هر روز!
هر روز!

رصد صورتهای فلکی با ستاره های تابستانی؟ رصد صورتهای

رصد صورتهای فلکی با ستاره های تابستانی؟ 
 رصد صورتهای

رصد صورتهای فلکی با ستاره های تابستانی؟
رصد صورتهای فلکی با ستاره های تابستانی؟ : رصد صورتهای فلکی با ستاره های تابستانی؟
: رصد صورتهای فلکی با ستاره های تابستانی؟

: به گزارش : همیشه برای پیدا کردن ستارگان در آسمان توی ذهن مان یک عالمه سوال پیش می آید که مثلا برای پیدا کردن دب اکبر باید به کدام قسمت آسمان نگاه کنیم و یا این که وقتی هیچ کدام از ستاره ها را نمی شناسیم و از فاصله های شان در آسمان اطلاعی نداریم چه طور از روی یک نقشه ، صورت فلکی مشخصی را توی آسمان پیدا کنیم و کدام ستاره ها را به هم وصل کنیم تا شبیه شکل آن صورت فلکی مورد نظرمان شود. اما اگر حوصله کنید و این مطلب را تا آخر بخوانید حتما خواهید توانست راحت تر از آن چه به نظر می آید صورت های فلکی آسمان تابستان را پیدا کنید و مثل درست کردن یک پازل جذاب از آن لذت ببرید. ما می خواهیم که تا پایان ماه مبارک رمضان شما روش های لذت بردن از زیبایی های آسمان و حتی پیدا کردن هلال ماه را بیشتر یاد بگیرید.
 
 
● مثلث تابستانی
 
در تابستان می شود با فراغ بال یک شب را انتخاب کنید و با کمی صبر و دقت به سراغ آسمان بروید تا صورت های فلکی جالبی را در آن پیدا کنید. در سه ماه تابستان صورت های فلکی زیادی در آسمان نیم کره شمالی دیده می شود که ما جذاب ترین های شان را برای تان معرفی می کنیم. برای یافتن پیکرهای زیر حتما به سمت شمال بایستید.
 
● صورت فلکی دجاجه / قو
برای پیدا کردن دجاجه کافی است به دنبال یک صلیب که به سمت شمال است بگردید. در انتهای دم این قو یا همان صلیب فرضی، ستاره ای قرار داردکه یکی از راس های مثلث تابستانی است و اسمش «ذنب الدجاجه» است. خوب است بدانید مثلث تابستانی از سه ستاره پرنور که هرکدام متعلق به یک صورت فلکی هستند تشکیل می شود. در نوک قو که پایین صلیب قرار دارد دو ستاره خوش رنگ، یکی آبی و دیگری طلایی را می شود با تلسکوپ دید. خوشه های باز ستاره ها و سحابی های دلپذیر را هم با چشم غیر مسلح در آسمان تاریک به شکل توده های مه آلود می توانید ببینید.
 
 
● صورت فلکی شلیاق /چنگ رومی
 
در این صورت فلکی می توانید ستاره ای راکه پرنورترین راس مثلث تابستانی است را ببینیدکه اسمش «نسر واقع» است. قبلا گفتیم هر چه نوری که از یک ستاره می بینیم بیشتر باشد اصطلاحا مقیاس قدر آن کم تر است. ستاره نسر واقع قدر صفر را دارد و خیلی پرنور است. شلیاق شبیه یک متوازی الاضلاع است و سمت راست دجاجه است، نسر واقع هم کمی بالاتر ازمتوازی الاضلاع است. دراین صورت فلکی ستارگان متغیر شلیاق وجود دارند که حتی با چشم می شود کم و زیاد شدن نورشان را تشخیص داد به همین خاطر به آن ها متغیر می گویند. سحابی حلقوی شلیاق برای رصد با تلسکوپ جرم جالبی است.
 
● صورت فلکی ذات الکرسی
این صورت فلکی هم از نوع دور قطبی است یعنی تقریبا درتمام فصول دیده می شود. شبیه حرف w است که کمی به حالت ایستاده قرار گرفته باشد. آن را در سمت چپ قیفاووس پیدا کنید. با دوربین دوچشمی می شود چند ستاره کم نورتر و یک خوشه ستاره ای را هم دید. اگر با دقت فاصله بین ذات الکرسی و قیفاووس را نگاه کنید نوار باریک پر ستاره و مه آلود خیال انگیزی را می بینید که بخشی از کهکشان راه شیری است که قبلا درباره اش در همین صفحه توضیح دادیم.
 
 
● صورت فلکی عقاب
 
راس دیگر مثلث تابستانی ستاره «نسر طایر»است که در صورت فلکی عقاب قرار دارد. جالب است بدانید وقتی به عقاب نگاه می کنید بی آن که بدانید یا حتی ببینید(!) دارید به یکی از سنگین ترین سیاهچاله های راه شیری نگاه می کنید. عقاب را شبیه یک لوزی که از طرف قائم کشیده شده خواهید دید. پرنورترین ستاره این لوزی همان نسر طایر است.
 
● صورت فلکی قیفاووس
از صورت های فلکی دور قطبی است که خیلی راحت می شود در آسمان پیدایش کرد، بچه که بودیم همی شه تا می گفتند نقاشی بکش یک خانه با سقف شیروانی می کشیدیم، حالا همان خانه شیروانی دار را ستاره ها برایمان در آسمان تداعی می کنند. یعنی مثلثی که روی ضلع بالایی مربع قرار گرفته باشد. در این صورت فلکی ستاره هایی وجود دارد که می تپند! در واقع تپش این ستاره ها باعث می شود که نورشان کم و زیاد شود و به همین خاطر به متغییر های قیفاووسی معروفند به کمک آن ها می شود فواصل دورترین نقاط جهان را محاسبه کرد، مثلا فاصله کهکشان های همسایه ها با همین خط کش های آسمانی به دست می آورند. یکی از ستاره های جالب قیفاووس نامش یاقوت است وقتی در حد درخشندگی زیاد باشد کاملا سرخ است و به صورت دوره ای رنگش تغییر می کند.
 
 
● دست ها بالا! / یافتن صور با دست
 
صورت های فلکی در طی فصل های مختلف کمی جابه جا می شوند و ممکن است کج یا برعکس شوند با کمک نقشه های فصلی آسمان و یا چرخه های ستاره یاب می شود به آسانی این تغییرات را تشخیص دهید و صورت های فلکی را پیدا کنید. برای این که بدانیم باید حدودا به کجا نگاه کنیم، قاعده ای وجود دارد، به کمک دست خودمان می شود جای تقریبی ستاره ها را در آسمان یافت کرد به طوری که باید آن را کاملا کشیده و به سمت آسمان نگه دارید.
 
از لبه افق تا نقطه بالای سر شما اصطلاحا سرسو گفته می شود و دقیقا ۹۰درجه است. شما به کمک تصاویر این صفحه و با استفاده از انگشتان دستتان می توانید فاصله های مشخصی را در آسمان اندازه بگیرید، البته این فاصله ها بر حسب درجه است و هیچ ربطی به فاصله واقعی ستاره ها ندارد. با این روش می شود ستاره های دب اکبر و ستاره قطبی را خیلی راحت یافت کرد و بقیه صورت های فلکی را تشخیص داد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید