هر روز!
هر روز!

طرح‌های فراموش شده ایرانی در لباس‌های یک طراح طرح‌های فراموش

طرح‌های فراموش شده ایرانی در لباس‌های یک طراح طرح‌های فراموش

طرح‌های فراموش شده ایرانی در لباس‌های یک طراح
طرح‌های فراموش شده ایرانی در لباس‌های یک طراح
به گزارش خبرنگار مدآنلاین از نمایشگاه مد ولباس فجر، سارا جعفریه از طراحان مد جوان و خوش‌ذوقی است که با مجموعه لباس‌هایی زنانه با عنوان « دثار» در بخش نمایش چهارمین جشنواره مد و لباس شرکت کرده است. جعفریه که رشته تحصیلی‌اش گرافیک است 4 سال است که در زمینه طراحی مد فعالیت دارد و امسال برای اولین بار در جشنواره مد و لباس شرکت کرده است.

او درباره طرح‌های جدیدترین مجموعه  «دثار» به مدآنلاین گفت: طرح‌های این مجموعه همگی برگرفته از کاشی‌ها و فرش ایرانی است . ویژگی منحصر به‌فرد این آثار این است که اولا از طرح‌های ناب ایرانی که شاید دیگر در ایران وجود نداشته باشد و طرح‌هایی ایرانی موجود در موزه لور فرانسه استفاده شده است. دومین ویژگی این آثار تک بودن آنها است، یعنی از هر مدل فقط یک سایز و یک لباس طراحی و دوخته شده است. به طور مثال سفارش‌دهنده مطمئن است که از لباسی که به ما سفارش داده تنها یک نمونه وجود دارد و هیچ فرد دیگری از این لباس نخواهد داشت.

 این طراح افزود : مواد و جنس پارچه‌ها دثار معمولا از ساتن و ابریشم هستند. تمامی طرح‌ها ابتدا روی پارچه چاپ شده، دوخته می‌شوند، یعنی ما هم طراحی پارچه و هم طراحی دوخت و برش را خودمان انجام می‌دهیم. 
او درباره ایده اولیه آثار خود گفت: نباید اتفاق خاصی بیافتد که ایده‌ای در ذهنم جرقه بزند. معمولا بعد از هر نمایشگاهی به طرح‌های نمایشگاه بعدی فکر می‌کنم. هدف اصلی من این است که اولا تم‌ها ایرانی اصیل باشد و همچنین سعی کنم به سمتی بروم که مردم از پوشیدن لباس‌های مشکی به سمت رنگ‌های روشن و انتخاب‌های هنرمندانه‌تری بروند و روح رنگ و هنر در جامعه جاری شود.

جعفریه درباره بازار عرضه و تقاضای آثار خود توضیح داد: محصولات ما به صورت انبوه تولید  نمی‌شوند. معمولا کارها بر اساس سفارشات شخصی صورت می‌گیرد و گسترده نیست . سفارش‌دهندگان معمولا هنرمندان هستند و من طراحی لباس‌های هنرمندانی چون فاطمه معتمد آریا، شقایق فراهانی و گوهر خیراندیش را به عهده داشته‌ام.
او درباره دیگر مجموعه‌های عرضه شده دثار گفت: تا کنون 10 مجموعه لباس را طراحی کرده‌ام که در قالب برگزاری 10 شو لباس آنها را معرفی کرده و به نمایش گذاشته‌ام  که با استقبال مواجه شد.

این طراح جوان در پاسخ به این سئوال که چقدر پیگر برندهای معتبر جهانی و اطلاعات آنهاست گفت: تمام طرح‌های هنرمندان مهم و معتبر دنیا را پیگیری می‌کنم . سعی می کنم اطلاعات خود را با مطالعه در این زمینه گسترش دهم. اما هرگز از آثار دیگر طراحان الهام نمی‌گیرم و کپی نمی کنم. دوست دارم ایده‌های شخصی و بکر داشته باشم.
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید