بهترین زندگی
بهترین زندگی

زمان دقیق تخمک گذاری، علائم کدامند؟ تخمک گذاری

زمان دقیق تخمک گذاری، علائم کدامند؟
تخمک گذاری
زمان تولد یک دختر او میلیون ها تخمدان نابالغ دارد.معمولا هر ماه تنها یک تخمک، بالغ و رها می شود. هنگامی که تخمک از تخمدان آزاد میشود، 12 تا 24 ساعت پیش از لقاح احتمالی، میتواند زنده بماند. هر تخمکی که لقاح پیدا نمیکند، بوسیله پوشش رحم جذب میشود.
تخمکگذاری میتواند تحت تاثیر عواملی مانند استرس، اضطراب، بیماری، یا به هم خوردن روال معمول زندگی تغییر کند.تخمکگذاری ممکن است باعث احساس درد، حساسیت یا سوزش در تخمدانها یا اطراف آنها شود.

نشانه های تخمک گذاری :
تغییر ترشحات گردن رحم.
در حین یا درست پیش از تخمکگذاری، ترشحات گردن رحم معمولا ظاهری مانند سفیده تخم مرغ به خود میگیرد.  اما ظاهر این ترشحات از زنی به زن دیگر متفاوت است.هر چقدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است.هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

جهش در درجه حرارت پایه ای بدن
درجه حرارت بدن که در ابتدای صبح پس از برخاستن از خواب اندازه گرفته شده باشد- میتواند بیانگر آن باشد که شما تازه تخمکگذاری کردهاید.در اغلب زنان، کمی مانده به تخمکگذاری، درجه حرارت بدن اندکی سقوط میکند، سپس افزایش حاد درجه حرارت بدن به دنبال میآید، که نشانه آن است که تخمکگذاری تازه رخ داده است.پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین 0.4 تا 1.0 درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می توانید با استفاده از یک دماسنج، "دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه گیری کنید.دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می گردد، که دمای بدن را افزایش می دهد.زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که 12 تا 24 ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر 24 ساعت می تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است،. به همین دلیل، متخصصان توصیه می کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید.در این صورت می توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

تغییرات گردن رحم
پس از تخمکگذاری، زن ممکن است در هنگام معاینه دریابد، گردن رحمش نرمتر از حد معمول است، و بالاتر از حد معمول قرار دارد.درد در ناحیه پایین شکم: حدودا 20% از خانمها می توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه های آن می تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز ی mittelschmerz گفته می شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
سایر علائم
نشانههای زیر را ثانوی محسوب میکنند، زیرا در همه زنان یا تعداد زیادی از آنها دیده نمیشوند: لکهبینی، حساسیت پستانها، دلدرد، آروغزدن، افزایش حساسیت در حسهای مختلف و تقویت میل جنسی.

تعیین زمان تخمکگذاری
زنانی که قصد دارند باردار شوند، لازم است درباره ی دورههای قاعدگیشان به خصوص زمان  تخمکگذاریشان اطلاع داشته باشند.
تخمکگذاری، آزادشدن تخمک بالغ است که یک بار در هر دوره قاعدگی رخ میدهد و در این هنگام، تخمک آماده لقاحیافتن و بارورشدن است.
با توجه به این نکات میتوانید زمان تقریبی تخمکگذاریتان را محاسبه کنید:
– یک دوره قاعدگی از اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی می باشد.
– یک دوره قاعدگی به طور معمول 28 تا 32 روز طول میکشد، اما ممکن است کوتاهتر یا طولانی تر باشد.
– زمان تخمکگذاری با محاسبهکردن نیمه دوره قاعدگی تعیین میشود.
– تخمکگذاری معمولا بین روز 11 تا 21 پس از شروع دوره قاعدگی رخ میدهد.
– زمان تخمکگذاری را همچنین میتوانید با حساب کردن 12 تا 16 روز پیش از اولین دوره قاعدگی بعدی هم به دست آورید.
روشهای آگاهی از زمان بارداری
 در روش آگاهی از زمان باروری ، مجموعه ای از اطلاعات به خانمها داده می شود تا آنها بدانند که در چه روزهایی از ماه به احتمال زیاد می توانند در صورت انجام مقاربت حامله شوند ودر چه روزهایی این احتمال کم می باشد .
خانمها می توانند با مشاهده تغییراتی که در بدنشان ایجاد می شود بفهمند که زمان تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدانها ) چه موقعی می باشد . سپس آنها می توانند با استفاده از این اطلاعات از بروز حاملگی جلوگیری نمایند .
موثر ترین راه برای کشف این موضوع که زمان باروری هر شخصی در چه روزهایی از ماه می باشد ، استفاده از هر سه روشی است که در اینجا توضیح داده می شود .
آگاهی از ز

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید