هر روز!
هر روز!

گام های بشر در توسعه صنعت فضا گام های

گام های بشر در توسعه صنعت فضا 
 گام های

گام های بشر در توسعه صنعت فضا
گام های بشر در توسعه صنعت فضا : گام های بشر در توسعه صنعت فضا
: گام های بشر در توسعه صنعت فضا

: به گزارش : یکی از پرسش هایی که همیشه درباره برنامه های فضایی مطرح می شود، این است که چرا باید به موضوع فضا بپردازیم، در حالی که هنوز در زمین مشکلات بسیاری داریم؟ فایده پرداختن به برنامه های فضایی چیست؟ و در کل، برنامه های فضایی چه کاری برای ما انجام می دهند؟ این پرسش ها بجاست. مردم حق دارند درباره سرمایه های ملی خود و محل استفاده آنها پرس و جو کنند، بویژه این که برنامه های فضایی بسیار گران هستند و هزینه زیادی صرف می شود تا برنامه ای در این زمینه به نتیجه نهایی برسد.
 
هزاره سوم را بسیاری هزاره فضا می دانند، نه به این دلیل که کشورهای قدرتمند، آن را وسیله ای برای قدرت نمایی کرده اند، بلکه به این خاطر که فضا ابزار برتری است که می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای بشر باشد. تحولی که صنعت فضایی می تواند در زندگی جوامع به وجود آورد، به ذکاوت و توانایی آن جامعه در بهره بردن از این موهبت وابسته است.
 
باید گفت عده اندکی از مردم از فایده برنامه های فضایی و کاربرد صنعت فضا در زندگی روزمره خود آگاهند. علوم و فناوری فضایی از سال ها پیش در کشورهای پیشرو به صورت جدی به کار گرفته شده و امتحان خود را پس داده است.
 
 
اولین گام در توسعه صنعت فضا، ساخت و پرتاب ماهواره است. هدف از طراحی ماهواره ها، به کارگیری در یکی از این سه منظور است: علوم فضایی، کاربردهای فضایی و مخابرات. ماهواره هایی که در هر یک از این گروه ها ساخته و پرتاب می شوند، ویژگی های خاص خود را دارند.
 
● ماهواره های علمی تحقیقاتی
با استفاده از ماهواره های علمی، بیشتر درباره جهان و نحوه پیدایش آن می آموزیم. بسیاری از علوم، پیشرفت خود را مدیون این ماهواره ها هستند. این ماهواره ها از خورشید، زمین و سایر سیارات منظومه شمسی، اطلاعاتی در اختیار دانشمندان قرار می دهند. تجهیزاتی که این ماهواره ها حمل می کنند، پدیده هایی از قبیل میدان مغناطیسی، ذرات تشکیل دهنده اتمسفر، دما و فشار را اندازه گیری می کنند.
 
 
● ماهواره های کاربردی
 
ماهواره های کاربردی انواع گوناگونی دارند. ماهواره های سنجش از دور، از شناخته شده ترین ماهواره های این گروه هستند. این ماهواره ها قابلیت ارزیابی و کنترل پدیده های زمینی را از دور دارند و اطلاعاتی که جمع آوری می کنند، به ما نشان می دهد بر زمین ما چه می گذرد. برای مثال، نشو و نمای گیاهی در کجا سالم و در کجا دچار آسیب شده است. کاربری اراضی گوناگون چگونه و تا چه اندازه تغییر کرده است. با استفاده از این ماهواره ها می توان آلودگی های زیست محیطی را نیز تحت نظرگرفت. پایش توسعه شهرها، کنترل کشاورزی، مطالعه منابع آب، پایش نواحی ساحلی، کنترل شیلات، پیش بینی و پایش حوادثی از قبیل سیل، لغزش زمین و زلزله از کاربردهای متداول ماهواره های سنجش از دور است.
 
گروهی از ماهواره های سنجش از دور، ماهواره های منابع زمینی هستند. ماهواره های منابع زمینی به دانشمندان در مطالعه منابع زمین اعم از اقیانوس ها، جنگل ها و مراتع، معادن و هر چه در سطح زمین وجود دارد، کمک می کنند.
 
 
گروه دیگری از این ماهواره ها، ماهواره های هواشناسی هستند که کاربرد گسترده آنها آشکار است.
 
ماهواره های نظامی را هم باید در گروه ماهواره های کاربردی قرار داد. این ماهواره ها اطلاعاتی از رزمگاه یا منطقه مورد نظر تهیه می کنند. دقت عکس های تهیه شده از این ماهواره ها گاه به حدی است که می تواند مشخص کند در مکانی خاص، چه فرد یا افرادی ایستاده اند یا گروه ها و افراد گمشده در چه موقعیتی قراردارند.
 
 
از ماهواره های ناوبری برای جهت یابی و تعیین موقعیت در خشکی، دریا، هوا و فضا استفاده می شود. این ماهواره ها همچنین اطلاعاتی را از موقعیت و سرعت موضوع مورد نظر، برای کاربران فراهم می کنند. دقت بالای سیستم مکان یابی جهانی و جهانی بودن آن باعث استفاده از این سیستم در علوم گوناگون شده است. جی پی اس بخصوص در موقعیت یابی اهداف دریایی ـ که موقعیت دور از دسترس تری نسبت به اهداف زمینی دارند ـ استفاده بسیار دارد.
 
این سیستم هر حرکتی را در زمین ـ هر اندازه هم کوچک باشد ـ می تواند نشان دهد. کنترل حرکات تکتونیکی زمین، کنترل جابه جایی سدها و برج های بلند، با این قابلیت جی پی اس امکان پذیر است. پیش بینی زلزله به یکی از کاربردهای اصلی این سیستم بدل شده است. دیگر کاربرد رو به گسترش جی پی اس در نقشه برداری و مین یابی است.
 
 
● ماهواره های مخابراتی
 
ارتباطات تلفنی با ۴ گوشه جهان و شبکه های تلویزیونی جهانی و منطقه ای، و برقراری شبکه جهانی اینترنت، از مهم ترین مزایای ماهواره های مخابراتی هستند. هم اکنون حجم عمده ای از خدمات مخابراتی و اطلاعاتی از طریق شبکه ماهواره ای صورت می گیرد.
 
مخابرات ماهواره ای دارای ۳ بخش اصلی فضایی، زمینی و خدمات است که بخش خدمات، بزرگ ترین بخش این مجموعه است. بخش فضایی شامل ماهواره، پرتابگر و ایستگاه کنترل است. پایانه ها و شبکه های کاربران، بخش زمینی را تشکیل می دهند. خدمات ارتباطات ماهواره ای که از یک کشور تا تمام یک قاره را پوشش می دهد، شامل ارسال اطلاعات، تصویر، صوت، پخش تلویزیونی، اینترنت، پیام رسانی و بسیاری دیگر است.
 
 
با استفاده از این خدمات، می توان خدمات بسیار زیاد دیگری نیز عرضه کرد؛ ازجمله آموزش از راه دور، مخابرات، پزشکی از راه دور، برقرار

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید