مسیر سبز
مسیر سبز

ظریف: منافع عده‌ای در افزایش تنش است خبرگزاری فارس:

ظریف: منافع عده‌ای در افزایش تنش است
خبرگزاری فارس: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای که روز پنج شنبه در هفته نامه «نیویورکر» منتشر شد، گفته است که تغییر رویکرد کشورهای غربی در قبال تهران، می تواند بر تمام ابعاد سیاست خارجی ایران اثرگذار باشد.

وی که با «رابین رایت» خبرنگار این نشریه صحبت می کرد، گفت: «اگر بتوانیم به مردممان ثابت کنیم و نشان دهیم که غرب برای تعامل با ایران بر اساس احترام متقابل و منافع دوجانبه و موضع برابر آمادگی دارد، این امر بر تقریبا تمام جنبه های سیاست خارجی ایران و برخی ابعاد سیاست داخلی ایران اثرگذار خواهد بود.»

ایران و گروه 1+5 هفته گذشته چهارمین دور از مذاکرات جامع هسته ای را در حالی به پایان بردند که طرفین از پیشرفت کند، و حتی عدم پیشرفت، گفت وگوها خبر دادند. بر اساس توافقی که روز سوم آذر بین تهران و پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان به دست آمد، طرف ها تا 29 تیر وقت دارند تا به توافقی بلندمدت و جامع دست یابند.

آقای ظریف که نیویورکر از او تحت عنوان «واسطه محوری» مذاکرات یاد کرده، در مورد امکان دستیابی به توافق می گوید: «این کار هم سخت و سهل خواهد بود. سهل از آن جهت که ما به ظاهر دیدگاهی مشابه نسبت به اهداف مذاکرات داریم. ما تسلیحات هسته ای نمی خواهیم و آن ها هم می گویند که هدف اطمینان از عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است. خوب، اگر واقعا هدف این است، به عقیده من، این هدف همین الان هم محقق شده است. فقط باید ساز و کاری را بیابیم که بتوانیم در مورد این روند به توافق برسیم.»

با این حال، آقای ظریف می گوید که جزئیات توافق «ممکن است طاقت فرسا باشد، بیش از هر چیز به واسطه اینکه کسانی که نمی خواهند توافقی حاصل شود، کسانی که منافعشان را تقابل و عدم اعتماد بیشتر جست وجو می کنند، بسیار سخت کوش هستند و تمام تلاششان را برای جلوگیری از توافق انجام می دهند.»

رایت در تفسیر این اظهارات، تندروهای داخل آمریکا، همچنین اسرائیل و گروه هایی در ایران را طرف صحبت وزیر امور خارجه ایران دانسته و به نقل از وی نوشته است که این گروه ها در حال تجدید قوا هستند تا تمام توان خود را صرف جلوگیری از دستیابی به توافق، کنند. آقای ظریف در این رابطه گفته است: «آن ها فرصت داشته اند که خود را جمع و جور کنند و احتمالا این بار با تاکتیک های جدیدی وارد شوند. هنوز هم معتقدم که آن ها نهایتا بازنده خواهند شد. اما خوب آن ها کار را کمی برای کسانی که می خواهند اقدامی مثبت انجام دهند، دشوار می کنند.»

نیویورکر با اشاره به اینکه آقای ظریف بر «احترام به حق ایران» تأکید دارد و این حق همان غنی سازی است، نوشته است که تهران معتقد است که غنی سازی برای ایجاد یک منبع انرژی جایگزین ضروری است. افزایش مصرف داخلی نفت، طی نسل بعدی موجب خواهد شد تا این کشور صادرات نفت، یعنی اصلی ترین منبع درآمد خود را از دست بدهند.

نیویورکر همچنین اشاره کرده است که ایران می خواهد بار دیگر نظیر امپراطوری پارس، بر قله های دانش بایستد و انرژی هسته ای را امری مهم در این راستا تلقی می کند. ایران احساس می کند که غرب می خواهد مسیر این پیشرفت را مسدود کند.

وزیر امور خارجه در این رابطه می گوید: «مذاکرات هسته ای تنها در مورد ظرفیت هسته ای نیست. بلکه در رابطه با کمال و شأن ایرانی است. اگر طرف مقابل اهمیت شأن و کمال مردم ایران را درک کرده و این مسئله را دریابد که اقشار مختلف مردم ایران (که ممکن است حتی هرگز نطنز، اراک و فردو را ندیده باشند) معتقدند که شأن آن ها فروشی نیست، که فناوری و پیشرفت آن ها فروشی نیست... آن زمان است که می توانند با ما به تفاهم برسند.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید