هر روز!
هر روز!

روش انجام احیای قلبی – ریوی بزرگسالان روش انجام احیای

روش انجام احیای قلبی – ریوی بزرگسالان روش انجام احیای

روش انجام احیای قلبی – ریوی بزرگسالان
روش انجام احیای قلبی – ریوی بزرگسالان : روش انجام احیای قلبی – ریوی بزرگسالان
: روش انجام احیای قلبی – ریوی بزرگسالان
:  
CPR به معنی احیای قلبی- ریوی، روشی نجات بخش و اورژانسی برای کسانی است که بر اثر حوادثی مانند غرق شدن، شوک الکتریکی و حمله ی قلبی تنفس و ضربان آن ها متوقف شده است.
به گزارش : CPR شامل دو اقدام زیر می باشد :
متوقف شدن جریان خون در عرض چند دقیقه می تواند در شخص باعث مرگ یا آسیب های دائمی مغزی شود؛ به همین دلیل، انجام CPR برای فرد آسیب دیده تا زمانی که او به حالت طبیعی بازگردد و یااورژانس به محل حادثه برسد، بسیار حائز اهمیت است.
ملاحظات
CPR می تواند شخصی را از مرگ نجات دهد ولی باید توسط شخصی که دوره های آموزشی آن را به طور کامل گذرانده است، انجام گیرد. توجه کنید که روش شرح داده شده در این مقاله نمی تواند جایگزین مناسبی برای آموزش های عملی CPR باشد. در نوین ترین روش ها، ماساژ قفسه ی سینه همراه با باز کردن راه تنفسی و دادن تنفس مصنوعی برای شخص صورت می گیرد که منجر به بازگشت طولانی مدت شخص به حالت طبیعی می شود.
زمان در مواجهه با شخصی که هوشیار نیست و نفس نیز نمی کشد، بسیار حائز اهمیت است. توقف تنفس تنها به مدت ۴ دقیقه، فرد را از نظر بروز آسیب های مغزی دائمی تهدید می کند و هم چنین تنها ۴ تا ۶ دقیقه بعد از آن احتمال مرگ شخص آسیب دیده وجود دارد.
اگر فردی CPR را قبل از رسیدن اورژانس برای شخص آسیب دیده انجام دهد، شانس زنده ماندن شخص بیش تر می شود ولی متاسفانه هنوز تعداد زیادی از کارکنان اورژانس با بیمارانی روبه رو می شوند که با وجود توقف ضربان قلب و تنفس آن ها ولی هیچ CPR برای آن ها قبل از رسیدن اورژانس به محل حادثه صورت نگرفته است.
ماشین هایی به نام دفیبریلاتور خودکار بیرون بیمارستان ( AEDs ) را می توان در بسیاری از اماکن عمومی یافت و هم چنین برای استفاده در منزل نیز در دسترس هستند. این ماشین آلات دارای پد هایی هستند که در طول انجام فوریت های پزشکی، بر روی سینه ی شخص قرار می گیرند. این دستگاه با استفاده از رایانه به طور خودکار ریتم قلب را بررسی می کند و در صورت لزوم به بیمار شوک ناگهانی می دهد تا ریتم قلب بیمار به حالت طبیعی خود بازگردد. با دقت توجه کنید، هنگامی که از AED استفاده می کنید، دستورالعمل ها را به طور دقیق دنبال کنید.
علل
در بزگسالان دلایل اصلی که باعث توقف ضربان قلب و تنفس در آن ها می شود، شامل موارد زیر است :
علائم
اگر فرد علائم زیر را داشته باشد، نیازمند انجام CPR است :
کمک های اولیه
۱. بررسی میزان هوشیاری شخص : فرد آسیب دیده را به آرامی تکان دهید و یا ضربه ای آهسته به آن وارد کنید؛ اگر شخص حرکت کرد و یا صدایی از او شنیدید با صدای بلند از او بپرسید: حات خوب است؟
۲. مشاهده نکردن هیچ عکس العملی از شخص : از کسی تقاضا کنید تا با ۱۱۵ تماس بگیرد ؛ اگر تنها هستید، با ۱۱۵ تماس بگیرید حتی اگر مجبور شوید، شخص را تنها بگذارید و درصورت در دسترس بودن AEDs، آن را به نزدیک قربانی بیاورید.
۳. شخص را بادقت به پشت بخوابانید : توجه کنید، اگر احتمال وجود آسیب نخاعی در فرد آسیب دیده وجود دارد، به منظور جلوگیری از چرخش سر یا گردن باید دو نفر او را جابجا کنند.
 
 
۴. ماساژ قفسه ی سینه را آغاز کنید:
 
 
۵. باز کردن راه هوایی فرد : با دو انگشت چانه ی شخص را بالا ببرید و در همان لحظه با دست دیگر خود پیشانی را به سمت عقب بکشید تا سر فرد حالتی شیب دار به خود بگیرد.
 
 
۶. نگاه کردن، شنیدن و احساس کردن تنفس فرد آسیب دیده : گوش خود را نزدیک دهان و بینی فرد قرار دهید، حرکات قفسه ی سینه ی او را مشاهده کنید و گونه ی خود را نزدیک بینی شخص قرار دهید تا تنفس او را احساس کنید.
 
 
۷. متوقف شدن تنفس شخص :
۸. انجام۳۰ مرتبه ماساژ قفسه ی سینه همراه با ۲ مرتبه دادن تنفس مصنوعی و دوباره تکرار همین کار را تا زمانی که شخص به حال طبیعی خود بازگردد یا اورژانس خود را به محل وقوع حادثه برساند، ادامه دهید؛ اگر AED مخصوص بزرگسالان در دسترس شما است، در اسرع وقت از آن استفاده کنید. اگر شخص شروع به نفس کشیدن کرد، تنفس فرد را چندین مرتبه تا زمانی که اورژانس برسد، بررسی کنید.
به نکات زیر توجه کنید :
تماس گیری با اورژانس
پیشگیری
برای خودداری از جراحات و مشکلات قلبی که ممکن است به ایست قلبی منجر شوند، به موارد زیر توجه کنید :
 
مقاله ای که خواندید در مورد نحوه ی انجام CPR در بزرگسالان بود، برای آشنایی با نحوه ی انجام CPR در کودکان زیر ۸ سال به این مقاله مراجعه کنید.
سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید