مسیر سبز
مسیر سبز

مرگ اسرارآمیز «داگ هامرشولد» جام جم آنلاین: 52سال پیش

مرگ اسرارآمیز «داگ هامرشولد» 
 جام جم آنلاین: 52سال پیش

مرگ اسرارآمیز «داگ هامرشولد»
جام جم آنلاین: 52سال پیش در شب 17 سپتامبر سال 1961 میلادی ، یک فروند هواپیمای قدیمی DC-6 با رنگ و آرم سازمان ملل متحد که حامل داگ هامرشولد ، دبیرکل سازمان ملل متحد ، 3 نفر از مشاورانش ، فرستاده ویژه او در امور کنگو ، چند مامور امنیتی و خدمه پرواز بود ، اندکی پس از نیمه شب هنگام پرواز برفراز رودزیای شمالی (زامبیا امروزی) ناگهان از ارتفاعش کاسته شده و به صخره‌ای برخورد می‌کند.

امدادگران اجساد بی جان پانزده نفر از شانزده سرنشین هواپیما از جمله داگ هامرشولد را می یابند.تنها شخصی که زنده مانده بود یک مامور امنیتی آمریکایی به نام هارولد جولیان بودکه چهار روز بعد بر اثر شدت سوختگی جان خود را از دست می دهد.

داگ هامرشولد برای بررسی اوضاع بحرانی کنگو به آن کشور سفر کرده بود. در آن زمان جنگ داخلی در کنگو مستعمره سابق بلژیک بیداد می کرد. نیروهای کاتانگایی موسی چومبه و مزدوران خارجی با نیروهای دولتی درگیر بودند.داگ هامرشولد به عنوان یک میانجی و پیام آور صلح به کنگو رفته بود. او پس از ملاقات با مقامات دولتی در شهر لئوپولد ویل (کینشازا امروزی) قصد داشت عازم ندولو شود تا با موسی چومبه رهبر جدایی طلبان کاتانگا در مورد شرایط آتش بس و مقدمات برقراری صلح گفتگو کند.

هواپیمای حامل هامرشولد پس از برخاستن از فرودگاه لئوپولد ویل با چراغ های خاموش به دلیل حفظ امنیت به سوی ندولو واقع در 220 کیلومتری شمال لوزاکا پایتخت رودزیای شمالی (زامبیا امروزی) پرواز می کرد که ناگهان از ارتفاع هواپیما کاسته شد و پس از برخورد با یک صخره آتش گرفت.هارولد جولیان قبل از مرگ توانست اطلاعاتی را در مورد این سانحه فاش کند. او گفت: پس از این که از ارتفاع هواپیما کاسته شد ، خلبان تلاش کرد با انجام مانورهایی ارتفاع پرواز را افزایش دهد که ناگهان نوری درخشید و در پی آن انفجاری رخ داد.

بسیاری از افراد حتی امروز نیز معتقد هستند ، مزدورانی که درخدمت شرکت های معدنی بودند ، هواپیمای هامرشولد را سرنگون کردند.اما سازمان ملل متحد و دولت سوئد ترجیح داده اند پس از گذشت سال ها از این سانحه دوباره پرونده آن گشوده نشود. داگ هامرشولد هنگام مرگ 55 سال داشت. او پسر یک نخست وزیر اسبق کشور سوئد بود.

داگ هامرشولد ، دومین دبیرکل تاریخ سازمان ملل متحد در آوریل سال 1953 میلادی به این مقام انتخاب شد و در سال 1957 میلادی برای دوره دوم نیز دوباره به مقام دبیرکلی سازمان ملل متحد برگزیده شد.

پیکر هامرشولد در جریان مراسم باشکوهی در شهر اوپسالا سوئد به خاک سپرده شد.

در شب 17 سپتامبر سال 1961 میلادی هواپیمای حامل داگ هامرشولد در شرایط مشکوکی سرنگون گردید و کلیه سرنشینان آن از جمله داگ هامرشولد کشته شدند. با مرگ هامرشولد، جهان یک مرد صلح را از دست داد.مرگ او به رغم افشاگری هایی که در سال 1992 میلادی در مورد دخالت شرکت معدنی یونیون بلژیک در این سانحه صورت گرفت و اظهارات اسقف دزموند توتو در سال 1998 میلادی مبنی بر یک توطئه غرب برای قتل داگ هامرشولد ، هنوز در پرده ابهام قرار دارد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید