مسیر سبز
مسیر سبز

رکود دلار، به خاطر چند سکه بیشتر! هجوم نقدینگی

رکود دلار، به خاطر چند سکه بیشتر! 
 هجوم نقدینگی

رکود دلار، به خاطر چند سکه بیشتر!
 هجوم نقدینگی سرگردان به سمت گیشه‌های بانک‌ها و تشکیل صف برای خرید سکه دولتی در حالی ادامه دارد. که دلار در بازار آزاد تهران به 1380 تومان رسیده است و احتمال افزایش قیمت این نوع ارز به 1400 تومان در روزها و هفته‌های آینده وجود دارد.

 آخرین بررسی میدانی از بازار سکه و ارز نشان می دهد که طی دو هفته گذشته با هجوم دلالان و خریداران انواع سکه دولتی به بانکها برای کسب سود و فروش آن در بازار آزاد، بازار انواع ارزهای معتبر از جمله دلار، پوند و یورو با رکود و کاهش چشمگیر مشتری مواجه شده است.

دلار آزاد 1380 تومان

 طی امروز چهارشنبه هر دلار توسط دلالان و فروشندگان بازار آزاد به قیمت 1370 تا 1375 تومان خریداری و 1380 تومان نیز فروخته می شود.

همچنین قیمت خرید دلار در تابلوی صرافی ها 1370 و قیمت فروش آن نیز 1380 تومان اعلام شده است. یورو طی روز جاری 1805 تومان خریداری و 1820 تومان نیز فروخته می شوند، قیمت خرید پوند هم 2140 تومان و قیمت فروش آن نیز 2170 تومان اعلام شده است.

یکی از فروشندگان ارز آزاد گفت: از وقتی بانک مرکزی در هفته گذشته سیاست جدید خود را در قبال فروش سکه دولتی و همچنین پیش فروش آن اعلام کرد اوضاع بدتر شده است و این روزها بازار خرید و فروش ما به شدت کساد است و حتی در برخی روزها هیچ فروشی نداریم.

وی ادامه داد: متاسفانه بانکهایی هستند که با خرید سکه دولتی از بانکها و فروش آن در بازار آزاد منابع جدید را وارد بازار ارز می کنند. ادامه این روند در روزهای گذشته و پس از تشکیل صف های طولانی در مقابل بانکها باعث به هم ریختن بازار آزاد فروش دلار و رکود آن شده است.

این فروشنده آزاد ارز تاکید کرد: در حال حاضر وضعیت بازار دچار التهاب شده است و افراد در طول روز به جای خرید و یا فروش دلار از ما به سئوال پرسیدن و کشف قیمت بسنده می کنند و این اوضاع باعث شده است تا کار و کاسبی ما طی هفته های گذشته با وضعیت بدی روبرو شود.

این دلال دلار با تاکید بر اینکه یورو و پوند نیز متاثر از تغییر ناگهانی موضع نقدینگی در بازار و جابه جایی آن به سمت بازار سکه دچار افت قیمت و نوسان شده است، بیان داشت: در حال حاضر اگر دلار نباشد یورو نیز با قیمت های به شدت بدتری از وضعیت فعلی مواجه خواهد شد.

این فروشنده آزاد ارز در پاسخ به این سئوال که دلیل سئوال پرسیدن و معامله نکردن ارزهای معتبر از سوی مردم را چه می دانید، گفت: به دلیل بروز نوسانات شدید قیمتی در هفته های اخیر و جابه جایی آن در بازارهای ارز و سکه مردم فکر می کنند ممکن است قیمت در روزهای آینده دچار تغییرات زیادی شود بنابراین سرگردان هستند و نمی دانند که چه کار باید بکنند.

منبع: مهر باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید