مطالب جالب!
مطالب جالب!

خواص میوه بلوط خانواده: Fagaceae مشخصات:

خواص میوه بلوط 
 خانواده:
 Fagaceae 
 مشخصات:

خواص میوه بلوط
خانواده: Fagaceae
مشخصات:  درختی با عمر  طولانی است که  دارای پوست خاکستری و تاج گرد و  عریض می باشد.برگها  به رنگ سبز تیره ،به شکل تخم  مرغ با حاشیه ای مواج و بدون دمبرگ می باشند.گلهای نر بصورت  گروهی روی یک  پایه و به شکل  آویزان می رویند،گلهای ماده بر  روی دمگل های بلند از بغل برگها میرویند و در گروه های 2 – 5 تایی بوده و دارای کاسه ای هستند که از فلس پوشیده شده است و میوه داخل همین کاسه تشکیل می شود .
پراکندگی:  مناطق معتدل جنوب اروپا،قفقاز وآناتولی در ایران در آذربایجان و خراسان  یافت می شود.
بخش های مورد استفاده:  پوست درخت و مازو ( ترشح صمغی پوست درخت که ناشی از فعالیت لارو حشره بر روی آن میباشد )
ترکیبات شیمیائی:  تانن ها،اسید پیروگالیک،کاتشین و کورستین از عمده ترین مواد موثره می باشند.بلوط یکی از غنی ترین گیاهان داروئی از بابت میزان تانن ( 8-20%) می باشد .{ از دیگر گیاهان  علف نقره ای،نعنا،قره قات و هماملیس را می توان نام برد.}   خواص: * ضد اسهال : بدلیل وجود تانن زیاد،قابض ( مایعات اطراف را به خود جذب می کند ) بوده و در اسهال های آبکی حاد،دفعات اسهال را کم می کند.   * ضد التهاب : به خاطر ترکیبات فلاونوئیدی خواص ضد التهابی دارا می باشد و این اثررا در مخاط روده ، پوست و بواسیر نشان می دهد.
* کاهنده ترشحات : با اثر قابض ترشحات اضافی بافت را بخود گرفته و در عین حال ایجاد حساسیت و تحریک نمی کند.
موارد مصرف:  درمان * اگزما : بخصوص در اگزمای حاد که ترشحات زیادی دارد با کم کردن ترشحات و کاهش التهاب موثر می باشد.{کمکی (کمپرس ، حمام )}
* اسهال : با کاهش ترشحات روده ای منجر به کاهش دفعات اسهال می گردد .{کمکی ( خوراکی)}
*  بواسیر : با کاهش تورم عروق منجر به کم شدن تورم و التهاب هموروئید می شود. {کمکی (حمام ، کمپرس)}   * التهاب مقعد : در التهاب انتهای روده بزرگ و مقعد موثر می باشد . {کمکی (حمام ،تنقیه ،موضعی)}
* کورک : منجر به رسیدن کورک و سر باز کردن آن می شود . {معادل ( کمپرس)}
*  التهاب لبه پلک : منجر به کاهش التهاب ، تورم و درد می گردد . { کمکی ( کمپرس)}
*  التهاب واژن : در خانم هائی که ترشحات زیاد زنانگی همراه با سوزش دارند ، موثر میباشد . {کمکی ( حمام ، موضعی)}    موارد منع مصرف و احتیاط: *  در مواردی که سطح وسیعی از پوست آسیب دیدگی دارد بدلیل احتمال جذب غیر قابل کنترل تانن ها  مصرف موضعی و حمام ممنوع است .   *  در اگزما های  خونریزی دهنده  محدودیت مصرف دارد.
*  در نارسائی قلبی  متوسط و پیشرفته  منع مصرف دارد .
*  در عفونتهای پوستی  منع مصرف دارد. تداخلات داروئی: *  در صورت مصرف توام با آلکالوئیدها و داروهای قلیائی احتمال رسوب دارو و کاهش جذب آنها وجود دارد .
* تانن بلوط منجر  به رسوب نمکهای  آهن شده و عدم  جذب کافی آهن  را موجب می شود. مصرف  در دوران بارداری:  بدلیل نبود مطالعات کافی با احتیاط صورت گیرد.
مصرف  در دوران شیردهی:  با احتیاط صورت گیرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید