هر روز!
هر روز!

رمز ازدواج موفق رمز ازدواج موفق : رمز ازدواج موفق

رمز ازدواج موفق 
 رمز ازدواج موفق : رمز ازدواج موفق

رمز ازدواج موفق
رمز ازدواج موفق : رمز ازدواج موفق
: رمز ازدواج موفق
دختران دیروز تعریف متفاوتی از ازدواج داشتند که با اندیشه ها و دیدگاه های دختران امروز مغایرت دارد.
 
به گزارش : مقایسه دیدگاه های دختران در چند دهه قبل با دختران نسل امروز در رابطه با تشکیل زندگی خبر از تغییر زوایای فکری آنان می دهد. ازدواج، تشکیل زندگی مشترک و فرزند آوری علاوه بر پاسخ به نیاز های درونی برای حفظ و بقای جامعه مسأله ای حیاتی و ضروری محسوب می شود و نمی توان کاهش نرخ ازدواج را در جامعه امروز بی اهمیت جلوه داد. تغییرات حاکم بر جوامع، گسترده شدن ارتباطات در دنیای امروز و دستاوردهایی که دنیای دیجیتال به ارمغان آورده، سبب شده است دیدگاه های دختران امروز نسبت به مقوله ازدواج تغییر کند. چشم اندازی متفاوت دکتر قربانعلی نژاد، روانشناس و خانواده درمان گر، به تعریف ازدواج در دهه های گذشته اشاره کرده و معتقد است، دختران دیروز تعریف متفاوتی از ازدواج داشتند که با اندیشه ها و دیدگاه های دختران امروز مغایرت دارد.
در نگاه نسل جوان چند دهه گذشته، ازدواج به معنای ورود به دنیای استقلال، تعریف می شد و دختر دیروز با تصور اینکه با تشکیل زندگی مشترک مستقل خواهد شد بی توجه به مشکلات و چالش های احتمالی تن به ازدواج های زودهنگام و فاقد شناخت می داد. در واقع ازدواج چشم انداز وسوسه کننده ای بود که دختران را به رؤیاهای دست نیافتنی شان نزدیک می کرد.
تعریف های ذهنی جوانان نسل گذشته از ازدواج باعث می شد پس از شکل گیری زندگی مشترک، دنیایی دیگر برای آنها رونمایی شــــــود و تعهد پذیری و قبول مسئولیت در شکلی دیگر ظاهر شده و آنها را غافلگیر کند. از طرف دیگر سبک ازدواج و انتخاب همسر در محدوده سنی خاص در نسل های گذشته جنبه عادتی و تقلید پذیری نیز داشت. دخترانی که نادیده گرفته شدند از نگاه این روانشناس، دختران نسل های گذشته که معمولاً ازدواج را به منزله پلی برای دستیابی به استقلال در نظر داشتند با قبول تعهدات نوین، قدم به دنیایی پر از مسئولیت و چالش می گذاشتند که بیشترین مسئولیت ها بر عهده زن بود و کلید حل مشکلات و دوام دادن به ساختاری که چندان هم برنامه ریزی شده و درست نبود دردست زنان قرار داشت. در واقع دختران دیروز تصور می کردند، جبران اختلافات و کم و کاستی های زن و شوهری که معمولاً در تفاوت های فرهنگی و بینش های نادرست شناختی زن و مرد نسبت به یکدیگر ریشه داشت، باید توسط آنها رفع شود و این گونه بود که زنان در پاسخ به سیل توقعات و انتظاراتی که از سوی جامعه، والدین، فرزندان، همسر و خانواده اش بر آنها هجوم می آورد، کمر خم می کردند. دکتر قربانعلی نژاد ادامه می دهد، اگر چه نمی توان نقش مدیریتی و مسئولیت پذیری مردان نسل دیروز را نادیده گرفت اما شواهد نشان می دهد، مردان در گذشته تنها به اداره اقتصادی خانواده می پرداختند و مدیریت تنها به معنای نظارت بود و زنان مجبور بودند خانواده را در چارچوبی خـــــــاص مدیریت کنند و با کنترل مسائل حاشیه ای، دست کشیدن از آرزوها و اهداف فردی و در نهایت نادیده انگاشتن خود در شرایطی سخت ساختار زندگی را حفظ کنند. موج مدرنیته و ناپایداری روابط دکتر فروع الدین عدل، روانشناس بالینی معتقد است تأثیر مدرنیته در تغییر دیدگاه های دختران نسل امروز را نمی توان انکار کرد و بدیهی است گذر زمان در شکل و محتوای زندگی مردم اثرگذار است و این مسأله نحوه تعامل افراد با یکدیگر و همچنین چارچوب های فکری و ارزشی و فرهنگی را تحت تأثیر قرار می دهد. این روانشناس ادامه می دهد در گذشته های نه چندان دور انتخاب بسیاری از موارد زندگی از قبیل شغل، همسر، محل زندگی و... در اختیار خود افراد نبود و همواره این بزرگترها بودند که به فرزندان خود الگوها را تحمیل می کردند و محدودیت دنیای فکری و اجتماعی افراد سبب می شد که گزینه دیگری متصور نباشد.
از همین رو اغلب افراد شغل مادری و پدری خود را دنبال می کردند و با افرادی که آنها تعیین می کردند وارد زندگی مشترک می شدند. به عقیده دکتر عدل، با رشد تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی، دایره فکری افـــراد وسیع تر شد و جوانان با الگوهای متفاوتی از زندگی آشنا و سپس آرام آرام خواستار استفاده از اطلاعات خود به جای اطلاعات پدران و مادران شان شدند. نیازهای خود را بهتر شناختند و گزینه های متعددی پیش رویشان قرار گرفت. این تغییرات اجتماعی، از طرفی به رشد فردی منجر شد و از سوی دیگر سردر گمی ناشی از نا آشنایی کامل با الگوهای نوین را به وجود آورد. بنابر این هم وجه مثبت و هم وجه منفی داشت که البته عبور از این بحران اجتناب ناپذیر بوده و سرانجام به ثبات نسبی خواهد رسید. در گذشته، دختران بیش از پسران از انتخاب محروم بودند در حالی که در دنیای مدرن، دختران به حق انتخاب خود آگاه تر شدند و تلاش برای احقاق حق آغاز شد که جنبه های افراطی آن در سبک های فمینیستی دیده می شود و تلاش برای دور شدن از ویژگی های زنانه و اکتساب خصوصیات مردانه شاهد این ادعا است. از سوی دیگر امکان ادامه تحصیل برای دختران، تجارب جدیدی را برای آنان ایجاد کرد و سن ازدواج دختران را بالاتر برد و در این فاصله امکان خروج از اشتیاق های نوجوانی و رسیدن به پختگی های بیشتر اجتماعی را فراهم و خواسته های دختران را دگرگون ساخت.
عدل ادامه می دهد، دختـــــران کم تجربه دیروز جایشان را به دخترانی دادند که نظرات شخصی شان را جایگزین نظرات والدین کرده اند. اما از آنجا که این تجربیات، امری نو و با سابقه تاریخی کم بود، تبعاتی نه چندان رضایت بخش نیز به دنبال دارد، از سوی دیگر روابط اجتماعی گسترده تر، شبکه های متعدد مجازی و رسانه ها، حقایقی را برای هر دو جنس روشن کرد که شاید پیش از این وجود نداشت. دختران توانایی های خود را بهتر شناختند و به این واسطه، توقع و انتظاراتشان تغییر کرد و چارچوب های کلیشه ای مربوط به نقش های زنانه و مردانه به چالش کش

مشاهده همه ی 1 نظر
محمد

0 پست
Mohamad9590
Mohamad9590
محمد : خب همیشه رمز و راز ازدواج موفق به رفتار دو طرف وابستست .مهم ترین عاملم خواستن دو طرف به بودن