مسیر سبز
مسیر سبز

شوخی جالب لاریجانی و مطهری در مجلس علی مطهری

شوخی جالب لاریجانی و مطهری در مجلس 
 علی مطهری

شوخی جالب لاریجانی و مطهری در مجلس
علی مطهری در جلسه بررسی استعفای خود، ترس از بیان مطالبی که در مناظرات انتخاباتی رخ داد را عامل عزم هیئت رئیسه در عدم به جریان افتادن طرح سئوال از رئیس جمهور خواند و گفت: نمی‌توان گفت چون فردی تعدادی پرونده زیر بغل دارد و جسارت لازم را هم دارد همه باید مطابق میل او رفتار کنیم تا دوره اش به سر رسد.

 امروز چهارشنبه بررسی استیضاح علی مطهری نماینده تهران در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

مطهری با بیان اینکه متاسفم که راهی جز استعفا باقی نمانده است، گفت: بارها آنچه را که مخالفان طرح سئوال از رئیس جمهور به عنوان دلایل خود برای عدم طرح سئوال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس مطرح می کردند در ذهن خود مرور کردم اما قانع نشدم.

آنها بیداری اسلامی در منطقه، خوشحالی بی بی سی و صدای آمریکا از طرح سئوال از رئیس جمهور، تحریم و اینکه از خاتمی سئوالی از صحن علنی مجلس پرسیده نشده بود را به عنوان دلایلی برای مخالفت خود مطرح می کردند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به این دلایل توجه کنیم باید وظایف نمایندگی را ببوسیم و کنار بگذاریم، گفت: تا زمانی که آرمان فلسطین و پایبندی جمهوری اسلامی به اسلام و این آرمان وجود دارد تحریم ها و قطعنامه ها ادامه خواهد یافت و ما هیچ گاه فرصتی برای انجام وظایف قانونی خود به دست نخواهیم آورد.

نماینده تهران افزود: نمایندگان نمی توانند به خاطر این دلایل دست از اصلاح امور داخلی و بررسی تخلفات بر دارند.

وی با طرح این سئوال که با سئوال از رئیس جمهور چه اتفاقی قرار بود در کشور رخ دهد که معاونان پارلمانی وزرا و معاون پارلمانی رئیس جمهور از یک طرف و هیئت رئیسه از طرف دیگر مانند دو تیغه قیچی به طراحان سئوال فشار می آوردند؟ گفت: هیئت رئیسه قرار بود سئوالات مطرح شده از رئیس جمهور را به کمیسیون ها ارائه دهد تا کمیسیون ها با حضور نمایندگان رئیس جمهور آن را بررسی کنند و در صورت عدم اقناع نظرات سئوال در صحن مطرح شود.

نماینده تهران با تاکید کرد: آیا این روش برای اداره کشور بهتر است یا روشی که الان دولت و مجلس از طریق مطبوعات پیش گرفته اند و یکدیگر را گلوله باران می کنند.

وی با تاکید بر اینکه با سئوال از رئیس جمهور قصد تحقیر و مفتضح کردن رئیس جمهور را نداریم ، گفت: ما آقای احمدی نژاد را دوست داریم.

مطهری تصریح کرد: احمدی نژاد خدمات زیادی همراه با خطاهای زیادی داشته است و خوب است کسانی که افراط کرده اند و کتاب احمدی نژاد معجزه هزاره سوم را نوشتند امروز کتاب خدمت ها و خطاهای احمدی نژاد را بنویسند.

نماینده تهران افزود: اگر آقای لاریجانی که داماد ما هم هست در جایگاه ریاست جمهوری چنین خطاهایی را انجام می داد من از ایشان هم سئوال می کردم.

وی افزود: لاریجانی داماد ناخلفی است چون با طرح سئوال همراهی نکرد.

لاریجانی هم در پاسخ گفت: مراقب خودتان و همشیرتان باشید.

مطهری با تشکر از صد نماینده ای که با امضای طرح سئوال از رئیس جمهور رشد اجتماعی و سیاسی خود را به نمایش گذاشتند گفت: من با انتشار اسامی نمایندگان منصرف شده از طرح سئوال از رئیس جمهور مخالف بودم زیرا نمایندگان باید بتوانند با کمال آزادی طرح سئوال را امضا کرده و در کمال آزادی پایدار بمانند و یا آن را پس بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه هیئت رئیسه باید در بررسی طرح سئوال از رئیس جمهور بی طرف می ماند، گفت: اگر هیئت رئیسه از همان ابتدا طرح سئوال از رئیس جمهور را به جریان می انداخت مسئله پس گرفتن امضاها پیش نمی آمد چون وقتی نمایندگان می بینند هیئت رئیسه در مورد طرح سئوال مردد است امضاهای خود را پس می گیرند.

مطهری با اشاره به اینکه برخی از اعضای هیئت رئیسه همراه با دولت برای پس گرفتن امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور تلاش می کردند، گفت: اولین جرقه امضای طرح سئوال از رئیس جمهور زمانی زده شد که رئیس جمهور برای اجرای قانون اختصاص بودجه به شهرداری و مترو گفت من این را قانون نمی دانم و اجرا نمی کنم.

وی علل طرح سئوال از رئیس جمهور را تشریح کرد و گفت: اظهارات احمدی نژاد مبنی بر اینکه مجلس در راس امور نیست و یا انتقاد وی از مجریان قانون حجاب و عفاف و عدم اجرای دقیق قانون هدفمند کردن یارانه ها و نپرداختن بخش صنعت و کشاورزی از این قانون از علل مهم طرح سئوال از رئیس جمهور بود.

مطهری با اشاره به 2 منطق مخالفان طرح سئوال از رئیس جمهور گفت: برخی معتقدند که گذشته ها گذشته و نباید این موضوعات را پیگیری کرد و یا مجلس باید با این رفتارها با تساهل و تسامح برخورد کند باید گفت همه دولت ها میل به طغیان و سرکشی دارند و از نظارت گریزان هستند اما مجلس باید بر آنها نظارت کنند. قوه مقننه نباید ثناگوی دولت باشد.

نماینده تهران فرمایشات مقام معظم رهبری در دانشگاه کرمانشاه را بطلان نظریه برخی نمایندگان مبنی بر اینکه اگر لازم باشد رهبری اقدام می کند، خواند و گفت: تصور برخی از اصل ولایت فقیه مضحک است و خیال می کنند ولی فقیه تکالیف را از گردن ما ساقط می کند.

مطهری با اشاره به روند ارائه طرح سئوال از رئیس جمهور به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: به مرور امضاهای طرح سئوال از رئیس جمهور به حد نصاب رسید. اما مدتی معطل کردیم تا شرایط مناسب فراهم شود و جلسه ای با شورای داوری فراکسیون اصولگرایان برای بررسی طرح سئوال از رئیس جمهور گذاشتیم. اعضای این شورا نیز با طرح چنین سئوالی موافق بودند.

وی با بیان اینکه در این میان نامه ای برای مقام معظم رهبری فرستادم متن کامل این نامه را قرائت کرد.

به گفته مطهری در این نامه آورده است: به استحضار می رساند که قصد و نیت همه سئوال کنندگان قرار دادن دولت در ریل قانون و تقویت نظام جمهوری است، ظن قوی دارم که این اقدام موجب تفاهم بیشتر دولت و م

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید