هر روز!
هر روز!

وام 5 میلیونی نیامده رفت! وام ازدواج 5 میلیونی

وام 5 میلیونی نیامده رفت!
وام ازدواج 5 میلیونی که مدتها بود خبر از آمدنش به گوش می رسید، به تاریخ پیوسته است.

در شرایطی که تورم کمرشکن، هزینه های ازدواج در سال جاری را به نسبت ماه های مشابه سال گذشته چند برابر کرده ، معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی، اظهار داشته است که مصوبه افزایش سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به 5 میلیون تومان محقق نشده و به این ترتیب وام ازدواج 5 میلیونی که مدتها بود خبر از آمدنش به گوش می رسید، به تاریخ پیوسته است.

طرح دوفوریتی افزایش وام ازدواج به گل نشست
20 فروردین سال جاری بود که رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها برای تامین اعتبار وام ازدواج کافی نیست، گفت: بر این اساس مجلس طرحی دو فوریتی را برای افزایش اعتبارات وام ازدواج در دست تهیه دارد و برای رفع مشکلات وام ازدواج جوانان، تاکنون مذاکراتی با مدیرکل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌های کشور انجام شده است. وی ادامه داد: به نظر می‌رسد بانک‌ها اعتبارات بیشتری را برای پرداخت وام‌ ازدواج به جوانان احتیاج دارند، بر این اساس در مجلس طرح دو فوریتی در دست تدوین است تا در بودجه سال آینده، اعتبار بیشتری برای مرتفع شدن این مشکل به منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها پیوست شود.
وام 5 میلیونی نیامده رفت
اما هنوز چند روز از اظهارت رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نگذشته بود که شهرزاد دانشمندی معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی ضمن اعلام این خبر که ارائه وام 5 میلیونی ازدواج محقق نمی شود تاکید کرد: بر اساس مصوبه بعدی شورای پول و اعتبار به لحاظ کثرت افراد در صف سامانه ازدواج و کمبود منابع قرض الحسنه بانکها، مقرر شد که بانکها صرفا در صورت داشتن منابع لازم در این زمینه نسبت به افزایش سقف فردی وام ازدواج اقدام کنند، به عبارتی افزایش سقف فردی وام قرض الحسنه ازدواج به 5 میلیون تومان عملا تحقق نیافت.
در زمانه ای که رهن یک خانه 40 متری در پایین ترین نقطه شهر، 25 میلیون ودیعه می خواهد و کم خرج ترین عروسی در ساده ترین تالار 15 میلیون می شود و ارزان ترین سرویس طلا 5 میلیون، خب جوانی که حقوقش به سختی به 600 تا 700 تومان می رسد، چگونه می تواند ازدواج کند؟
اگر وام 5 میلونی هم بدهند، با 5 میلیون می توان ازدواج کرد؟
در حالی وام 5 میلیونی ازدواج از چرخه کار بانکها کنار رفته است که بر فرض مثال اگر همان 5 میلیون را هم به عنوان وام به زوج های جوان پرداخت شود، مگر با 5 میلیون تومان چقدر از هزینه های ازدواج را می توان تامین کرد. در دوره و زمانه ای که قیمت یک یخچال بیش از 10 میلیون تومان است، واقعا جای تاسف دارد که نهادهای مسئول حتی از پرداختن 5 میلیون تومان به عنوان وام ازدواج، اجتناب می ورزند.
هزینه تشکیل ساده ترین زندگی مشترک چند ده میلیون می شود؟
اگر مجرد باشید و این روزها در فکر تشکیل خانواده، احتمالا بیش از همه به عمق فاجعه پی برده اید. در این دوره و زمانه که جوانان از ترس هزینه های زندگی از ازدواج و تشکیل خانواده فراری شده اند، اگر جوانی هم پیدا شود که بخواهد قدم در مسیر تشکیل خانواده بگذارد، فکر می کنید، چگونه باید از پس پرداخت هزینه های ازدواج بربیاید. با در کنار هم قرار دادن هزینه رقم خرید حلقه، سرویس طلا، مراسم عروسی و اجاره خانه احتمالا عددی مقابل دیدگان جوان مجرد نقش می بندد که فکر ازدواج را از ذهنش خارج می کنید. حساب کنید در زمانه ای که رهن یک خانه 40 متری در پایین ترین نقطه شهر، 25 میلیون ودیعه می خواهد و کم خرج ترین عروسی در ساده ترین تالار 15 میلیون می شود و ارزان ترین سرویس طلا 5 میلیون، خب جوانی که حقوقش به سختی به 600 تا 700 تومان می رسد، چگونه می تواند ازدواج کند؟
 حال فکرش را بکنید در این میان مسئولان حتی حاضر نیستند که 5 میلیون از این هزینه های چند ده میلیونی را به عنوان وام ازدواج در اختیار جوانان قرار دهند و در عین حال از سیاست های تشویقی جوان برای ازدواج سخن می گویند.
جهیزیه های 50 میلیونی و وام 5 میلیونی پر کشیده
زمانی تبعات فاجعه بیشتر رخ می نماید که نگاهی هم به هزینه های خرید جهیزیه بیندازیم. پس از تغییرات نرخ دلار در نیمه دوم سال گذشته، قیمت لوازم خانگی با رشدی ناگهانی، 3 برابر نرخ پیشین شد و این روزها کار به جای رسیده که قیمت یخچال فریزر در بازار تهران مرز 12 میلیون را هم درنوریده است.

خب شما حساب کنید یک پدر چطور می تواند از پس پرداخت هزینه های خرید جهیزیه برای دخترهایش برآید؟ مگر یک کارمند چه درآمدی دارد که بخواهد چنین مبالغی را برای خرید جهیزیه دخترهایش بپردازد. حال در این میان وام ازدواج با کاهش 2 میلیونی به 3 میلیون تومان رسیده است. کسی نیست بگوید آخر با 3 میلیون تومان یک دختر جوان می تواند از پس خرید چند قلم از جهیزیه اش بر بیاید و در این میان اگر بخواهد ازدواج کند با این هزینه های تهیه جهیزیه تکلیفش چیست؟
ازدواج هایی که به دلیل مسائل مالی به طلاق می انجامند
اتفاق دیگری که در این میان افتاده این است که زوج هایی که به تازگی وارد زندگی مشترکش شده اند ، وقتی با این هزینه های کمرشکن روبرو می شوند، در برخی از موارد تصمیم می گیرند که فرار را بر قرار ترجیح دهد. به همین دلیل هم هست که در سالهای اخیر طلاق در سالهای ابتدایی شروع زندگی مشترک، تا به این اندازه افزایش پیدا کرده است.
 این اتفاق شاید بسیار بدتر از افزایش سن ازدواج باشد چون افزایش طلاق باعث می شود که زوج های باقی مانده از این زندگی های گذشته در جامعه با آسیب های بسیاری روبرو شوند و طلاق برای آنها آغازگر تراژدی تازه ای باشد.
مقرر شد که بانکها صرفا در صورت داشتن منابع لازم در این زمینه نسبت به افزایش سقف فردی وام ازدواج اقدام کنند، به عبارتی افزایش سقف فردی وام قرض الحسنه ازدواج به 5 میلیون تومان عملا تحقق نیافت
با این وضعیت چط

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید