هر روز!
هر روز!

لنده،تنها شهرستان بدون تعاونی/ چالش ها و موانع سدراه تعاونی های

لنده،تنها شهرستان بدون تعاونی/ چالش ها و موانع سدراه تعاونی های

لنده،تنها شهرستان بدون تعاونی/ چالش ها و موانع سدراه تعاونی های تولیدی لنده + تصاویر
: لنده،تنها شهرستان فاقد تعاونی/ چالش ها و موانع سدراه تعاونی های تولیدی لنده + تصاویر
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده،  خداوند در سوره مائده می فرماید: «وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ»؛ و (همواره) در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید و (هرگز) در راه گناه و تعدی همکاری ننمایید، پس چه دلپذیر است کارهایی که با همکاری و تعامل صورت می گیرد چرا که این کارها باعث پیشرفت در امورات مختلف خواهد شد.
به گزارش : تشکیل شرکت های تعاونی یکی از راه های مناسب برای توسعه اقتصادی و اجتماعی در جامعه است که ایجاد آن باعث بهره‌وری بهینه از شرایط زندگی، کار، تولید و ارتقای سطح درآمد و وضعیت اجتماعی افراد جامعه می تواند موثر باشد.
ایجاد شرکت های تعاونی کوچک با مشارکت افراد جامعه شهری و روستایی می تواند مهمترین گام برای ایجاد اشتغال و افزایش سطح تولیدات شود لذا حمایت از شرکت های تعاونی از مهمترین وظایف مسئولان ادارات و نهادها با حمایت به وسیله تسهیلات بانکی است.

ایجاد روحیه تعاون در بین مردم می تواند آنان را در برابر سختی ها در صحنه نگهدارد و اراده آنان را در اموری که مربوط به آنهاست عینیت بخشد لذا باید فرهنگ کار دست جمعی با ایجاد تعاونی های کوچک و یا بزرگ تولیدی در جامعه از سوی نهادهای متولی ایجاد شود.
شهرستان لنده از جمله شهرستان های محروم در استان کهگیلویه وبویراحمد است که متاسفانه در زمینه تشکیل تعاونی های تولیدی  به دلیل عدم حمایت مسئولان بالادستی تا کنون موفقیت چندانی در این زمینه نداشته است و تعاونی ها تولیدی که در این شهرستان هم فعالیت داشته اند به دلیل عدم حمایت مسئولان و کمبود منابع مالی و بدهی به بانک ها نیز به طور 100 درصد راکد شده اند.


تعاونی های گچ پزی در شهرستان لنده نمونه ای از تولید و اشتغال پایدار در این شهرستان بوده است که متاسفانه به دلیل عدم حمایت از تولید کنندگان این محصول و نبود صنایع بسته بندی مناسب کم کم از رده خارج و به متروکه تبدیل شده اند و این درحالی است که روزگاری همین تعاونی ها باعث ایجاد اشتغال چندین خانواده بوده اند.

متاسفانه عدم ایجاد شرکت های تعاونی تولیدی در حوزه مسائل عمرانی، صنایع دستی، گردشگری و سایر حوزه ها در این سال ها از مهمترین علل عدم موفقیت این شهرستان در حوزه شرکت های تعاونی است.
عدم هماهنگی بین اعضای تشکیل دهنده یک تعاونی تولیدی، موانع و بروکراسی اداری و سخت جلوه دادن مباحث تعاونی های تولیدی، عدم حمایت مالی از مهمترین دلایل نمی در این حوزه است.


این در حالی است که شهرستان لنده در زمینه مسائل مختلف دارای منابع و استعدادهای مختلفی از جمله صنایع دستی، تولید گچ طبی، تولید گچ زیرکار و سفیدکاری، گردشگری، امکان تفریحی و گردشگری، ایجاد مراکز بوم گردی، تولیدی پوشاک، کیف و کفش و صنایع بسته بندی باشد که متاسفانه به دلیل عدم آگاهی بیشتر مردم و عدم اطلاع رسانی دقیق مسئولان و متولیان این امر کمتر نیز مردم میل و رغبت به تشکیل تعاونی ها تلاش می کنند.

به هرحال یکی از نشانه های پیشرفت و قرارگرفتن در مسیر توسعه کمی و کیفی شهرستان لنده تشکیل تعاونی های مختلف تولیدی برای ایجاد اشتغال پایدار و همچنین افزایش میزان تولیدات در زمینه های مختلف است که امیدواریم مسئولان شهرستانی و استانی به این امر مهم توجه و عنایت ویژه ای دارا باشند.
۹۴ هزار تعاونی در کشور فعال هستند
بی نظیر جلالی، مدیرکل امور فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان ایلام با بیان اینکه ظرفیت عظیمی در بخش تعاون کشور وجود دارد، اظهارداشت: در سال گذشته گردش مالی بخش تعاون کشور بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که بسیار قابل توجه است.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۴ هزار تعاونی در کشور فعال هستند، افزود: بیش از ۹۸۰۰ تعاونی توسط بانوان اداره می شوند که در سال گذشته بیش از یک هزار میلیارد تومان گردش مالی این تعاونی ها بوده است.
مدیرکل امورفرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به لزوم ارتقا فرهنگ کار و تلاش در بین اقشار جامعه تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: جامعه کنونی ما به پشت میزنشینی نیاز ندارد و ما به خوبی نتوانسته ایم جوانانمان را با مقوله کار آشنا کنیم.
گزارش:سیداسماعیل میری
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید