هر روز!
هر روز!

آیا صافی سر نوزاد می تواند خطرناک باشد؟ :

آیا صافی سر نوزاد می تواند خطرناک باشد؟ 
 :

آیا صافی سر نوزاد می تواند خطرناک باشد؟
: صافی سر نوزاد , نوزادان با سری نرم متولد می شوند تا مغز بتواند رشد کافی داشته باشد، به همین دلیل ساده سر آنها خیلی راحت شکل می گیرد.
به گزارش : صافی سر نوزاد , شایع ترین علت صافی سر نوزاد وضعیت خواب است. قرار دادن نوزادان در وسایلی که در طول روز پشت به آنها می خوابند مانند صندلی ماشین، کالسکه و… مشکل صافی سر را تشدید می کند.
نوزادان با سری نرم متولد می شوند تا مغز بتواند رشد کافی داشته باشد، به همین دلیل ساده سر آنها خیلی راحت شکل می گیرد. عبور از کانال رحم هنگام تولد می تواند باعث شود سر نوزاد تیز یا بیش از حد دراز شود و طی چند روز تا چند هفته شکل و قالبی عجیب پیدا کند، بنابراین این اتفاق برای جمجمه نوزاد طبیعی به نظر می رسد.
اما اگر نوزاد در یک سطح سفت و مسطح بخوابد یا به یک طرف یا به پشت بخوابد، می تواند باعث شود سری صاف پیدا کند، طوری که والدین را نگران کند. این حالت که به آن سندروم سر صاف یا پلاژیوسفالی موضعی هم گفته می شود اغلب به دلیل وضعیت خواب نوزاد یا وجود مشکلی در عضلات گردن ایجاد می شود. این مشکل آسیبی به مغز وارد نمی کند، اما بهتر است بدانید که در صورت مشاهده چنین سندرومی چه اقدامی باید انجام دهید.
شایع ترین علت صافی سر نوزاد وضعیت خواب است. از آنجا که نوزادان ساعات زیادی را به پشت می خوابند، سر در یک نقطه صاف می شود. قرار دادن نوزادان در وسایلی که در طول روز پشت به آنها می خوابند مانند صندلی ماشین، کالسکه و… این مشکل را تشدید می کند. نوزادان نارس بیشتر مستعد سر صاف هستند، چون جمجمه نرم تری نسبت به نوزادان ترم دارند. آنها زمان زیادی را به پشت می خوابند فاقد آنکه جابه جا شوند یا بلندشان کنند چون باید در دستگاه باشند یا وسایل پزشکی به آنها متصل است و باید در بخش مراقبت های ویژه نوزادان باشند.
نکته جالب اینجاست که اگر لگن مادر در زمان بارداری به جمجمه کودک فشار بیاورد یا مادر دوقلو باردار باشد، نوزاد ممکن است قبل از تولد کم کم دچار صافی سر شود. در واقع بسیاری از نوزادانی که از زایمان های چندقلویی به دنیا می آیند سر صافی دارند. تنگ بودن رحم مادر هم می تواند به سر صاف منجر شود.
نوزادان تورتیکولی یا نوزادانی که گردن کج دارند، به دلیل سختی عضلات در یک طرف گردن، به سختی می چرخند و بنابراین سرشان را به سختی می چرخانند و در وضعیت درازکش سر را به یک طرف متمایل می کنند و همین منجر به سر صاف می شود. به این ترتیب بسیاری از نوزادانی که سندروم سرصاف دارند، ممکن است دچار تورتیکولی هم شوند چون به سختی می توانند سرشان را برگردانند.
سندروم سر مسطح معمولا برای والدین قابل تشخیص است. به طور معمول پشت سر کودک یا همان استخوان پس سر در یک طرف تخت است و اغلب در همان سمت موی کمتری هم می روید. اگر فردی به سر نوزاد نگاه کند، ممکن است گوش در سمت مسطح کمی به جلو آمده باشد. در موارد شدیدتر ممکن است سر در طرف مقابل سمت مسطح، برآمده شود و پیشانی نیز ناهمواری پیدا کند. اگر علت تورتیکولی باشد گردن، فک و صورت هم ممکن است دچار ناهمواری شوند. صافی سر نوزاد
پزشکان معمولا به سادگی سندروم سرصاف را تشخیص می دهند. برای بررسی تورتیکولی یا کجی گردن ممکن است پزشک حرکات سر و گردن نوزاد را بررسی کند و آزمایش، رادیوگرافی و سی تی اسکن تجویز کند. پزشک اغلب چندین بار نوزاد را معاینه می کند تا چگونگی تغییرات سر را بررسی کند. در صورتی که با جابه جایی موقعیت خواب، وضعیت صافی سر کودک بهبود پیدا کند مشکل احتمالا سندروم سرصاف است.
اما اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد. مانند کرانیوسینوستوزیس یا جوش خوردن و اتصال زودتر از موعد درزهای جمجمه که یک بیماری مادرزادی است. رشد مغز در این شرایط محدود شده و باعث تغییر شکل جمجمه می شود. کودکان مبتلا به این بیماری نیاز به درمان برای رفع مشکل دارند. اگر پزشک به کرانیوسینوستوزیس یا وضعیت های دیگر مشکوک باشد کودک باید نزد جراح مغز و اعصاب و جراح پلاستیک سر و صورت برود تا آزمایش های تخصصی برای او انجام شود. صافی سر نوزاد
سندروم سر صاف نیازی به جراحی ندارد و با تغییراتی در موقعیت خواب، نگهداشتن نوزاد و خواباندن او روی شکم می توان این مسئله را برطرف کرد. اگر نوزاد شما به دلیل موقعیت خوابیدن یا دراز کشیدن دچار سندروم سر صاف شده باشد، این درمان های خانگی را می توانید امتحان کنید:
آیا صافی سر نوزاد می تواند خطرناک باشد؟ : آیا صافی سر نوزاد می تواند خطرناک باشد؟
: آیا صافی سر نوزاد می تواند خطرناک باشد؟
زمانی که نوزاد خواب است موقعیت سرش را تغییر دهید. تغییر موقعیت کودک از چپ به راست یا از راست به چپ هنگامی که به پشت خوابیده کارساز است. حتی در طول شب که نوزاد خواب است، بهتر است قسمت گرد پشت سرش روی تشک باشد و بخشی که صاف شده به سمت بالا قرار داشته باشد. می توانید از بالش هایی که برای این منظور طراحی شده اند، استفاده کنید.
به اینکه چطور نوزاد را در گهواره می خوابانید دقت کنید. اغلب والدینی که راست دست هستند ، نوزاد را در بازوی چپ شان نگه می دارند و آنها را در حالی که سرشان به سمت چپ است، روی زمین می گذارند. در این وضعیت نوزاد باید به سمت راست برگردانده شود. جالب است بدانید که دقیقا به همین دلیل تورتیکولی سمت راست و صافی سر در سمت راست شایع تر از سمت چپ است. هر طرف سر نوزادتان که صاف است باید تغییر دهید و به سمت دیگر بچرخانید.
زمانی را که کودک به پشت دراز کشیده، کوتاه کنید و کمتر در کالسکه و صندلی ماشین قرارش دهید. برای مثال اگر کودک در صندلی ماشین به خواب رفته وقتی او را به خانه می آورید، بلندش کنید و در خانه بچرخانید تا فشار از روی سرش برداشته شود. صافی سر نوزاد
تمرین کنید گاه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید