مسیر سبز
مسیر سبز

عجله دولت، عامل انفجار پالایشگاه آبادان نایب رئیس کمیسیون

عجله دولت، عامل انفجار پالایشگاه آبادان 
 نایب رئیس کمیسیون

عجله دولت، عامل انفجار پالایشگاه آبادان
نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، علت اصلی انفجار در فاز سوم پالایشگاه آبادان را بی‌توجهی مسئولان این پالایشگاه به اخطار کارشناسان درباره راه‌اندازی زودهنگام آن، اعلام کرد.

"عبدالله کعبی" در گفت‌وگو با خانه ملت از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر در حادثه انفجار فاز سه پالایشگاه آبادان که قرار بود دیروز با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح شود، خبر داد و افزود: انفجار در کمپرسور گازکوب شماره ۶۶ این پالایشگاه که یکی از دو کمپرسور اصلی پالایشگاه آبادان به شمار می‌رود، رخ داده است.نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در تشریح چگونگی وقوع این حادثه توضیح داد: کمپرسور گازکوب فاز سوم پالایشگاه آبادان که یکی از دو کمپرسور اصلی پالایشگاه است، قرار بوده گازی که در فلرها سوزانده می‌شد را به گاز مایع تبدیل کند؛ به علت این که این کمپرسور آماده راه‌اندازی نبود و در راه اندازی آن برای افتتاح ازسوی رئیس‌جمهوری تعجیل شده است، پس از راه‌اندازی کمپرسور مخزن با گاز مایع پر می‌شود.

وی همچنین افزود: پس از پر شدن مخزن با گاز مایع، یکی از مسئولان پالایشگاه دستور تخلیه آن را صادر می‌کند و با تخلیه گاز مایع موجود در این مخزن، گاز در جوی‌های اطراف مخزن و پالایشگاه و زمین‌های مجاور مخزن جاری می‌شود و همین امر موجب بروز انفجار در فاز سوم پالایشگاه آبادان می‌شود.

راه‌اندازی شتاب‌زده عامل انفجار پالایشگاه آبادان در روز افتتاح
نایب رئیس‌کمیسیون انرژی مجلس، بی‌ثباتی در مدیریت صنعت نفت را علت اصلی انفجار امروز در فاز سوم پالایشگاه آبادان خواند و گفت: این فاز ابتدا قرار بود ۲۲ بهمن سال گذشته افتتاح شود که به علت آماده نبودن، افتتاح نشد و بعد هم زمزمه‌هایی برای افتتاح آن در ۱۲فروردین ۹۰ مطرح شد و باز هم به علت آماده نبودن، افتتاح نشد، اما چیزی که جای سئوال دارد این است که چه لزومی داشت، این واحد پالایشگاه آبادان امروز (سوم خرداد) و با وجود اخطارهای متعدد کارشناسان مبنی بر آماده نبودن آن، افتتاح شود؟

وی همچنین تصریح کرد: ردپای سوء تدبیر مسئولان پالایشگاه که برای افتتاح این فاز به دست رئیس‌جمهوری در روز سوم خرداد عجله داشتند؛ در انفجار امروز پالایشگاه آبادان به وضوح مشخص است و این سوء تدبیر جشنی را که قرار بود برای خودکفایی کشور در تولید بنزین برپا شود به عزا تبدیل کرد.

پالایشگاه هفته گذشته برای افتتاح آزمایش شد و جواب منفی بود
کعبی با بیان این که این پالایشگاه هفته گذشته برای افتتاح در روز سوم خرداد آزمایش شده بود، افزود: آزمایش هفته گذشته این پالایشگاه هشداری به مسئولان بود و به خوبی به آنها ثابت کرده بود که این پالایشگاه ظرفیت افتتاح شدن را ندارد و نیازمند تکمیل شدن بخش‌های فنی آن است، اما مسئولان وزارت نفت در غیاب کسی که مسئولیت اداره وزارت نفت را بر عهده داشته باشد، افتتاح این فاز از پالایشگاه آبادان را در برنامه بازدید رئیس‌جمهوری گنجاندند.

انفجار در پالایشگاه آبادان، میلیون‌ها دلار از بیت‌المال را دود کرد
به گفته نماینده مردم آبادان در مجلس، کمپرسور گازکوب شماره ۶۶  پالایشگاه آبادان قرار بود امروز با افتتاح فاز سوم، کار خود را برای تولید گاز مایع آغاز کند، متأسفانه این تأسیسات که ارزش زیادی هم دارد، در انفجار امروز به کلی از بین رفت.

وی ادامه داد: این دستگاه که از کشور آلمان با هزینه هنگفتی خریداری و وارد شده بود، در انفجار  از بین رفته است و مشخص نیست با تحریم‌های غرب علیه ایران قادر به تهیه دوباره آن باشیم.

وی با بیان این که طرح توسعه پالایشگاه آبادان در فاز سوم برای تولید چهار میلیون لیتر بنزین سوپر اجرا شده بود، افزود: در انفجار خسارت سنگینی به پالایشگاه آبادان وارد شده است و به علت اشتیاق مسئولان برای راه‌اندازی زودهنگام و نمایشی این واحد پالایشگاهی، رقم هنگفتی از اموال عمومی کشور از بین رفت.

در وزارتخانه بی‌وزیر از چه کسی در باره انفجار سئوال کنیم
نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، سوء تدبیر، مدیریت ناکارآمد و قانون‌گریزی مسئولان دولتی را موجب بروز حوادث سال‌های اخیر صنعت نفت خواند و یادآور شد: پیش از این اگر چنین اتفاقی در حوزه وزارت نفت اتفاق می‌افتاد، مجلس می‌توانست وزیر را برای توضیح به مجلس بخواند، اما امروز با عزل وزیر از سوی رئیس‎جمهوری و معرفی شخص رئیس‌جمهوری به عنوان سرپرست این وزارتخانه، اعضای کمیسیون از چه کسی باید در قبال این اتفاق تلخ توضیح بخواهند.

دولت دقت تکمیل پروژه‌‌ها را فدای سرعت کرده است
نماینده آبادان با اشاره به حادثه انفجار پالایشگاه این شهر در روز گذشته، گفت: دولت برای آن که یک پروژه را در روز ۳ خرداد افتتاح کند دقت را فدای سرعت کرد.

"عبدالله کعبی" در تذکر آیین‌نامه‌ای، گفت: اجلاس اوپک در آینده نزدیک برگزار می شود اما نام وزیر نفت مشخص نیست و بعید است تا آن زمان نیز تکلیف این وزارتخانه مشخص شود.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران بعد از ۳۴ سال به ریاست اوپک رسید اما مساله ادغام ها باعث شد که ریاست اجلاس یاد شده در هاله ای از ابهام قرار گیرد.

وی افزود: دیروز در پالایشگاه آبادان برای افتتاح یک پروژه دقت فدای سرعت شد تا دولت در روز ۳ خرداد یک پروژه را به بهره برداری برساند که ماحصل آن یک کشته و یک زخمی بود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: کمیسیون انرژی نمی داند از چه کسی در رابطه با این حادثه سوال کند امیدواریم پیگیری های لازم صورت گیرد تا تکلیف وزیر نفت هر چه زودتر مشخص شود.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر کعبی، گفت: برای وزارت نفت باید سرپرست گذاشته شود البته دولت می توانست روش دیگری را برای ادغام ها اتخاذ کند.

منبع : عصرایر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید