مسیر سبز
مسیر سبز

جنگل ابر حال خوشی ندارد خبرگزاری مهر: چشم های

جنگل ابر حال خوشی ندارد 
 خبرگزاری مهر: چشم های

جنگل ابر حال خوشی ندارد
خبرگزاری مهر: چشم های "جنگل باستانی هیرکانی ابر" شاهرود به دستان حمایت گر سازمان محیط زیست کشور دوخته شده تا شاید قسمتی از دردی که سال ها بر پیکره رنج کشیده این جنگل وارد آمده تسکین یابد و دست نوازش طبیعت دوستان در احیا و حفاظت از این جنگل باستانی بر سر درختان آن کشیده شود.

در جنگل ابر شاهرود منظره ای بدیع از زیبایی بی نظیر غرق شدن درختان در دریایی از ابر پدید آمده که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند و قلب هر خدا شناسی را به سجده در مقابل این قدرت عظیم وا می دارد.پوشش گیاهی متنوع به دلیل غلظت ابرها در جنگل هیرکانی ابر

جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر از طرف شمال به جنگلهای استان گلستان، از طرف شرق به منطقه اولنگ، از طرف جنوب به کوه قاسم و کوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به کوه یخام و تکیانو محدود است.

این جنگل در بیشتر فصول سال پوشیده از ابر است و وجه تسمیه آن وجود همین ابرها است که در کرانه های خزر توسط جریان باد به ارتفاعات کوهستان هدایت می شوند. غلظت ابر در اغلب فصول سال در این جنگل باعث پوشش گیاهی جالب و متنوع شده به طوری که وجود ابر در قسمتهای پایین دست در آبخیز شمالی، زیبایی این جنگل را دو چندان کرده است.

در قسمت شرقی و غربی این منطقه ارتفاعات باعث شده تا ابرهایی که بوسیله باد به سمت ارتفاعات رانده می شوند، در قسمت میانی فشرده شده و از این کریدور اصلی و چند کانال فرعی به سمت جنوب رشته کوه البرز هدایت شده و ضمن ایجاد جنگلهای پراکنده با تنوع گونه های درختی و درختچه ها، آب و هوای شاهرود را نیز به نحو مطلوبی پاکیزه، پر اکسیژن و مرطوب کنند.

وسعت منطقه جنگلی ابر بیش از 13 هزار هکتار است

از گیاهان درختی جنگل ابر می توان بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان و از گیاهان مرتعی گونه های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر را نام برد. این منطقه از معدود مناطقی است که رشته کوه البرز در این ناحیه به حداقل عرضی خود رسیده و تقریباً از یک شاخه اصلی تشکیل شده است.

از جانوران این منطقه نیز می توان به خرس قهوهای، گرک، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا، و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته، قرقاول را نام برد.

جنگل ابر دارای چشمه سارهای متعددی است که از آن جمله می توان به چشمه آلوچال، آب شرش، آبشار و ... اشاره کرد. وسعت منطقه جنگلی ابر و قطری بیش از ۱۳ هزار هکتار بوده و از نوع جنگلهای خزری یا هیرکانی است.

در جنگل ابر شاهرود NGO ها، مردم و علاقمندان به طبیعت و حفاظت از محیط زیست گرد هم آمده اند تا با پیمایش مسیری از این جنگل، حمایت هه جانبه خود در حفاظت این جنگل را به گوش مسئولان برسانند، مسئولان شهرستانی و استانی که علیرغم دعوت از آنها هیچ کدام در این مراسم حضور نداشتند.تا پای جان برای حفاظت از جنگل ابر ایستاده ایم

یکی از اعضای دیدبان های طبیعت شاهرود در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که دو سال است در این NGO فعالیت می کند گفت: برای حفظ و حراست از این جنگل به این جا آمده ایم و تا هر کجای دنیا هم که نیاز باشد می رویم و نمی گذاریم این جنگل به روزگار سایر جنگل های رو به انقراض برسد.

مریم حسین پور باتاکید بر این که هرگز اجازه احداث جاده آسفالته در جنگل را به هیچ کس نمی دهیم افزود: با تمام نیرو و توان خود تلاش می کنیم این جنگل را به ثبت جهانی برسانیم و دست چپاولگران را از آن کوتاه کنیم.

بامداد یکی دیگر از اعضای NGO دیده بان طبیعت شهرستان شاهرود نیز در گفتگو با خبرنگار مهر احداث جاده در این جنگل باستانی را نه تنها خدمت به مردم ندانست بلکه خاطرنشان کرد: این کار بزرگترین ضربه را به انسان و زندگی او و محیط زیست اطرافش وارد می کند.

وجود درختان کهنسال در جنگل مانند حضور پدربزرگ و مادربزرگ در خانه است

وی از بین رفتن گونه های زیستی درختی و جانوری از مهمترین آثار تخریبی این جنگل با احداث جاده معرفی و تصریح کرد: این جنگل باید برای نسل آینده حفاظت شود تا آن ها هم از نعمت دیدن چنین مناظر زیبایی در یک جنگل محروم نشوند.

ژیلای 9 ساله هم که به همراه والدینش در این برنامه شرکت کرده عنوان کرد: این جنگل نباید تخریب شود چون درختان قدیمی و حیوانات از بین می روند و زندگی انسان ها را هم به خطر می اندازد.

وی اذعان داشت: وجود درختان قدیمی در جنگل مثل حضور پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در خانه است که همه از وجود آن ها بهره مند می شوند و به آن ها احترام می گذارند ما هم باید به جنگل احترام بگذاریم و آن را تخریب نکنیم.

آسیب به جنگل های هیرکانی به سختی تجدید پذیر است

مدیر کل محیط زیست استان گلستان، تنها مسئول حاضر در این مراسم در جمع پیمایشگران جنگل ابر با رساندن سلام خانم ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حافظت از محیط زیست کشور با اشاره به این که این زیستگاه و منطقه بکر از جنگل های باستانی هیرکانی است ابراز داشت: این جنگل میان بند که بین جنگل های سرد کوهستانی و جنگل های مرطوب خزری واقع شده به لحاظ تنوع درختی، درختان همسان نامیده می شود.

اسماعیل مهاجر با تاکید بر این که اگر به این جنگل آسیبی برسد تجدید پذیری آن بسیار سخت خواهد بود اظهار داشت: گونه های غالب این جنگل بلوط، زبان گنجشک، ممرز، آلوچه و تلکا یا گلابی وحشی است که به خاطر سردی هوا و رطوبت دریای خزر از ویژگی های خاصی برخوردارند.

وی با بیان این مطلب که اگر در این جنگل جاده احداث شده و از آن حافظت نشود اتفاقات ناگواری می افتد ادامه داد، جاده سازی باعث می شود تمام جنگل و شیب های بالای 40 درجه ساختمان، ویلا و شهرک سازی شو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید