هر روز!
هر روز!

آقای مد صنعتی جهان بدون استادش آقای مد صنعتی جهان

آقای مد صنعتی جهان بدون استادش آقای مد صنعتی جهان

آقای مد صنعتی جهان بدون استادش
آقای مد صنعتی جهان بدون استادش
به نقل از مدآنلاین :  جانی ایو (Jony Ive) را بسیاری با نفوذترین و تاثیرگذارترین طراح مد صنعتی دنیا می‌دانند اما او اکنون با بزرگ‌ترین آزمون دوران کاری خود مواجه شده است؛ آیا می‌تواند ساعت هوشمند اپل را بدون حضور و حمایت مرشد و شریک خود، استیو جابز، به یک محصول بزرگ دیگر تبدیل کند؟
سر جاناتان ایو که بیشتر با نام جانی ایو شناخته می‌شود اکنون از عادات معمول خود فاصله گرفته است. او که تاکنون بیشتر وقت خود را پشت درهای بسته استودیوی طراحی اپل در دفتر کوپرتینوی این شرکت می‌گذراند، اکنون به نشست و برخاست با اهالی مد روی آورده است. 
حتی اخیرا تصاویر او در کنار آنا وینتور سردبیر مجله ووگ (Vogue) و کارل لاگرفلد، طراح مد در مراسمی در پاریس منتشر شده است. در نمایشگاه ونیتی نیز به جای تی‌شرت همیشگی خود، با کت و شلوار به روی صحنه آمد.  چرا؟ شاید به این خاطر که طراح سال‌های گذشته آیپاد، آیپد، آیفون و در واقع تمامی محصولات شرکت اپل در پانزده سال گذشته، اکنون به قلمرویی غریب پای گذاشته است که در آن نیازمند تایید اهالی مد است. 
ساعت هوشمند اپل که قرار است سال جدید میلادی به بازار عرضه شود اولین گروه محصولی جدید است که شرکت اپل پس از درگذشت مدیرعامل کاریزماتیک خود، استیو جابز، عرضه عمومی می‌کند و البته اولین نمونه طراحی سر جاناتان بدون راهنمایی استادش!
پرفسور جرمی میرسون، استاد دانشکده سلطنتی هنر انگلستان می‌گوید: «مد با هویت سر و کار دارد و لذا تعجبی ندارد که جهان مد و کامپیوتر اکنون به هم نزدیک شده‌اند. هر دوی آنها به نوعی نمود هویت شما هستند.»

پرفسور میرسون که از برترین استادان مد انگلستان است از همان ابتدای کار و جوانی کارهای جانی ایو را پیگیری و او را ستوده است. جانی ایو در سال 1992 همانند بسیاری از طراحان صنعتی انگلستان به شرکت اپل پیوست. اما انقلاب او در طراحی محصولات اپل تنها با بازگشت استیو جابز به این شرکت و پی بردن او به استعداد سر جاناتان در دهه 1990 آغاز شد. 
کلیو گرینیر که احتمالا سر جاناتان را به اندازه هر کس دیگری می‌شناسد، می‌گوید: «او مانند قطعه مکمل استیو بود، آنها خیلی به هم نزدیک بودند.» کلیو گرینیر پس از مشاهده آثار جاناتان از او خواست به شرکت مشاوره طراحی وی یعنی تانگرین بپیوندد. وقتی این شرکت قراردادی را برای فعالیت مشترک با اپل امضا کرد، جاناتان به عنوان طراح جوان برای اولین‌بار به کالیفرنیا سفر کرد و سپس تصمیم به ماندن در همانجا گرفت. 
کلیو گرینیر می‌گوید: توجه این طراح به جزئیات، سادگی و داخلی کردن تمامی جوانب هر محصول در عین زیباسازی بیرونی محصولات از همان اول از مشخصه‌های کاری او در اپل بود. او می‌گوید: جانی در زمان دانشجویی‌اش هر چه طراحی کرد سفید بود؛‌ بنابراین هر زمان می‌خواهم آیفون بخرم نوعی احساس وظیفه می‌کنم که سفیدش را بخرم! چون این میراث واقعی جانی ایو است.»  او معتقد است شراکت جانی با استیو جابز هنوز هم تمام نشده است زیرا «در هر اثر او استیو جابز هم حضور دارد».
اما آنچه او و تیمش امروز ندارند، حضور کسی است که به آنها بگوید خب حالا دیگر این محصول آماده است! کاری که به گفته جانی، آقای جابز در آن خبره بود. اما وی توانسته است دوستش و طراح استرالیایی‌اش، مارک نوسون را متقاعد به پیوستن به اپل کند و البته آنگلا آرنتس، مدیر اجرایی سابق بربری (Burberry) که اکنون مدیر بخش خرده فروشی شده است.
علاقه شرکت اپل به شگفت‌زده کردن دنیای مد در اولین رونمایی از این ساعت در کوپرتینو در ماه سپتامبر قابل درک بود. در آنجا در کنار جمعیتی از اهالی دنیای فن و هواداران شرکت اپل، برای اولین‌بار جمعیتی نیز از خبرنگاران برتر عرصه مد دعوت شده بودند. 
روزی مالندر، خبرنگار کازموپولیتن که در این مراسم حضور داشت، می‌گوید: این راهبرد موفق بود زیرا بخش اعظم دنیای فن‌آوری، زن پسند نیست و این مسئله باید تغییر کند. این ساعت واقعا من را شگفت‌زده کرد چرا که طراحی آن بسیار زن پسند بود که البته بسیاری از ساعت‌های هوشمند به اینجا نرسیده‌اند. 

جرمی میرسون معتقد است سر جاناتان دانشجویی علاقه‌مند در تاریخ مد بوده و محصولات شرکت براون هم بر او تاثیرگذار بوده است، اما به نظر وی این ساعت آزمونی متفاوت برای شرکت اپل است. او می‌گوید: «در  طراحی صنعتی، فضای زیادی برای کار ندارید و این محصول برای جادو کردن یک طراحی بسیار کوچک است».
اما رقابت ساعت‌سازان سنتی هم کار کنونی اپل را بسیار متفاوت کرده است. چرا که وقتی مسئله تولید لپ تاپ در میان است می‌توان با یک طراحی مزخرف شروع کرد چون لپ تاپ محصولی با قدمت 200 ساله نیست که نیاز به ایده‌های پیشرو در طراحی آن باشد. 
اما روزی مولندر با وجود هیجان، به یک مشکل برای این محصول اشاره دارد که نسخه‌های مدل‌های برتر آن احتمالا قیمت‌های گزافی خواهند داشت. او می‌گوید: «محصولات مانند کیف دستی با گذشت زمان ارزش پیدا می‌کنند، مثلا ساعت رولکس به یک ساعتی کلاسیک بدل می‌شود، اما محصولات فن‌آور ذاتا میرا هستند.»
خیلی بعید است که پدری ساعت هوشمند اپل خود را برای پسرش به ارث بگذارد. نهایتا ساعت هوشمند اپل بر اساس کارکرد و البته ظاهرش مورد قضاوت قرار خواهد گرفت و این یعنی رابطه کاربری کلید اصلی ماجراست. در دوران پس از استیو جابز، نقش سر جاناتان از عرصه سخت‌افزار فراتر رفته و به کنترل ظاهر و حس نرم‌افزارهای اپل هم رسیده است.
او هم اکنون با روند پر افت و خیزش در طراحی سیستم عامل iOS 8 برای گوشی‌های همراه مورد انتقاد قرار گرفته است اما نمی ساعت هوشمند می‌تواند به معنی هجمه‌ای تمام کننده علیه او باشد. البته نسخه چینی مجله ووگ این ماه عکس مدلی را روی جلد خود قرار داد که یکی از همین ساعت‌ها را به دست داشت.
معروف است که است

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید