مسیر سبز
مسیر سبز

تشکر قاسم‌ خانی از «هفت سنگ»ی‌ ها! خبرگزاری ایسنا:

تشکر قاسم‌ خانی از «هفت سنگ»ی‌ ها!
خبرگزاری ایسنا: قاسم‌خانی در توضیحاتی نسبت به اتفاقاتی که برای سریال «هفت سنگ» رخ داد، به طنز گفت: قطعا از اینکه مردم به این سریال حمله می‌کنند حمایت می‌کنم، از بچه‌های «هفت سنگ» نیز واقعا حمایت و تشکر می‌کنم. این چند وقت آنقدر به ما حمله کردند و الان بچه‌های «هفت سنگ» به ما کمک کردند حواس مردم به آن‌ها پرت شود.

باب شده است یک نفر را پیدا کنیم و به او فحش دهیم

مهراب قاسم‌خانی - نویسنده سریال‌های طنز تلویزیون همچون «ساختمان پزشکان» و «پژمان» - در گفت‌و‌گویی، در ادامه این مطلب گفت: واقعا باب عجیبی باز شده است که یک نفر را پیدا کنیم و به آن فحش بدهیم نه اینکه نقد کنیم بلکه حمله کنیم و فحش بدهیم؛ در واقع با یکی با خشونت برخورد کنیم، یعنی اصلا ماجرا نقد نیست در حالی که به نظرم این حمله‌ها هیچ کمکی نمی‌کند و فقط یک خشونتی را به جامعه وارد می‌کند.

تلویزیون خودش را از ما جدا کرده است

مهراب قاسم‌خانی در واکنش به حواشی پیش آمده برای سریال «هفت سنگ» و پاسخ به اینکه یک سریال تلویزیونی تا چه میزان مجاز به اقتباس از سریال‌های مطرح دنیاست؟ اظهار کرد: متأسفانه تلویزیون خودش را از مایی که برایش کار می‌کنیم جدا کرده است. در حالی که اگر سریالی پخش می‌شود متعلق به تلویزیون است. حال بذرافشان آن را ساخته باشد یا سروش صحت و کسی که این سریال را نقد و به آن حمله می‌کند، انگار که به تلویزیون حمله کرده است در نتیجه تلویزیون باید از سریال خودش دفاع کند.

آدم اگر اقتباس می‌کند، بگوید

وی درخصوص تشابه سریال «هفت سنگ» با سریال آمریکایی «خانواده مدرن» (Modern family)،‌ اظهار کرد: من آن سریال آمریکایی را دیده‌ام، بخش‌هایی از سریال «هفت سنگ» را نیز دیده‌ام و مشکلی با این قضیه ندارم که اقتباس است، برداشت است و یا کپی، اما تنها مشکلی که از همان ابتدا داشتم این بود که آدم اگر اقتباس می‌کند، بگوید. در نتیجه باید در تیتراژ ذکر می‌شد.

خیلی بد است که مسئولان تلویزیون «خانواده مدرن» را ندیده‌اند!

وی 90 درصد از دلیل ذکر نکردن منبع اقتباس را به اجازه ندادن تلویزیون نسبت داد و گفت: درج نکردن منبع اقتباس مشکل تلویزیون است و مشکل سازندگان این سریال نیست و این مشکل مسئولان تلویزیون است که سریال‌ها را ببینند و تصویب کنند. این خیلی بد است که سریال «Modern family» را اصلا ندیده‌اند. تازه شورای نظارت این سریال را نگاه می‌کند تا ببیند چقدر«هفت سنگ» شبیه «خانواده مدرن» است. این، نشانه بدی است؛ نشان‌دهنده‌ی این است که تصمیم‌گیرندگان در مورد سریال‌های ما، از فضای سریال‌های دنیا عقبند یا اصلا در جریان نیستند. در نتیجه این اولین چیزی است که نشان می‌دهد تلویزیون ضعف دارد.

باز هم از آن حساسیت‌ها ‌و خط قرمزهای بی‌خودی

این نویسنده همچنین در ادامه بیان کرد: احتمالا حساسیت تلویزیون این بوده که گفته نشود «هفت سنگ» از روی یک سریال آمریکایی برداشته شده است. باز هم از آن حساسیت‌ها و خط قرمزهای بی‌خودی. ولی این تصمیم که منبع بر روی تیتراژ نباشد، یک اشتباه و نگفتن حقیقت به مردم است. در نهایت لو می‌رود و سر و صدای آن همه جا درمی‌آید، اما باز دود آن به چشم خودشان می‌رود که حقیقت را نگفته‌اند و این از همه نظر برای تلویزیون بد است.

قاسم‌خانی با اشاره به اینکه تلویزیون باید صادقانه این کار را انجام می‌داد، توضیح داد: کاری که گروه تولید کرده است، به روابط عمومی کار مربوط است. روابط عمومی باید برنامه‌ای می‌ریخت که پیش از پخش به شکل گسترده این موضوع در مطبوعات اعلام می‌شد. به این شکل که ما به هر دلیل دلمان خواسته است از این سریال کپی کنیم.

با اصل قضیه کپی کردن مشکلی ندارم

او با اعتقاد بر اینکه با اصل این قضیه مشکلی ندارد، اظهار کرد: این اتفاق همه جا می‌افتد. سریال «هوم‌لند» جزو پرطرفدارترین سریال‌های آمریکایی است که کپی کامل از یک سریال اسرائیلی اما با ذکر منبع است و یا سریال «کیلینگ» که جزو بهترین سریال‌های سال‌های اخیر آمریکا بوده است، این سریال نیز کپی عین به عین یک سریال اروپایی با ذکر منبع است. کسی به کپی کردن ایراد نمی‌گیرد بلکه رایت این سریال‌ها را خریداری کرده‌اند ولی متأسفانه کسی در اینجا خریداری نمی‌کند پس ما نیز نمی‌توانیم به علیرضا بذرافشان خرده بگیریم که چرا رایت این سریال را خریداری نکرده است. به نظر من همه جا این کار را می‌کنند. سینمای هند که اصلا تخصص این کارها را دارد و مردمشان سینمایشان را دوست دارند و کسی هم به آن‌ها فحش نمی‌دهد.

این اقتباس گرفتن اشکالی نداشت، حتی خوب هم هست

او ادامه داد: به نظر من این اقتباس، اشکالی ندارد، حتی خوب هم هست. مردم ما به هر دلیلی از جمله ممیزی‌ها نمی‌توانند سریال «Modern family» ببینند. در تلویزیون ما نیز پخش نخواهد شد و حتی به شکل مجاز هم فروخته نخواهد شد؛ بنابراین چه اشکالی دارد، مردم از طریق سریال «هفت سنگ»، «Modern family» را که داستان، قصه و شخصیت‌پردازی خوبی دارد و از فضای سریال‌های ما و حتی کارهای خودمان بالاتر است را ببینند. به این شکل توقع مردم از سریال‌ها بالاتر می‌رود و رقابت جدی‌تر می‌شود. با کپی‌ کردن می‌توانیم محصولات خوب دنیا را به مردم نشان دهیم که اگر اصل آن را نمی‌بینند حداقل کپی آن را ببینند. اینجا انواع آدیداس‌های تقلبی را دیده‌ایم!

«خانواده مدرن» کلاس درسی برای همه

این نویسنده همچنین بیان کرد: اگر یک بار مجبور می‌شدم «Modern family» را از ابتدا تا انتها بنویسم، خود به خود یک کلاس درس برای من در نویسندگی می‌شد و به مقدار، نحوه شوخی‌ها، ریتم و بسط و گسترش قصه توجه می‌کردم. در نتیجه به نظرم گروه سازنده هفت سنگ با این کار، کلاس درسی را گذراندند و یک کار درست و حساب شده را دنبال کردند که فکر می‌کنم بر کارهای

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید