هر روز!
هر روز!

امام علی،امام همه مردم جهان است : امام علی،امام همه

امام علی،امام همه مردم جهان است : امام علی،امام همه

امام علی،امام همه مردم جهان است
: امام علی،امام همه مردم جهان است
: تدریس نهج‌البلاغه در کلیساها

           

به گزارش : حنّا فاخوری کشیش سالخورده و معروف مسیحی که آثار او درباره فلسفه و ادبیات زبانزد است،در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار مرکز خبر حوزه از علاقه اش به امام علی و تدریس نهج البلاغه در برخی از کلیساهای لبنان سخن گفت و آزادی دینی مسیحیان ایران را ستود.

متن کامل گفت و گو با این کشیش ساله تقدیم خوانندگان ارجمند می گردد:
* لطفا مختصری از روند تحصیلی و فعالیت‌های علمی و اجتماعی خودتان بگویید.
– من در یک مدرسه پاتریکی درس خواندم و دو سال پس از دروس فلسفی، وارد کلیسای حریصا شدم و به انجمن پدران روحانی در حریصا گرویدم.همزمان به تالیف و ترجمه در موضوعات مختلف ادبی و فلسفی اهتمام داشته و آثاری را از زبانهای لاتینی،یونانی و فرانسه به عربی ترجمه کردم.همچنین در اوقات فراغت مطالعه می‌کنم و مطالعه موضوعات اسلامی و عربی را دوست دارم. با جهان اسلام به ویژه مصر و شیوخ الأزهر هم روابط دوستانه و علمی دارم.
* ارزیابی شما از وضعیت گفت وگوی دینی در لبنان چیست؟
– پاره‌ای خشونت‌ها و تجاوزات کلامی مشاهده می‌شود ولی این مساله به امور محترم دینی در لبنان لطمه‌ای نمی‌زند.
* این موضوع در سطح علما و روحانیون چگونه است؟
علمای اسلامی در لبنان، علمای واقعاً مورد احترامی هستند و تلاش می‌کنند به‌طور واقع‌بینانه و با توجه به واقعیت‌های زیستی موجود، با ادیان مختلف آسمانی تفاهم داشته باشند. من معتقدم که امور در طریق صحیحی پیش می‌رود. البته در همه‌ی اطراف، اشخاص نادری وجود دارند که از این قاعده مستثنا هستند ولی نباید به آن‌ها توجهی کرد.
* در حال حاضر دین از چه جایگاهی در جوامع بشری برخوردار است؟
– واقعیت این است که امروزه جهان غالبا در حال پیشرفت علمی است نه پیشرف دینی؛حرکت آن یک حرکت مادی و فاصله گرفتن از دین است. البته روحانیان و علما باید به اصول و مبانی دینی اهتمام داشته و از آن محافظت کنند و در مسیر آن حرکت نمایند.
* در این بین نقش علما و مؤسسات دینی در توسعه معنویت چیست؟
– بسیار عمیق و گسترده است و باید به روش های علمی و جذاب و از طریق گفتگو و نقادی بر مبنای عقل به تمام موضوعات دینی بپردازند.
* گفتگوی اسلام و مسیحیت را چگونه می بینید؟
– گفتگو میان دین اسلام و مسیحیت در نقاط مختلف دنیا وجود دارد. علمای مسیحی و مسلمان با یکدیگر گفتگو و بحث می‌کنند. یک جنبش دینی در دنیای شرق شکل گرفته که در تلاش است تا فضایی برای تفاهم و همزیستی مسالمت‌آمیز و تعامل ایجاد کند که باید از این فرصت بهره جست.
* فوائد گفتگوی میان تشیع و مسیحیت و به‌طور کلی میان ادیان و مذاهب چیست؟
– فایده‌اش این است که دل‌ها را به هم نزدیک کرده و زندگی را آسان می‌کند.
* به نظر شما اولویت‌های موجود در گفتگوی میان شیعیان و مسیحیان چیست؟
– گفتگوی میان تشیع و مسیحیت وجود دارد. ما برای امام علی بن ابی طالب ارزش و احترام قائلیم. او نزد ما از احترام بسیار زیادی برخوردار است. درباره امام علی و فرزندان او کتاب‌های جالبی تألیف کرده‌ام و اساسا زیباترین نوشته هایم مربوط به امام علی می شود.حتی بخش قابل توجهی از کتاب هایم در موضوع ادبیات عرب و کتب دانشگاهی را نیز به امام علی بن ابی طالب اختصاص داده‌ام.زیرا او امام همه مردم جهان است نه فقط امام شیعیان. ما نیز او را می‌خواهیم و به خاطر تعلیمات انسانی‌اش که انسان‌ها را به همدیگر نزدیک می‌کند برایش احترام و ارزش قائلیم.بد نیست بدانید که بخش هایی از نامه های امام علی در برخی کلیسا‌های لبنان تدریس می‌شود و دانشجویان،دایره‌هایی تشکیل می‌دهند و هر گروه،بخشی از نهج البلاغه را می‌آموزند و همگی به امام علی بن ابی طالب احترام می‌گذارند.
* کدامیک از فضائل امام علی علیه السلام بیشتر توجه شما را به خود جلب کرده است؟
– رحمت و گشایش در برابر مردم ، برادری و انسانیت و تلاش برای هدایت مردم به سمت رشد و کمال از مهمترین فضائل امام علی است. امام علی خواهان محبت همگانی میان بشریت بوده است و در نهج البلاغه بر احترا م مردم به یکدیگر تاکید کرده است که در این نقطه با حضرت مسیح و آموزه‌های دین مسیحی مشترک است.
* چه درس‌هایی می‌توانیم از امام علی علیه السلام فرابگیریم؟
– درسهای زیادی که مهمترین آنها درس انسانیت و احترام به اصول و ارزش‌ها است.احترام به افراد انسان به عنوان یک انسان از ویژگی های بارز امام علی بن ابی طالب است.
*بزرگترین هدیه امام علی به جامعه بشری را چه می دانید؟
به نظر من نهج البلاغه است که باید آنرا خواند و به آن عمل کرد.
*به نظر شما چه رابطه‌ای می‌توان بین علمای مسیحی و مسلمان و به عبارت دیگر میان کلیسا و مسجد برقرار کرد؟
– کلیسا و مسجد هر دو خانه خدا هستند و همه خانه‌های خدا برای ما مورد احترامند چه مسجد و چه کلیسا. ما معتقدیم وقتی انسان وارد خانه خدا می‌شود به خدا احترام گذاشته و او را تقدیس و تکریم کرده و این کار آن میزان از محبتی را که باید در میان دل‌های مردم وجود داشته باشد، به او می‌دهد.
* بر اساس عقاید شیعه،عیسی بن مریم پس از ظهور منجی به کمک مهدی موعود می آید و حکومت جهانی بر مبنای عدالت تشکیل خواهد شد. به نظر شما مهم‌ترین رسالت این واقعه مهم و

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید