هر روز!
هر روز!

خواص دانه چیا خواص دانه چیا : خواص دانه چیا

خواص دانه چیا خواص دانه چیا : خواص دانه چیا

خواص دانه چیا
خواص دانه چیا : خواص دانه چیا
: خواص دانه چیا
بروزرسانی : موارد ۹ تا ۱۲ اضافه شد.
به گزارش دانه های چیا در زمره ی سالم ترین خوراکی های سیاره زمین به شمار می روند.
آنها مملو از مواد مغذیی هستند که فواید ارزشمندی برای بدن و مغز دارند.
در اینجا به ۱۱ مورد از فواید دانه های چیا اشاره می کنیم که از پشتوانه های علمی برخوردار است.
دانه های چیا، دانه های ریز سیاه رنگی اند، برگرفته از گیاه مریم گلی که خواستگاه آن شبه جزایر اسپانیا می باشد و از خانواده ی نعناع هستند.
این گیاه در زمره گیاهان بومی جنوب امریکا به شمار می رود.
دانه های چیا در گذشته از مهم ترین خوراکی های اقوام آزتک و سرخپوستان مایایی بود.
آن اقوام، ارزش فراوانی برای دانه های چیا قائل بودند زیرا آنها نیروی مهار نشدنی خود را مدیون این دانه ها می دانستند… در حقیقت”چیا” واژه ایست برگرفته از مایای کهن به معنای “قدرت”.
علی رغم تاریخچه ی کهن دانه های چیا به عنوان یکی از ارکان اصلی تغذیه، ارزش غذایی این دانه ها اخیرا با عنوان خوراکیی فوق العاده و مدرن که امکان استفاده ی روزانه از آن وجود دارد، اثبات شده است.
در چند سال گذشته، به طور گسترده محبوبیت ویژه ی در بین عامه ی مردم کسب نمود و اکنون در سراسر جهان از سوی افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند، مصرف می شود.
فریب اندازه کوچک آن را نخورید… این دانه های ریز، یک مشت مواد مغذی در چنته دارند.
همچنین آنها حاوی میزان قابل توجهی روی، ویتامینB3(نیاسین)، پتاسیم، ویتامین B1( تیامین) و ویتامین B2 می باشد.
هنگامی که خوب تامل کنیم، حقیقتا تحت تاثیر قرار می گیریم زیرا این همه مواد مغذی تنها در ۲۸ گرم از این دانه ها انباشته شده، فقط حاوی ۱۳۷ کالری بوده و دارای یک گرم کربوهیدرات قابل هضم می باشد!
همه ما بر این امر توافق داریم که ۱ انس دانه ی چیا معادل ۲۸ گرم یا ۲ قاشق سوپ خوری می باشد.
جالب توجه است که بدانید… چنانچه میزان فیبر را که در نهایت در زمره ی کالری های دریافتی مفید محسوب نمی شوند را از میزان کالری دانه های چیا کم کنیم، دانه های چیا در هر ۲۸ گرم تنها حاوی ۱۰۱ کالری می باشند.
همین امر دانه های چیا را در زمره ی یکی از بهترین منابع در بین چندین منبع تغذیه ای مهم در جهان جای می دهد، کالری در خدمتِ کالری.
در صدر همه این موارد باید بدانید که دانه های چیا از خانواده “غلات کامل” هستند که معمولا رشدی طبیعی دارند و به طور ژنتیکی از ارگانیسمی تغییر یافته و مصنوعی حاصل نمی شوند و به طبع عاری از هرگونه گلوتن می باشند.
فروغ دانه های چیا در پرتوی خواص آنتی اکسیدانی فراوانشان نیز گسترده شده است.
این آنتی اکسیدان ها از فساد چربی های حساس و نفوذ پذیر موجود در دانه های چیا ممانعت می کنند.
با اینکه مکمل های آنتی اکسیدانی تاثیر چندانی ندارد، اما آنتی اکسیدان های موجود در مواد غذایی تاثیرات مثبتی بر حفظ سلامت دارند.
مهم تر از همه، آنتی اکسیدان ها به مقابله با تشکیل رادیکال های آزاد که موجب آسیب به مولکول های سلولی، تسریع روند پیری و همکاری در بروز بیماری هایی از قبیل سرطان می شود، می پردازند.
در اینترنت، ادعاهایی مبنی بر اینکه خواص آنتی اکسیدانی دانه های چیا بیش از بلوبریست، وجود دارد اما مطلبی دال بر اثبات این ادعا یافت نشد.
نگاهی به نمودار مواد مغذی دانه های چیا بیاندازید، خواهید دید که هر ۲۸ گرم دانه چیا، تنها حاوی ۱۲ گرم کربوهیدرات است.
ضمنا…. ۱۱ گرم از آنها فیبر هستند که در بدن هضم نمی شوند.
فیبرها، شاخص قند خون را بالا نمی برند، برای خلاصی از آنها نیازی به انسولین نیست و بنابراین کربوهیدرات محسوب نمی شوند.
هر ۲۸ گرم از آنها تنها حاوی ۱ گرم کربوهیدرات حقیقی می باشد که درصد بسیار ناچیزیست. همین امر چیا را به غذایی کم کربوهیدرات و دوست داشتنی بدل می کند.
با وجود این میزان فیبر، دانه های چیا قادرند ۱۰ تا ۱۲ برابر وزن خود آب جذب نمایند، به صورت ژل درآمده و در معده حجیم شوند.
از نظر تئوری، این فرایند باید احساس سیری را افزایش داده، جذب مواد غذایی را کند نماید و به طور خودکار به کالری کمتری نیاز می شود.
همچنین باکتری های مفید روده از فیبرها تغذیه می کنند، که تغذیه ی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تغذیه ی مناسب حشرات روده ای برای حفظ سلامت کاملا حیاتیست.
۴۰٪ از وزن دانه های چیا را فیبر تشکیل داده است. همین امر آنها را به یکی از بهترین منابع فیبر در جهان تبدیل کرده است.
دانه های چیا حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند.
۱۴٪ از وزن آنها پروتئین است که در مقایسه با گیاهان دیگر، بسیار زیاد است.
آنها همچنین از میزان متعادلی اسیدهای آمینه ی ضروری برخوردارند، بنابراین بدن ما باید از پروتئین های موجود در آن بهره مند گردد.
پروتئین منافع متعددی در حفظ سلامت دارد. همچنین در راستای کاهش وزن به عنوان مهربان ترین ماده مغذی در رژیم شناخته شده است، البته تا کنون.
جذب مقادیر فراوانی پروتئین، اشتها را کاهش می دهد و اثبات شده است که تا ۶۰٪ موجب سرکوب افکار وسواسی درباره غذا و تا ۵۰٪ از میل شدید به خوردن اسنک ها در شب می کاهد.
دانه های چیا حقیقتا منبعی فوق العاده از پروتئین هستند، به ویژه برای افرادی که میزان مصرف محصولات حیوانی را محدود کرده یا به طور کلی از آن اجتناب می کنند.
بسیاری از کارشناسان سلامت بر این باورند که دانه های چیا در کاهش وزن موثرند.
فیبر مقادیر زیادی آب را جذب می نماید و در معده حجیم می شود، که همین امر حس سیری را افزایش داده و جذب مواد غذایی را کند می نماید.
برخی مطالعات انجام شده در زمینه ی گلوکومانان، فیبری که عملکردی مشابه با آنچه ذکر شد دارد، حاکی از آن است که مصرف این فیبر منجر به کاهش وزن می گ

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید