مسیر سبز
مسیر سبز

مثلث خاتمی- ناطق - هاشمی برای انتخابات؟ خبرگزاری ایسنا:

مثلث خاتمی- ناطق - هاشمی برای انتخابات؟
خبرگزاری ایسنا: انتخابات مجلس شورای اسلامی سال آینده برگزار می شود و از هم اکنون احزاب و گروه های سیاسی برای کسب کرسی های بیشتر در مجلس خیز برداشته اند.

فرارو با بیان این مطلب در ادامه نوشت: اصلاح طلبان به دنبال پیروزی با همان روش موثر انتخابات ریاست جمهوری خواهند بود؛ اتحاد ذیل مثلث سید محمد خاتمی، هاشمی‌رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری.

این را محسن رهامی، عضو شورای مشوری دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در یک سخنرانی در قم به صراحت بیان کرده است. همین سخنان جلوه رسمی تری به زمزمه‌ فعال شدن مثلث سید محمد خاتمی، هاشمی‌رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری داده است.

قنبری: این مثلث خیلی وقت است که شکل گرفته است

یک فعال سیاسی اصلاح طلب درباره فعال شدن دوباره این ائتلاف گفت: این مثلث به نظر من خیلی وقت است شکل گرفته و در مجموع همکاری های بین این سه شخصیت یعنی آقایان خاتمی، هاشمی و ناطق نوری وجود دارد.

داریوش قنبری با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته این همگرایی میان این سه شخصیت ایجاد شد که نتیجه آن در نهایت به پیروزی نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل منجر شد.

وی با بیان اینکه این همگرایی و همکاری در انتخابات مجلس آینده نیز ادامه خواهد یافت گفت: در کل این فعال شدن این سه شخصیت برای مدیریت روند حرکتی اصلاح طبان و اصولگریان معتدل باعث می شود تغییر و تحولاتی در آرایش سیاسی جامعه شکل بگیرد و به نوعی باعث می شود چهره های میانه رو اصولگرا و اصلاح طلب به یکدیگر نزدیک تر شوند.

این نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه وحدت میان اصلاح طلبان با اصولگرایان میانه رو در حال حاضر شکل غیر رسمی دارد گفت: با شکل گیری دوباره ائتلاف و یا مثلث آقایان خاتمی، هاشمی و ناطق نوری برای ترسیم ساز و کار و نحوه حضور در انتخابات مجلس سال آینده، این وحدت شکل رسمی تری پیدا خواهد کرد و هر چه جلوتر می رویم و به انتخابات نزدیک می شویم هم این وحدت نمایانتر می شود.

قنبری با بیان اینکه گسترش و افزایش فعالیت های تندروها نتیجه ایجاد وحدت میان اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو است گفت: با اقبالی که مردم به همگرایی مثلث آقایان خاتمی، هاشمی و ناطق نوری در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته نشان دادند طبیعی است که از هم اکنون تندروهای اصولگرا موقعیت خود را در خطر ببینند و بر همین اساس تحرکات خود برای مشکل آفرینی در مسیر نتیجه این همگرایی یعنی ریاست جمهوری آقای روحانی را شدت بخشیده اند.

پورنجاتی: این مثلث هنوز فعال نشده است

عضو شورای مشورتی سیدمحمدخاتمی هم درباره اینکه آیا این مثلث فعالیت خود را آغاز کرده است یا خیر با تاکید بر اینکه قدر مسلم همگرایی میان این سه شخصیت وجود دارد گفت: تا آنجایی که اطلاع دارم چنین مثلثی برای انتخابات مجلس آینده شکل نگرفته و فعال نشده است.

احمد پورنجاتی با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو درباره اینکه آیا شورای مشورتی آقای خاتمی وارد مباحث انتخاب شده است یا خیر گفت: در جلسه شورای مشورتی که آخرین جلسه آن همین چند روز پیش نیز برگزار شد همچون گذشته درباره مباحث مختلف جامعه و مسائل مهم روز بحث و تبادل و نظر شد که اتفاقا یکی از موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفت همچون گذشته و همانند هر جمعی انتخابات سال آینده مجلس بوده است.

وی افزود: با این حال در جلسات شورا مشورتی تا آنجا که بنده اطلاع دارم هنوز بحث درباره شکل گیری مثلثی با حضور آقایان سید محمد خاتمی، هاشمی‌رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری مطرح نشده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: آنچه که مسلم است نوعی همگرایی و اشتراک نگاه و اقدام و عمل در مجموعه ای از گرایش های مختلف اصلاح طلبی و حتی بخشی از اصولگرایان که عملا به جرگه شخصیت های فراجناحی پیوسته اند همانند آقای ناطق نوری که دیگر از جریان اصولگرایان سنتی جدا شده اند وجود دارد.

عضو شورای مشورتی سیدمحمدخاتمی تصریح کرد: به هر حال این همگرایی میان آقایان خاتمی، هاشمی و ناطق نوری، در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته نتیجه داد و آنها به عنوان شخصیت های شناخته شده و تاثیرگذار با توجه به پایگاه اجتماعی که دارند نقش تعیین کننده ای در نتیجه انتخابات داشتند.

پورنجاتی افزود: واقعیت این است که برای سامان دهی و جبران بخشی از مشکلاتی که ناشی از سیاست های غلط قبل از سال 92 بود از سوی اقشار مختلف هم در قالب شخصی و هم در قالب تشکیلاتی و جریانی، گام هایی برداشته شده است که گام نخست آن به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته باز می گردد.

وی در ادامه گفت: برای استمرار حرکت درستی که در جامعه به وجود آمده است و کمک به جریانی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری برای بهبود امور کشور شکل گرفته باید گام های موثر دیگری برداشت.

عضو شورای مشورتی سیدمحمد خاتمی افزود: قطعا می دانیم که شرایط جامعه با وجود گام های اولیه برداشته شده هنوز شکننده است. هر چند آقای روحانی قسم جلاله خورده اند که شرایط به گذشته بر نمی گردد که البته هم باز نمی گردد اما نمی شود به امید آنکه این شرایط قرار نیست همچون گذشته شود دست روی دست گذاشت.

وی ادامه داد: مجلس در کنار دولت، نهادی تاثیرگذار برای نجات کشور است از این رو باید دلسوزان، اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل کنار هم در انتخابات سال آینده مجلس نقش پررنگی داشته باشند و همگرایی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را توسعه دهند.

پورنجاتی در خاتمه گفت: بنابراین در اینکه راجع به مسائل کشور همگرایی میان آقایان خاتمی، هاشمی و ناطق نوری وجود دارد تردیدی نیست اما بحث شکل این همگرایی و به نوعی همکاری است که آیا تاکنون به صورت یک ارتباط ارگانیک شکلی و تشکلی، نشستی و دید و بازدی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید