می کنی و گر نه من ...» هراسی به دل راه ندهید ؛ اجازه ندهید بارمنفی چنین اندیشه های خام و کودکانه طراوت و شادابی زندگی تان را پژمرده سازد؛فقط و فقط به اصلاح رابطه‌‌تان بیندیشید و لاغیر

در مقاله پیشین، به مولفه های دو گام نخستین و ابتدایی حل مسئله و پدیده آشتی کردن اشاره نمودیم حال در ادامه این یادداشت، مولفه های سومین گام که مهمترین بخش مدیریت و نتیجه بخش ساز دو گام نخست پدیده آشتی و ماحصل تلاش شما است ،اشاره  می کنیم.
 
گام های سوم


 در تصمیم به آشتی کردن خود راسخ باشید: و به خود قول دهید که "تمام توان خود را به کار خواهید گرفت و خواهید توانست مشکل تان را تا حد امکان حل کنید".
شدیدا به غرورتان بی توجهی کنید: گاهی غلیّان و غلبه این احساس  و قدرت بی حصرش بر اندیشه اصلاح طلب و صمیمیت می‌چربد  و باعث می شود همه چیز خراب شود. اجازه ندهید زندگی تان به دست احساسات شکننده و بی ثبات اداره شود که منفعتی جز زیان نخواهد داشت.  برای اصلاح رابطه‌‌ و اشتباهات گذشته‌تان، شما پیش قدم شوید و از الفاظ و جملاتی چون «منت‌کش»، «تو منت‌کشی می کنی و گر نه من ...» هراسی به دل راه ندهید ؛ اجازه ندهید بارمنفی چنین اندیشه های خام و کودکانه طراوت و شادابی زندگی تان را پژمرده سازد؛فقط و فقط به اصلاح رابطه‌‌تان بیندیشید و لاغیر. 
عذرخواهی فراموش نشود:
 
راهکارهایی را که می توانید اشـتـبـاه خـود را جبران کرده و علاقه همسـرتان را مجددا کسب کنید، امتحان نمائید .
 
متحدا و همراه با همسرتان در جهت رفع مشکل گام بردارید:  تلاش‌های یک ‌طرفه در دراز مدت، عملا بی فایده و مشکل‌ساز خواهد بود. اگر مداوما و صرفا یکی از طرفین،  ازخودگذشتگی کند و از مواضع‌اش کوتاه ‌آید بی‌آنکه پاسخ متقابلی ببیند، بی تردید در برهه‌ای از زمان کنترل خود را از دست داده و تمامی بخشش‌های گذشته را چون پتک بر سر طرف مقابل می‌کوبد و وی را متهم به بی‌محلی و بی‌علاقگی می‌کند و دور باطلی شکل می‌گیرد که شکل گیری این دور باطل در رابطه چندان خوشایند و پسندیده نیست. 
 بدین جهت است که روان شناسان تاکید فراوانی دارند که زن و شوهر، هر دو باید برای اصلاح مشکل شان تلاش نمایند.
از قهر مجدد جلوگیری کنید: احتمالا می پرسید چگونه؟ ما پیشنهاد می دهیم در یک زمان مقتضی و حتی المقدوردر مکانی غیر از محل جر و بحث، رو در رو به گفتگو بنشینید. با گفتگو، شما خواهید توانست اندیشه ها و دلایل خود را بیان کنید و متقابلا از اندیشه ها و دلایل همسرتان آگاهی یابید. از طریق صحبت کردن مستقیم، هر دو خواهید دریافت  که از چه چیز خوش‌تان می‌آید و یا این که چه موضوعات و کارهایی آزارتان می دهد ،همچنین متقابلا از خوشایندیها و نا خوشایندیهای همسرتان نیز مطلع خواهید شد. مهمتر آن که، صحبت کردن به شما این امکان را خواهد داد تا موارد آزاردهنده را که به احتمال زیاد باعث بر هم خوردن رابطه و قهرتان شده را بشناسید و به موجب آن، ضریب تکرار اشتباهاتتان را کاهش دهید.
به قصه‌های تکراری زندگی تان خاتمه دهید و اجازه تجربه مجدد به آنها ندهید؛به قول معروف" از یک سوراخ فقط یک بار گزیده شوید" . اگر روابط خود را با مهارت احیا کرده باشید و در پابرجایی آن کوشش نمائید قطعا از آن منظر، متوجه تهدید و تنش نخواهید شد

نکته : در این فرصت به دست آمده، با رعایت احتیاط و احترام، حرف‌هایی را که همیشه ناگفته گذاشته‌اید، به یکدیگر بگویید.
نکته : به جای این که مدام به  بیان آنچه که دوست ندارید بپردازید، از علایق‌تان بی‌پرده صحبت کنید.
ن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید