مسیر سبز
مسیر سبز

حسن روحانی وارد چین شد خبرگزاری مهر: حسن روحانی

حسن روحانی وارد چین شد
خبرگزاری مهر:  حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور شركت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا)  وارد شانگهای چین شد و در بدو ورود از سوی معاون وزیر خارجه چین، معاون شهردار شانگهای، سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین و دیگر مقامات ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت.

 طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) در اكتبر ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همكاری میان كشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ رسماً تشكیل شد.

نشست سران سیكا هر ۴ سال یك بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یك بار برگزار می‌شود. در حال حاضر این سازمان ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همكاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از كشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوكراین و آمریكا است.

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم در سال ۲۰۰۲ در استانبول ترکیه برگزار شد.

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاكستان، كره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبكستان، تاجیكستان، جمهوری آذربایجان، تایلند و رژیم صهیونیستی از جمله اعضای سازمان سیكا هستند.

رییس‌جمهور در جریان سفر خود به شانگهای چین علاوه بر سخنرانی در چهارمین اجلاس سران سیکا با برخی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس ، ایرانیان مقیم چین اعم از تجار، مدیران شركت‌های ایرانی و كاركنان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران و برخی نخبگان چینی نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

همچنین  روحانی قرار است در این سفر و در دیدار رسمی با همتای چینی خود مهمترین مسائل و موضوعات در زمینه ارتقا و گسترش روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی میان تهران – پکن را مورد بررسی قرار دهد.

ظریف وزیر امور خارجه، زنگنه وزیر نفت، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور برخی معاونان وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی دکتر روحانی را در این سفر سه روزه همراهی می کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید