هر روز!
هر روز!

فرش دورو ( فرش دویدوخ ) فرش دورو ( فرش

فرش دورو ( فرش دویدوخ ) 
 فرش دورو ( فرش

فرش دورو ( فرش دویدوخ )
فرش دورو ( فرش دویدوخ ) : فرش دورو ( فرش دویدوخ )
: فرش دورو ( فرش دویدوخ )
 
ابریشم دورو از صنایع دستی هنرمندان ترکمن خراسان شمالی است که در روستای دویدوخ بجنورد بافته می شود و دارای علاقه مندان بسیاری است به طوری که محصولات آن به صورت سالانه پیش فروش می شود.
 

 
به گزارش : جاذبه های این هنر دلپذیر باعث شده تا گردشگران خارجی نیز برای دیدن و خرید این صنایع دستی استان به این منطقه سفر کنند ترکمن ها با استفاده از برگ های درخت توت و کرم های ابریشمی، ابتدا پیله تولید کرده و سپس با استفاده از رنگ های طبیعی، نخ های ابریشمی را رنگ کرده و با استفاده از طرح ها و نقشه ها و ذهن خلاق خود، قالیچه های تمام ابریشمی می بافند.
 
فرش دوروی ترکمنی خراسان شمالی که قریب به اتفاق تولیدات آن در روستای دیدوخ بافته می شود از جمله صنایع دستی منحصر به فرد استان است. اوج هنر و ظرافت فرش ترکمن در فرش دورو به کار می رود که به لحاظ تکنیک، نقش و نگاره ها، ترکیب بندی و رنگ، در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است.
 

 
طبق آمارها سالانه حدود 2 هزار مترمربع فرش دورو در این روستا بافته می شود که هیچ گاه روی دست بافندگان هم نمی ماند و مشتریان بسیاری منتظر پایان بافت و خرید آن هستند. 400 دار قالی ابریشمی دورو در استان با مرکزیت روستای «دویدوخ» وجود دارد وهم اکنون 80 درصد از فرش های دوروی استان به خارج کشور و اغلب به کشورهای اروپایی، ژاپن و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.
 
دویدوخ علیا، روستایی از توابع بخش رازوجرگلان شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران است.
 

 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید