هر روز!
هر روز!

روز جهانی بدون دخانیات گرامی باد+روشهای کاربردی ترک سیگار هر

روز جهانی بدون دخانیات گرامی باد+روشهای کاربردی ترک سیگار هر

روز جهانی بدون دخانیات گرامی باد+روشهای کاربردی ترک سیگار
هر ساله ، 31 ماه می روز جهانی بدون دخانیات در نظر گرفته شده است که امسال چنین روزی در ایران مصادف با 11 خرداد می باشد اما به رسم سالهای گدشته ، هفته ملی بدون دخانیات در روزهای (10-4 خرداد) فعالیت هایی را در نظر گرفته است. در این هفته سعی خواهد شد تا اقدامات و فعالیت هایی جهت ارتقاء سطح آگاهی عمومی به ویژه در بین نسل جوان، نوجوان و زنان کشور که هدف اصلی صنایع تولید کننده محصولات دخانی هستند صورت گیرد.
 
: روز جهانی بدون دخانیات گرامی باد+روشهای کاربردی ترک سیگار
به گزارش : روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات گرامی باد
 
 
 
 
در ادامه پکیج آموزشی و روش های کاربردی ترک سیگار را تهیه دیده است که شما می توانید با مطالعه ی بخش  اول و بخش دوم ، به ترک موفق سیگار  بپردازید:
 
 
بخش دوم
 
 
13 روش کاربردی ترک سیگار
بسیاری از افراد سیگاری، چندین بار سعی می کنند تا سیگار را ترک کنند و بالاخره موفق می شوند. باید خود فرد به خودش قول دهد که سیگار را ترک کند و پایبند قولی که داده، بماند.
 
شما می خواهید سیگار را ترک کنید، اما می دانید برای چه؟
 
95 درصد افراد سیگاری خواهان ترک سیگار، بدون درمان و یا مدیتیشن شکست می خورند. دلیل این امر این است که نیکوتین موجود در سیگار یک ماده اعتیادآور است. به طور کلی، مغز عادت کرده که هر روز مقداری نیکوتین را وارد بدن کند. در اثر فقدان نیکوتین، علائم کمبود آن ظاهر می شود.
 
هنگامی که تصمیم به ترک سیگار می گیرید، بدن به کمبود نیکوتین پاسخ می دهد. علائم کمبود نیکوتین شامل افسردگی، زودرنجی، ناامیدی و بی قراری می باشد. ماده جایگزین نیکوتین، این علائم را کاهش می دهد.
 
قرص هایی وجود دارند که با تاثیر موادشیمیایی بر مغز، به کاهش سیگارکشیدن کمک می کنند. آن ها همچنین باعث کاهش رضایتمندی از سیگار کشیدن می شوند.
 
به دوستان، اقوام و همکاران خود بگویید که می خواهید سیگار را ترک کنید. دلگرمی و تشویق اطرافیان برای ترک سیگار مهم است.
 
یکی از دلایلی که افراد به سمت سیگار می روند، این است که نیکوتین آن ها را آرام می کند.
 
برخی فعالیت ها ممکن است شما را برای کشیدن سیگار تشویق کند. الکل یکی از مهم ترین آنها می باشد.
 
بعد از کشیدن آخرین سیگار، بعد از آن تمام کبریت ها، فندک ها و جاسیگاری ها را دور بیاندازید.
 
بسیاری از افراد سیگاری، چندین بار سعی می کنند تا سیگار را ترک کنند و بالاخره موفق می شوند.
 
فعالیت ورزشی به کاهش اعتیاد به نیکوتین و کاهش علائم ترک آن کمک می کند.
 
در طول ترک سیگار، رژیم لاغری نگیرید. سعی کنید بیشتر، میوه ها و سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب را مصرف کنید. تحقیقات نشان داده است که مصرف کردن این غذاها باعت عدم تمایل به کشیدن سیگار می شوند.
 
ترک کردن سیگار باعث می شود که در عرض 20 دقیقه، فشار خونتان پایین بیاید و سرعت ضربان قلبتان آرام تر شود.
 
ترک سیگار علاوه بر مزایای فوق العاده برای سلامتی بدن، پول شما را به هدر نمی دهد و می توانید پول خود را ذخیره کنید.
 
اگر پای صحبت سیگاری ها بنشینید، آنها معمولا در دو حالت، بیشتر مستعد سیگار کشیدن هستند. اولین حالت وقتی است که فرد سیگاری در کنار شما سیگار می کشد و احتمالا به شما هم سیگار تعارف می کند و دومین حالت، مواقعی است که شما وقت آزاد زیادی دارید و نمی توانید اوقات فراغتتان را به شکل موثری سپری کنید.
حالا که این دو حالت را شناختیم، طبیعی است که بهترین روش ترک سیگار این است که تا وقتی کاملا سیگار را ترک نکرده ایم و وسوسه سیگار کشیدن به سراغمان نیامده است، از این دو موقعیت دوری کنیم. یعنی اول این که سعی کنیم تا حد امکان از محیط هایی که در آن سیگار می کشند، دوری کنیم و دوم این که به اوقات فراغت خود، رنگ و بویی دیگر بدهیم و نگذاریم بیکاری موجب کشش ما به سمت سیگار شود.
 
عده ای از سیگاری ها می گویند که برای رفع استرس و مشکلات روحی و روانی به سیگار پناه می برند که در این شرایط قدم اول این است که اگر شدت استرس زیاد است، ابتدا منبع استرس و ناراحتی های روانی را با کمک مشاوران رفع کنیم، ولی اگر اضطراب و عصبانیت از جمله احساس های معمولی و طبیعی است که همه ما در زندگی تجربه می کنیم، باید رابطه ناراحتی و سیگار کشیدن را از بین ببریم. به بیان دیگر، باید کاری کرد که مغز به محض عصبانی شدن به دنبال سیگار نرود و شرطی نشود.می توان پس از عصبانی شدن، راه های دیگری مثل قدم زدن، ورزش، خوردن یک خوراکی یا هر روش دیگری را جایگزین سیگار کشیدن کرد.
 
 
این روزها در اطراف ما گروه های زیادی وجود دارد که اعضای آن مصمم هستند سیگار را ترک کنند. درست است که با عضوشدن در این گروه ها تضمینی وجود ندارد که شما دوباره به سمت سیگار کشیده نشوید، اما عضویت در این گروه ها و استفاده از تجربه های آنها می تواند برای ترک دائمی سیگار موثر باشد. خاصیت بعدی این گروه ها که حتی می تواند یک گروه دو، سه نفره از دوستان را شامل شود، ایجاد انگیزه جمعی در بین اعضای گروه است. شما با عضوشدن در این گروه ها احساس می کنید که در انتخاب مسیر ترک سیگار، تنها نیستید.
 
تجربه نشان داده است معمولا افرادی که به یکباره تصمیم می گیرند دیگر هرگز حتی یک نخ سیگار هم نکشند، خیلی زود خسته می شوند و دوباره به سیگار کشیدن روی می آورند. اگر فردی هستید که روزانه 20 نخ سیگار می کشید، پایدارترین روش ترک سیگار این است که هر روز بخشی از مصرف خود را کاهش دهید تا به روزی یک نخ و در نهایت به ترک سیگار برسید.
 
یکی از روش های جالب و ابتکاری برای ترک سیگار این است که زمان و مدل سیگار کشیدن خود

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید