هر روز!
هر روز!

عکس/بیماری خطرناکی که در گرما منتظر شماست : عکس/بیماری خطرناکی

عکس/بیماری خطرناکی که در گرما منتظر شماست : عکس/بیماری خطرناکی

عکس/بیماری خطرناکی که در گرما منتظر شماست
: عکس/بیماری خطرناکی که در گرما منتظر شماست
 
 
تصاویر نخاله های ساختمانی در حاشیه شهرها و حتی محله های مراکز شهرها به چشم همه ما آشناست. تل های کوچک و بزرگ خاک، سنگ و آجر شکسته که ممکن است ماه ها در یک محله شهری یا روستایی باقی بماند و مهم جلوه نکند، خیلی از ما ممکن است هر روز آنها را ببینیم و بی توجه از کنارشان رد شویم.


به گزارش : به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا گرچه ساختمان های جدید و معابر نو برای همه چشم نواز و مطلوب است اما نخاله هایی که از آن به جا می ماند آهسته و بی صدا تبدیل به محل رشد انگل هایی می شود که یکی از سخت ترین بیماری های پوستی را ایجاد می کند.
 
این انگل ها بخشی از عمرشان را درون پشه هایی زندگی می کنند که همین نخاله ها محل سکونتشان می شود. افزایش این نخاله ها در کنار افزایش کاشت صیفی جات در حاشیه شهرها باعث شده وزیر بهداشت نسبت به شیوع بیماری ناشی از این انگل ها در 17 استان هشدار دهد.
 
«سالک» در ایران بیماری تازه ای نیست. ایران جزو هفت کانون مهم سالک دنیاست و این بیماری سالانه حدد 19 هزار نفر را مبتلا می کند؛ بیماری ای که از طریق نیش نوعی پشه ایجاد می شود و سال ها و گاهی تمام عمر آثار خود را روی پوست به جا می گذارد.
 
تابستان و روزهای گرم سال که فرا می رسد، توصیه ها در رابطه به انواع بیماری های پوستی جدی تر می شود اما این بار وزیر بهداشت نسبت به شیوع سالک هشدار داده است.
 
پشه سالک
سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت اعلام کرد: «بیماری سالک به دلیل افزایش کاشت صیفی جات در برخی شهرها و نیز نابسامانی وضعیت نخاله های ساختمانی افزایش یافته است.»
وزیر بهداشت به پرسش خبرنگاران درباره سگ ها و گربه های خیابانی پاسخی نداده بود و از قرار، دغدغه اش چیز دیگری بوده است.
 
او به وجود موش ها اشاره کرده و گفته بود: «وجود موش ها در فاصله 500 متری مناطق مسکونی، مشکل ساز است؛ تعداد موش های منتقل کننده سالک به دلیل افزایش کاشت صیفی جات از جمله گوجه فرنگی در برخی شهرها و نابسامانی نخاله های ساختمانی افزایش یافته است. فعلا گرفتار موش ها هستیم، اجازه دهید بلایی سر موش ها بیاوریم تا حاشیه و مشکل جدیدی ایجاد نکنند.»
 
سالک نوع خشک
موش ها علاوه بر اینکه بیش از 35 بیماری خطرناک را به انسان منتقل می کنند، این بار دارند مشکل و دردسر دیگری را شایع می کنند.
 
اگر به عارضه پوستی سالک دچار شده باشید یا کسانی را دیده باشید که به آن مبتلا شده اند، حتما زخم ها، درد ناشی از آن و شکل ناخوشایندی را که روی پوست ایجاد می کند نمی توانید از یاد ببرید.
 
با این وصف، تصور کنید بیماری ای که برای اغلب ما غیرقابل باور است، یکباره شیوع پیدا کرده و عده ای را درگیر خود کند. در همین زمینه با «دکتر امیر هوشنگ احسانی»، معاون آموزشی بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی، درباره این بیماری و نحوه انتقال و درمان آن صحبت کردیم.
 
او می گوید: «بیماری پوستی سالک ناشی از انگل لیشمانیا است که در کشورهای خاورمیانه از جمله افغانستان، عراق، سوریه، ترکیه شیوع نسبتاً زیادی دارد.
متاسفانه در کشور ما هم در چندین استان این بیماری هر از چند گاهی شیوع پیدا می کند و ما موارد زیادی در این استان ها می بینیم. درصدی از آنها به تهران مراجعه می کنند و درصدی دیگری در همان منطقه و محل درمان می کنند چون در آن منطقه و محله به دلیل شیوع سالک این بیماری را می شناسند.
 
از آنجا که این تصور بود که بیماری یک سال طول می کشد اسم آن را سالک گذاشته اند. عامل بیماری، یک انگل است که از طریق یک پشه انتقال می یابد.
این بیماری در نواحی مانند دست ها و صورت اتفاق می افتد که باز است. پشه بیشتر شب ها گزش دارد و روزها استراحت می کند. پشه وقتی فرد را نیش می زند، انگل را از مخزنی گرفته و از طریق نیش وارد پوست زیر می کند.
انگل در آنجا رشد و ضایعه سالک را ایجاد می کند. دو فرم عمده سالک را در دنیا شرح داده اند. روستایی و شهری. در نوع شهری ضایعه سالک کمتر است و معمولا نیش پشه محدود به یک یا دو نقطه و خیلی کم سروصداتر و اصطلاحاً خشک است و ترشح ندارد.
اما سالک روستایی با تعداد ضایعات بیشتری همراه است. ضایعات ترشح دارند و آب می دهند و مقدار بیشتری هم می مانند.
 
ممکن است چندین ماه فاصله بین گزش و بروز سالک طول بکشد. مثلا دو ماه پیش حشره گزش کرده باشد و دو ماه بعد کم کم فرد می بیند دانه قرمزی روی پوستش ظاهر شده و آرام آرام بزرگ و زخم می شود. در نوع شهری زخم خشک است و در نوع روستایی زخم ترشح پیدا می کند.
 
مخزن بیماری سالک در نوع شهری و روستایی آن هم فرق می کند. در نوع شهری مخزن سگ است و در نوع روستایی مخزن جوندگان هستند. هر چقدر سطح بهداشت پایین تر باشد و فاضلاب ها با محیط ترکیب شوند این بیماری بیشتر می شود.
حتما توصیه می شود مناطقی که سالک خیز هستند توری داشته باشند. فضولات حیوانی و نگه داشتن دام در محوطه خانه باعث می شود مخزن ها بیشتر شود. نگه داشتن سگ باعث می شود مخزن ایجاد شود باشد و محیط مناسبی برای رشد یک بخش از دوره زندگی آن انگل فراهم می شود.
 
در واقع بخشی از دوره زندگی انگل در پشه است و بخش دیگر در مخزنی که ممکن است سگ یا جوندگان باشند و قسمت دیگری از زندگی آن در انسان است که ضایعه پوستی ایجاد می کند. هر اتفاقی بیفتد که محیط آلوده و برای رشد آنها مناسب تر باشد ریسک انتقال سالک بیشتر می شود.
 
متاسفانه سالک بعضی اوقات آثار بدی از خود باقی می گذارد. فردی که در صورت و دستهایش ضایعه سالک ایجاد می شود حاضر است هزینه بسیاری متحمل شود اما جای آن در پوستش باقی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید