هر روز!
هر روز!

وام مسکن؛ راهی به سوی خانه دار شدن جزئیات وام

وام مسکن؛ راهی به سوی خانه دار شدن جزئیات وام

وام مسکن؛ راهی به سوی خانه دار شدن
جزئیات وام های مسکن دوباره بحث وام های مسکن داغ شده است. در همین اردیبهشت ماه بحث لیزینگ ها مطرح شده است. بانک مرکزی بعد از دو سال کلنجار رفتن با وزارت راه و شهرسازی با کلیات فعالیت دوباره لیزینگ ها در حوزه خرید مسکن موافقت کرده و قرار است تا چند روز آینده جزییات بیشتری از این روش خرید خانه منتشر شود.
به گزارش : در همین روزها بانک مرکزی با کلیات تصویب وام 60 میلیون تومانی هم موافقت کرده است؛ وامی که در صورت تصویب می تواند مقداری به بازار مسکن کشور رونق ببخشد.
: وام مسکن؛ راهی به سوی خانه دار شدن
اما همه راه ها این نیست. زوج های جوان می توانند تسهیلات 50 میلیون تومانی خرید مسکن زوج های جوان را به علاوه 10 میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند که برای خرید مسکن در ابتدای مسیر زندگی راه نمی گوییم آسان ولی خیلی هم سخت نیست. برای این کار باید ماهانه یک میلیون توماخن قسط بدهید.
راه دیگر، دریافت وام 35 میلیون تومانی به علاوه 10 میلیون تومان وام جعاله است که مرسوم ترین روش دریافت وام مسکن است. اخیرا پنج میلیون تومان هم به تسهیلات 25 میلیون تومانی صاحبان مسکن مهر اضافه شده است. تازه می توانید از بانک های خصوصی و دولتی هم وام خرید مسکن بگیرید. اما این بدترین راه ممکن است. هم سودشان بالاست، هم بسیاری از آنها تسهیلات «سررسیدی» است؛ یعنی سر یک یا دو سال باید کل مبلغ وام را تسویه کنید.
لیزینگ مسکن؛ طرحی گران اما امتحان پس داده
سه چهار روز دیگر باید دندان روی جگر گذاشت تا تکلیف جزییات لیزینگ مسکن منتشر شود. هفته گذشته حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی از موافقت بانک مرکزی با کلیات طرح لیزینگ مسکن خبر داد اما تاکنون نرخ بهره شرکت های لیزینگ کننده اعلام نشده است.
این به معنی موافقت بزرگترین و اصلی ترین مانع و مخالف این طرح است. آنطور که دبیر کل کانون شرکت های لیزینگ ایران گفته قرار است سود تسهیلات لیزینگ مسکن کمتر از 21 درصد باشد؛ چیزی که محل دعوا و بحث این شرکت ها با بانک مرکزی بوده است.
براساس بخشنامه اخیر شورای پول و اعتبار، سود شرکت های لیزینگ به 21 درصد کاهش یافته است اما بانک مرکزی معتقد است اعمال این نرخ بار سنگینی را بر دوش خریدار می گذارد.
دبیرکل کانون شرکت های لیزینگ ایران می گوید: «تقاضای حال حاضر شرکت های لیزینگ نرخ سود 21 درصد است اما اگر بانک مسکن از شرکت ها حمایت کند، این نرخ کاهش می یابد.»
آنطور که حمید شیروانی عنوان می کند، شرکت ها می توانند با 10 درصد زیبر قیمت خانه مورد نیاز متقاضیان را خریداری کنند و خریدار از طریق لیزینگ باعث می شود قیمت تمام شده برای مصرف کننده کاهش یابد.
یک نکته منفی برای لیزینگ ها این است که به این شکل فقط می توان خانه های نوساز را خرید اما یک مزیت مهم دارند؛ شرکت های لیزینگ که خریدهای خود را از انبوه سازان انجام می دهند، با 10 درصد تخفیف این املاک را می خرند.
* شیوه اجرا: قرار است 20 تا 30 درصد قیمت خانه را خریدار فراهم کند و مابقی قیمت ملک با شرکت لیزینگ باشد. اقساط خانه هم احتمالا 12 سال یا همان 96 ماه خواهد بود. ما فعلا فرض را روی همان سود 21 درصد می گذاریم. فرض کنید قصد خرید ملکی در بلوار فردوس تهران داشته باشید. برای ملکی که 75 متر زیربنا داشته باشد و البته نوساز هم باشد، باید براساس قیمت متری پنج میلیون و 200 هزار تومان، همان اول کار 30-20 درصد، معادل 78 میلیون تومان را خودتان فراهم کنید. در صورتی که سود وام 21 درصد باشد، در طول پنج سال باید ماهانه سه میلیون و 686 هزار تومان قسط بدهید.
اگر 68 متر خانه را در بلوار ادیب قاسم آباد مشهد با قیمت متری دو میلیون و 0 هزار تومان تهیه کنید، آورده اولیه شما باید 147 میلیون و 700 هزار تومان باشد. بر این اساس پرداختی شما ماهانه یک میلیون و 860 هزار تومان خواهد بود.
* نظر کارشناس: دکتر بیت الله ستاریان، استاد دانشگاه تهران درباره لیزینگ مسکن معتقد است که این طرح در کشور ما قابل اجرا نیست. به اعتقاد این کارشناس اقتصاد مسکن، اگر شرکت های لیزینگ به سود 21 درصد قانع باشند، برایشان صرف نمی کند که وارد این بازار شوند. در صورتی هم که نرخ سود بیشتر از این عدد باشد، به مردم فشار می آید؛ بنابراین نمی توان به اجرایی شدن این طرح در ایران دل بست.
وام 60 میلیون تومانی که فعلا روی هواست
اولین روز اردیبهشت ماه مصادف شد با موافقت بانک مرکزی با یک طرح دیگر وزارت راه و شهرسازی. مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد که طرح پیشنهادی بانک مسکن برای افزایش وام خرید مسکن به 60 میلیون تومان با نظر موافق در حال بررسی است که در صورت موافقت کلی بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار نیز مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت. وامی که مدت هاست روی آن بحث و اختلاف نظر بین وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی جاری است.
برای رعایت «خطوط قرمز» بانک مرکزی مبنی بر «حفظ تعادل منابع و مصارف بانک عامل»، پیشنهاد شده است حدود یک سوم منابع صندوق پس انداز مسکن توسط سپرده گذاران و مابقی به اضافه مابه التفاوت سود حمایتی وام، توسط دولت تامین شود. در صورتی که بالاخره دو نهاد سیاستگذار وزارت راه و بانک مرکزی موافقت کنند، وام کلانشهرها 60 میلیون تومان، وام مرکز استان ها 50 میلیون تومان و تسهیلات شهرستان های کوچکتر 40 میلیون تومان تعیین خواهد شد. با این وام می توانید هم خانه های نو وهم واحدهای قدیمی سازتر را تهیه کنید.
* شیوه اجرا: این مدل پرداخت وام شناور با میانگین سقف 60 میلیون تومان را شامل می شود و براساس نرخ سود 14 درصد، دوره بازپرداخت 20 ساله و اقساط ماهانه متوسط 750 هزار تومان طراحی شده است. * نظر کارشناس: دکتر بیت الله ستاریان، استاد دانشگاه تهران بر این باور است که این وام باز هم نمی تواند چاره کار معضل مسکن کشور باشد چرا که بانک مرکزی برای تشخی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید