هر روز!
هر روز!

جاه طلب ترین زن جهان (عکس) : جاه طلب ترین

جاه طلب ترین زن جهان (عکس) : جاه طلب ترین

جاه طلب ترین زن جهان (عکس)
: جاه طلب ترین زن جهان (عکس)
: معرفی جاه طلب ترین زن سیاستمدار جهان
 
به گزارش : به نقل از محمدکاظم سجادپور، استاد دانشگاه روابط بین الملل وزارت امور خارجه: هیلاری کلینتون به صورت رسمی ورود به کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری را اعلام کرد. وی با سفر انتخاباتی که با یک اتوبوس از نیویورک آغاز و در شهر مونتی سلو (Monticello) در ایالت آیوا ختم شد در حقیقت آغاز مبارزات رسمی برای انتخابات سال 2016 را کلید زد حضور خانم کلینتون با اتوبوس در این شهر کوچک ایالت آیوا برای ناظران سیاست داخلی ماهیتی سنبلیک و نمادین داشت.
توضیح آنکه آیوا ایالت چندان مهمی در آمریکا به شمار نمی رود ولی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مکان مهمی است و در ادوار قبلی هم، معمولا آرای نامزدها در این ایالت در تعیین پیروز نهایی تاثیرگذار بوده است. دفعه پیش خانم کلینتون با هلیکوپتر و برای چند ساعت وارد این ایالت شد تا حضورش را در انتخابات نشان دهد. اما آن شکل از حضور در آن زمان به نفع وی تمام نشد، چرا که مظهر یک زندگی نخبگی و اشرافی قلمداد شد ولی شروع مبارزات جدید وزیر خارجه سابق آمریکا، با نگرش توده ای و پیوند با مردم عادی قابل توجه است.
 
 

در مورد حضور خانم کلینتون در انتخابات بحث ها و گفتگوهای قابل توجهی در سرتاسر ایالات متحده و فراتر از آن در جهان مطرح شد و نظرات گوناگونی بیان گردید اما یک پرسش اساسی برای علاقه مندان امور سیاسی این است که چگونه می توانیم جایگاه خانم کلینتون را در جغرافیای انتخاباتی آمریکا بررسی کنیم. برای این امر باید ابتدا به اهمیت انتخابات 2016 و سپس به ویژگی های خانم کلینتون در انتخابات و سرانجام به چگونگی مواضع وی در سیاست خارجی و داخلی آمریکا توجه کنیم.
 
 
1-  اهمیت انتخابات 2016
انتخابات 2016 در درجه نخست مانند همه انتخاب های دیگر آمریکا حائز اهمیت است ولی فراتر از اهمیت عادی رئیس جمهوری که در پی این انتخابات به قدرت می رسد، رئیس جمهور دوران پس از اوباماست و دوران پسااوباما در آمریکا دوران خاصی خواهدبود به این دلیل که باراک اوباما ویژگی های خاصی را در سیاست های داخلی و خارجی آمریکا از خود بر جای گذاشت. اوباما به ویژه با رئیس جمهور پیش از خود (جورج بوش پسر) بسیار متفاوت بوده است.
برهمین اساس اثرات و میراث اوباما در سیاست و ادامه و یا تغییر آن برای رئیس جمهور جدید موضوع پرچالشی خواهدبود. علت اهمیت ویژه دوران پس از اوباما در مفهوم پوست اندازی درونی و بیرونی آمریکا قابل تجزیه و تحلیل است. از نظر درونی، جامعه آمریکا در حال یک پوست اندازی تاریخی و به تعبیر استراتژیک  است. ساختار کلاسیک جامعه آمریکا که براساس حکومت سفیدپوستان پروتستان اداره می شد با ترک رو به رو شده و با انتخاب اوباما نه فقط  انتخاب یک رنگین پوست بلکه نشان از رنگارنگ شدن جامعه آمریکا داشت.
 
 


رنگارنگی جامعه آمریکا در حال افزایش است. مخصوصا بر آمدن جمعیت آمریکایی لاتین تبار و مهاجران آسیایی نسبت به گذشته ترکیب جمعیتی و فرهنگی آمریکا را دگرگون کرده، به علاوه موقعیت افراد در جامعه آمریکا نیز با تغییرات جدی رو به رو شده و جامعه آمریکا در یک دوران گذر تاریخی از حث اجتماعی است. از نظر اجتماعی نیز ایالات متحده با پوست اندازی مواجه است. مخصوصا اگر دوران اوباما مبنا و معیار مقایسه باشد.
آمریکا از درگیری فعال در امور نظامی و بین المللی و مداخله مستقیم به سمت و سوی دیگری در حال حرکت است. این بدان معنا نیست که ایالات متحده به ارتش و قدرت نظامی اهمیت نمی دهد. بلکه نحوه نگرش جهانی آمریکا و شاید فراتر از آن جایگاه جانی آمریکا در حال دگرگونی است. برآمدن قطب ها و مراکز دیگر قدرت، پیچیده شدن شراط جهان و ورود به دوران جدید در روابط بین الملل، رهبری آمریکا را با چالش های گوناگونی رو به رو کرده و فلذا دوران پس از اوباما دوران پیچیده تری از دوران اوباما خواهدبود.
 
 
در کنار این مسئله باید در نظر داشت که احزابی که بیانگر خواست عمومی مردم آمریکا بودند نیز در حال دگرگونی و پوست اندازی هستند. دیگر مانند گذشته نمی توان مردم آمریکا را به احزاب تقلیل داد. ساختار دو حزب در حال دگرگونی است. جناح بندی های درونی دو حزب از یک پوست اندازی نوین سخن می گوید. در کنار این تحولات کارنامه و دستاورد، از نظر اقتصاد داخلی هم حائز اهمیت است.
 
 اوباما توانست آمریکا را از بحران های مهم اقتصادی گذر داده و رونق و بازسازی آمریکا را تا حدودی به این جامعه تزریق کند. توانست از افزایش هزینه های درگیری جهان آمریکا بکاهد و تا حدودی نگرش به نقش ریاست جمهوری در چارچوب سیاست داخلی آمریکا را دگرگون سازد. مجموعه این عوامل و انبوهی از بحران های داخلی و بین المللی که خواه ناخواه بحث آمریکا را به وسط می کشاند، انتخابات سال 2016 را نه فقط برای آمریکایی ها بلکه برای همه جهان پراهمیت می کند و از این جهت ورود کلینتون بدون توجه به این جغرافیای کلی و کلان قابل درک نیست.
لذا عرصه کارزار عرصه متفاوتی از گذشته است. در عین حال باید در نظر داشت که در این فراگرد تبلیغاتی تا این لحظه خانم کلینتون تک ستاره دموکرات ها بوده و جمهوری خواهان نیز آسی برای روی کردن ندارند و این مسئله ما را به بررسی ویژگی های کلینتون یا خصوصیات رفتار انتخاباتی او سوق می دهد.
 
 
2- ویژگی های رفتار انتخاباتی کلینتون
باید گفت در داخل حزب دموکرات تا این لحظه کاندیدای برجسته و قابل توجهی مطرح نشده است. افرادی که از آنها به عنوان نامزدهای حزب دموکرات نام برده می شود و یا آنها به نوعی تمایل خود را اعلام کردند تا به حال مارتین اومالی (Martin O’,malley) حکمران ایالتی مریلند و جیم ولب (Jim

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید