مسیر سبز
مسیر سبز

صدور حکم قصاص برای یک اسیدپاش دیگر اجراي حكم

صدور حکم قصاص برای یک اسیدپاش دیگر
اجراي حكم قصاص يك چشم مردي كه جواني را با اسيد سوازنده است به طرفين پرونده ابلاغ شد.

اين حكم يك هفته پيش با كمي اصلاح به تاييد رسيد و قضات ديوان‌عالي كشور اعلام كردند از آنجايي كه قصاص چشم با اسيد ممكن نيست و احتمال دارد آسيب‌هاي جدي به مجرم وارد كند و او بيشتر از جرمي كه مرتكب شده، مجازات شود بنابراين فقط كوركردن يك چشم او مورد تاييد قرار مي‌گيرد و حكم بايد بدون استفاده از اسيد اجرا شود.

حميد، متهم 24 ساله اين پرونده در سال 85 جواني به نام داود را در پاركي در مجيديه با اسيد سوزاند و باعث نابينايي يك چشم او شد. هر چند حميد در ابتدا مدعي بود كه داود او را در كودكي آزار داده و باعث شده بود ديگر همكلاسي‌هايش وي را مسخره كنند، در جريان تحقيقات تكميلي مشخص شد داود هرگز با حميد همكلاسي نبوده و متهم او را اشتباه گرفته است.

در ادامه از آنجايي كه داود آسيب شديدي بر صورتش وارد شده و بينايي يك چشمش را نیز از دست داده به دادگاه شكايت كرد و گفت، درخواست قصاص دارد.

داود در آخرين جلسه رسيدگي به اين پرونده گفت که حاضر به گذشت نيست و يك چشمش را از دست داده و چشم ديگرش هم به گفته پزشكان آسيب جدي ديده و ممكن است بينايي خود را به طور كامل از دست بدهد.

بعد از اينكه شعبه 71 دادگاه كيفري استان تهران حميد را به قصاص چشم با اسيد محكوم كرد ديوان‌عالي حكم را اصلاح كرد و در ادامه پرونده براي اجراي حكم به دادسراي جنايي تهران فرستاده شد.

داود روز گذشته در شعبه اجراي احكام حاضر و اجراي حكم به او ابلاغ شد. اجراي حكم قصاص چشم حميد در حالي در نوبت اجرا قرار گرفته است كه ديروز قندهاري، وكيل مدافع حميد اعلام كرد: «هنوز زمان اجراي احكام اين حكم به موكلش ابلاغ نشده و احتمالا اين حكم در زندان به دست او خواهد رسيد و براي اين كار چند روزي زمان لازم است.»

قندهاري گفت: «اين حكم اولين حكم قصاص چشم يك فرد اسيد پاش بدون ريختن اسيد است و موكل من به جرم كوركردن يك فرد، نابينا مي‌شود، اما هنوز مشخص نيست اين كوري به چه صورت انجام خواهد شد و ما فقط مي‌دانيم اسيدي در ميان نيست چون اجراي حكم قصاص چشم با اسيد ممكن است آسيب‌هاي بسيار جدي براي موكل من به وجود آورد و او را تا پاي مرگ بكشاند.»

قندهاري ادامه داد: «از آنجايي كه چشم يكي از نقاط حساس بدن است قطعا حكم بايد در بيمارستان اجرا شود، همان‌طور كه قرار بود حكم قصاص دو چشم مجيد متهم پرونده اسيدپاشي به آمنه هم در بيمارستان اجرا شود اما در كدام بيمارستان و با چه روشي هنوز مشخص نيست.»

او گفت: «اين حكم در نوبت اجرا قرار گرفته است و زمان اجراي آن نيز به طرفين پرونده و وكلاي آنها ابلاغ خواهد شد، اما ما تمام تلاش خود را مي‌كنيم كه اين اتفاق رخ ندهد. قطعا قبل از اجراي حكم واحد صلح و سازش دادسراي جنايي تهران جلساتي را براي جلب رضايت شاكي پرونده برگزار خواهد كرد. من و خانواده حميد هم بي‌تفاوت نيستيم و تمام تلاش خود را مي‌كنيم تا رضايت داود را جلب كنيم. او لطمه شديدي خورده و حق كاملا با اوست اما با قصاص حميد چيزي عوض نمي‌شود. ما تلاش مي‌كنيم خسارتي را كه به داود وارد شده و هزينه‌اي را كه در اين پنج سال متقبل شده است جبران كنيم. مي‌دانيم كه نمي‌توانيم چشم او را بازگردانيم اما اميدواريم كه دل داود را به دست آوريم.»
 
قندهاري در مورد اينكه آيا ممكن است راهكار قانوني ديگري براي جلوگيري از اجراي حكم وجود داشته باشد، گفت: «وقتي حكمي در ديوان‌عالي كشور مورد تاييد قرار مي‌گيرد ديگر راهكار قانوني وجود ندارد، مگر اينكه رييس قوه‌قضاييه بنابر دلايلي جلوي اجراي حكم را بگيرد يا براي اجراي حكم موانعي وجود داشته باشد. در اين پرونده نيز هنوز مشخص نيست قرار است حكم را چطور و با چه كيفيتي اجرا كنند. البته ما اميدواريم تا قبل از فرارسيدن زمان اجراي حكم بتوانيم رضايت شاكي را جلب كنيم.»

منبع: شرق

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید