iTech news
iTech news

اپل سرعت مودم 4G ساخت کوالکام را به خاطر مودم

اپل سرعت مودم 4G ساخت کوالکام را به خاطر مودم

اپل سرعت مودم 4G ساخت کوالکام را به خاطر مودم اینتل محدود کرده است
بلومبرگ روز جمعه با انتشار گزارشی اعلام کرد که اپل به‌صورت عامدانه سرعت دانلود در آیفون ۷ را -که از وجود مودم 4G ساخت کوالکام بهره می‌برد- محدود می‌کند. این اقدام در جهت برابری سرعت دانلود تمام آیفون‌هایی است که از دو مودم ساخت کوالکام و اینتل بهره می‌برند. به نظر می‌رسد سرعت دانلود در آیفون‌های مجهز به تراشه‌های ساخت اینتل پایین‌تر از گوشی‌هایی است که از مودم LTE کوالکام بهره می‌برند. با توجه به اینکه آیفون‌ ۷ اپل به‌صورت قراردادی توسط هر چهار اپراتور مخابراتی Verizon، Sprint، AT&T و T-Mobile عرضه می‌شود، آیفون‌های دو اپراتور مخابراتی اسپرینت و ورایزن مجهز به مودم‌های LTE ساخت کوالکام هستند، حال آنکه دو اپراتور مخابراتی دیگر از وجود آیفون‌های مجهز به نسخه‌ی اینتل بهره می‌برند.
منابع نزدیک به اپل تائید کرده‌‌اند که اپل آگاهانه چنین سیاستی را در پیش گرفته است و سرعت دانلود در مودم‌های کوالکام را محدود کرده تا عملکرد تمام آیفون‌ها به‌صورت یکدست باشد.
اغلب تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، ماژول‌های مورداستفاده در گوشی‌های هوشمند خود را از منابع مختلفی تأمین می‌کنند تا از این طریق قادر به پاسخگویی به تقاضای بازار باشند و قیمت کامپوننت‌های موردنیاز خود را نیز کنترل کنند. اپل اغلب ماژول‌های موردنیاز خود را به‌صورت سفارشی فقط برای استفاده در گوشی‌های هوشمند خود سفارش می‌دهد، حال آنکه در مورد برخی از کامپوننت‌های پیچیده نظیر مودم LTE، به سراغ تولیدکنندگان دیگر نظیر کوالکام می‌رود. این کمپانی امسال علاوه بر کوالکام، اینتل را نیز به لیست تولیدکنندگان مودم LTE اضافه کرد.
یکی از مشکلاتی که برون‌سپاری تولید قطعات موردنیاز می‌تواند در پی داشته باشد، تفاوت عملکرد ماژول‌ها و در نتیجه ایجاد تفاوت در عملکرد نسخه‌های گوشی‌های هوشمندی است که راهی بازار می‌شوند که برای مثال می‌توان تراشه‌های LTE ساخت کوالکام و اینتل را بهترین مصداق برای چنین تفاوتی خواند. مودم X12 کوالکام در آیفون‌های عرضه‌شده در شبکه‌ی ورایزن و اسپرینت مورد استفاده قرار گرفته و قادر است تا اطلاعات را با نرخ ۶۰۰ مگابیت در هر ثانیه دریافت کند، حال آنکه تراشه‌ی اینتل XMM 3360 که در نسخه‌های AT&T و T-Mobile مورد استفاده قرار گرفته، حداکثر قادر است اطلاعات را با نرخ ۴۵۰ مگابیت در ثانیه دریافت کند.
آزمایش‌های انجام‌شده توسط Twin Prime نیز به‌صورت روشن این موضوع را اثبات می‌کند. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده تراشه‌ی کوالکام که در آیفون ۷ مورد استفاده قرار گرفته به‌مراتب از تراشه‌ی اینتل سریع‌تر است. البته توئین پرایم به نکته‌ی دیگری نیز توجه کرده و آن استفاده از ایکس ۱۲ کوالکام در گلکسی اس ۷  سامسونگ است. بنا بر اطلاعات ارائه‌شده؛ سرعت دانلود این مودم در گلکسی اس ۷ قریب به دو برابر بیشتر از سرعت همین مودم در آیفون ۷ است که توسط اپراتورهای ورایزن و اسپرینت راهی بازار می‌شود.
با توجه به اتخاذ چنین تصمیمی توسط اپل، می‌توان آن را یک استراتژی در جهت فدا کردن کارایی بهتر در برابر قیمت پایین و مانورپذیری بیشتر در چرخه‌ی تولید محصول عنوان کرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید