هر روز!
هر روز!

شبیه سازی آتشفشان‌ ایسلند با شیشه شبیه سازی آتشفشان‌ ایسلند

شبیه سازی آتشفشان‌ ایسلند با شیشه شبیه سازی آتشفشان‌ ایسلند

شبیه سازی آتشفشان‌ ایسلند با شیشه
شبیه سازی آتشفشان‌ ایسلند با شیشه
به نقل از مدآنلاین : کشور ایسلند دارای یکی از بالاترین تراکم‌های آتشفشانی در جهان بوده و گفته می‌شود آتشفشانی در دهه 1700 میلادی حدود یک چهارم جمعیت این کشور را به کام مرگ فرستاده است. حالا استودیوی طراحی لیف که با چهره‌ها‌یی مانند آگلا استفاندوتیر، سیگرون هالا آناردوتیر و تیبات آلگایر همکاری دارد،  این نماد کشور ایسلند را الهام‌بخش مجموعه آثار شیشه‌ای خود قرار داده است.
 
 طراحان این شرکت با همکاری مرکز شیشه‌گری « CIAV» در فرانسه پنج طرح شیشه‌ای  با الهام از پنج نوع آتشفشان خلق کرده‌اند. آلگایر، یکی از طراحان این مجموعه درباره خلق آن می‌گوید: «می‌خواستیم داستان ایسلند را تعریف کنیم. ما عاشق توازی شیشه ، لاوا و شباهت گداخت آنها بودیم. بیان این مطلب نقشی مرکزی در فرهنگ ایسلند دارد که البته در دیگر طراحی‎های ایسلندی نیز چنین مسئله‌ای نمود دارد. هر اثر در این مجموعه با همکاری همزمان دو شیشه‌گر خلق شده است و هرکدام مسئول یک بخش از اثر بوده‌اند.

 دو بخش در بهترین دمای ممکن با هم ترکیب شده و فرم نهایی را تشکیل داده‌اند. قطعه «کوزه آتش فشان زیر آب» اشاره به منفذهای سطح زمین در عمق دریا اشاره دارد که ممکن است ماگما از آنها فوران کند. کوزه شیشه‌ای با رگه‌های آبی نماد دریا و تکه قرمز توپ مانند نماد سنگ مذاب است. طراح این قطعه می‌گوید: «در این محصول توپ قرمز شیشه‌ای بزرگی به داخل یک کوزه شفاف فشرده می‌شود که می‌تواند نمایش تنش و فشار ناشی از ماگما در زیر زمین باشد.»

 «اثر گلدان آتشفشان خاموش» نیز دارای پایه‌ای مشابه است و فرم مخروطی زردرنگ آن هم نماد یک آتشفشان خاموش است که در حال حاضر فوران ندارد، اما احتمال فوران آن وجود دارد. آلگایر می‌گوید: «این گلدان روی توپ ماگما شناور است و این نمود بی‌ثباتی دایم در زمان فوران‌های جدید است. 

قطعه « کوزه فوران لاوا »  نیز یک اثر سه تکه‌ای شامل یک پایه قرمز، قسمت میانی فیروزه‌ای به شکل ظرف غلات برعکس و قطعه قرمز باز و برزگ در بالا است. طراح این قطعه در توضیح آن می‌گوید: «فوران لاوا عبارتی است که برای فوران لاوای درخشان قرمز از آتشفشان استفاده می‌شود. پایه قرمز نماد لاوای زیرزمینی، قطعه میانی فیروزه‌ای نمودی از آتشفشان و بخش بالایی نماد انفجار لاوا در آسمان است. »

اما «کوزه انفجار زیرتوده‌ای»شامل یک فرم خاکستری روی یک پایه سفید است. آلگایر در توضیح آن می‌گوید: «ابر تیره خاکستر از آتشفشان سفید پوشیده از برف فوران می‌کند. بخش روشن در مقایسه با آن ابر عظیم خاکستر بسیار کوچک به‌نظر می‌رسد و همین تفاوت اندازه‌هاست که موجب شدت تاثیر آتشفشان‌های زیرتوده‌ای می‌شود.

 اما  در نهایت قطعه «دریاچه دهانه آتشفشان» از یک ظرف نارنجی به عنوان پایه و درپوش متمایل به سبز تشکیل شده است. طراح این قطعه در توضیح آن می‌گوید: «روند تولید آن استعاره‌ای از سقوط ژئولوژیکی زمین به عنوان سطحی است که از زیر مکیده می‌شود تا ظرف زیرین را تشکیل دهد. این مجموعه اولین بار در نمایشگاه طراحی ماه مارس ایسلند در کنار مجموعه لاوا فیلدز از شرکت ورما به نمایش گذاشته شد.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید