مسیر سبز
مسیر سبز

شاخص بورس به لبه مرز رسید خبرگزاری ایسنا: شاخص

شاخص بورس به لبه مرز رسید
خبرگزاری ایسنا: شاخص بورس تهران در ادامه روند نزولی خود امروز وارد مرز 60 هزار واحدی شد و ‌با افت بازدهی خود مواجه شد.

 بعد از رکوردشکنی عجیب بورس در روز یکشنبه هفته جاری که به دلیل بازگشایی نماد پالایشگاه بندرعباس اتفاق افتاد،شاخص بورس تهران روند نزولی به خود گرفت و امروز در ادامه روند نزولی خود وارد مرز 60 هزار واحدی شد.

به این ترتیب افت تقاضا در بورس تهران و ابهام در شرکت‌های سنگ آهنی، پتروشیمی و بانکی در کنار عرضه اولیه پتروشیمی جم و نیز رسیدن قیمت‌ها به سطح مطلوب موجب شده است تا فشار فروش در بورس تهران شدت گرفته و دماسنج بازار سرمایه روند نزولی را طی کند.

این در حالی است که به گفته کارشناسان نوسان بازار در صنایع بورسی امری طبیعی بوده و بازار علاوه بر استراحت و تعدیل قیمت ها،با افزایش P/E به دنبال شناسایی گروه‌های پرپتانسیل‌تر است.

با این حال در بازار امروز دماسنج بازار سرمایه با افت 673 واحدی مواجه شد و با کاهش 1.1 درصدی به 60 هزار و 2 واحد رسید و خود را برای عقب نشینی تا کانال 59 هزار واحد آماده کرد.

در بازار امروز شرکت مخابرات بیشترین تاثیر را در شاخص بورس گذاشته و با صف فروش 13 میلیونی،293 واحد از ارزش بورس را کاسته است، در کنار مخابرات شرکت‌های مطرحی چون بانک ملت، بانک پاسارگاد، ملی مس، غدیر، بانک صادرات، فولاد، بانک تجارت، تاپیکو، بانک پارسیان، چادرملو و پتروشیمی پردیس بیشترین تاثیر را در افت بورس گذاشته و شرکت‌های پالایشگاه بندرعباس، کشتیرانی و هلدینگ خلیج فارس مانع از افت بورس شدند.

افت بورس در بازار امروز به قدری بود که بزرگ ترین شرکت بورسی یعنی هلدینگ خلیج فارس نیز نتوانست با مثبت شدن خود کاری برای جلوگیری از افت شاخص بکند.

در بازار امروز کشتیرانی و معدنی املاح ایران از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شد و فشار فروش در نمادهای بانکی دیده شد به طوری که علاوه بر صندوق بازنشستگی، مخابرات و مپنا، شرکت‌های بانک سینا، اقتصاد نوین، بانک انصار و ملت از بهترین تقاضای فروش برخوردار شدند.

به این ترتیب در بازار منفی امروز بیش از 2 میلیارد و 236 میلیون سهم به ارزش 102 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه تا سطح 294 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید