مسیر سبز
مسیر سبز

مردم و رانندگان تاکسی رودرروی هم! خبرگزاری فارس :

مردم و رانندگان تاکسی رودرروی هم!
خبرگزاری فارس : تاکسی گران شد. شورایی‌ها پا را در یک کفش کرده و معتقدند قانونی این کار انجام شده و دولتی‌ها پافشاری می کنند که این کار قانونی نیست؛ اما کرایه‌ها افزایش یافت و باز هم مردم و رانندگان تاکسی رودرروی هم قرار گرفتند.

هزار تومان دادم؛ کرایه هر روز 700 تومان بود؛ خبر ندارید گران شده اگر سواد هم دارید این برچسب جدید است بخوانید.

از این به بعد سوار و پیاده شدن به تاکسی هزار تومان هزینه دارد؛ راننده تاکسی: چاره نداریم هیچ بسته حمایتی نمی دهند ما هم مجبوریم کرایه را افزایش دهیم.

روز بارانی و کرایه بالاتر از روز معمولی است، ناراحتی با اتوبوس برو و دوباره دعوای راننده و مسافر بالا می گیرد.

بحث و جدل رانندگان با مسافران تمامی ندارد و هر روز بر سر این موضوع اختلافاتی ایجاد می شود.

رانندگان معتقدند که هزینه های زندگی آنها با نرخ تورم و گرانی افزایش یافته و مسافران هم معتقدند که کرایه ها بیش از حد بالا رفته و پرداخت آن در توان آنها نیست.

بعد از گران شدن سوخت و بالا رفتن قیمت ها قرار بود به رانندگان تاکسی بسته های حمایتی داده شود و این امر رخ نداد و این قشر از جامعه معتقدند که هزینه های آنها بسیار بالاست و باید نرخ ها بالا رود تا برخی از هزینه های آنها جبران شود.

شورایی شهر مسئول بررسی نرخ کرایه تاکسی است و آنها باید بعد از تصویب نرخ ها را برای تایید به فرمانداری ارسال کنند و از زمان تایید فرمانداری این مصوبه لازم الاجراست.

این در حالی است که مسئولان دولتی از قبل اعلام کرده بودند که امسال افزایش نرخی نداریم ولی شاهدیم که این امر با وجود وعده مسئولان رخ داده است و شورای شهر رسما نرخ ها را اعلام کرده است.

افزایش نرخ کرایه تاکسی قانونی است

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت افزایش نرخ کرایه تاکسی را در شورای اسلامی شهر تهران به صورت کارشناسی بررسی کردیم.

به گفته رئیس شورای شهر تهران استانداری و یا فرمانداری هیچ وظیفه ای در این خصوص ندارد.

وی تأکید کرد که در سال 91 کرایه‌ها تنها یک بار و بر اساس مصوبه قانونی شورای شهر و با هماهنگی دولت افزایش یافت و این موضوع که پارسال نرخ ها چند بار افزایش یافته است صحت ندارد.

شهردار تصریح کرد که پیشنهاد اولیه شهرداری تهران بر اساس محاسبات علمی افزایش 50 درصدی نرخ کرایه‌ها بود اما شورای شهر تهران این میزان را تعدیل کرد و متناسب با نرخ تورم، 30 درصد افزایش در نظر گرفت.

چمران طی نامه ای رسما افزایش نرخ ها را ابلاغ کرد و گفت که  مصوبه نرخ جدید کرایه تاکسی عملاً قطعی و لازم‌الاجرا تلقی می‌شود.

رئیس شورای شهر این موضوع را کاملا قانونی می داند اما همچنان مسئولان دولتی زیر بار نرفته و معتقدند که این کار خلاف قانون است.

چمران ادامه داد و گفت ما در این زمینه با کسی دعوا نداریم و بر اساس قانون عمل می‌کنیم ضمن اینکه مصوبه افزایش کرایه‌ها به شورای حل اختلاف نرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبه افزایش کرایه‌ها به شورای حال اختلاف ارسال شده یا خیر؟ افزود: به هیچ عنوان این مصوبه به شورای حل اختلاف ارسال نشده است.

وی بیان داشت: شورای شهر تهران با هیچ دستگاهی مشکلی ندارد و فقط براساس قانون عمل می‌کند.

افزایش نرخ کرایه تاکسی غیرقانونی است

عیسی فرهادی فرماندار تهران درباره ابلاغ افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی توسط شورای اسلامی شهر تهران گفت: این اقدام خلاف قانون است و افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی باید از مسیر قانونی ابلاغ و اعمال شود.

وی با تأکید بر اینکه هرگونه افزایش نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی خلاف قانون است، افزود: در صورت افزایش‌های غیر قانونی کرایه از طریق مراجع قانونی موضوع را پیگیری می‌کنیم.

البته نرخ ها افزایش یافت و هنوز موضوع پیگیری نشده است.

فرهادی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بعضی از تاکسیرانان اقدام به افزایش خودسرانه‌ کرایه‌های حمل و نقل عمومی کرده‌اند گفت: سازمان تاکسیرانی شهر تهران باید بازرسی و نظارت‌های لازم را انجام دهد.

فرماندار تهران خاطرنشان کرد: افزایش کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی بر خلاف قانون و مصلحت مردم است. با توجه به اینکه در قیمت سوخت افزایشی نداشته‌ایم بنابراین تا پایان سه ماهه نخست سال افزایش قیمت حمل و نقل عمومی در دستور کار نیست.

وی افزود: در فرصت مناسب نسبت به افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی در سال‌جاری اقدام می‌شود.

با وجود اظهارات متناقص مسئولان باز هم نرخ کرایه تاکسیها افزایش پیدا کرد و باز هم باید این هزینه ها از جیب شهروندان پرداخت شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید