مسیر سبز
مسیر سبز

چرا به باج گیرهای سینما توجه نمی شود؟ می

چرا به باج گیرهای سینما توجه نمی شود؟ 
 می

چرا به باج گیرهای سینما توجه نمی شود؟
می خواستیم همان شنبه شروع کنیم، ولی زود بود. صبر کردیم هیاهوی ناشی از خوشی یا عصبانیت زیاد بخوابد و کمی منطقی تر این موضوع را بررسی کنیم. منظورمان ماجرای حضور یک عرب نیای آتشین در برنامه «هفت» است. برنامه ای که تازه دارد یاد می گیرد که با چه روشی مخاطبش را پای تلویزیون بنشاند.

می دانستیم هنرمندان و مسئولان واکنش هایی نسبت به حرف های عرب نیا دارند. واکنش هایی که طبیعی است و نشان از مخالفت، موافقت یا... دارد.

ـ عرب نیا حرف دل هنرمندان را زد

عرب نیا به صراحت سیستم فرهنگی کشور و بسیاری از عوامل سینما را زیر سؤال برد. او بین صحبت هایش کنایه هایی به برخی بازیگران و باندهای مافیای سینمای ایران زد. صحبت هایی که شاید به خیلی ها برخورد، ولی دل برخی همکاران عرب نیا را هم شاد کرد.

یکی از هنرمندانی که از صحبت های عرب نیا و صراحت کلام او خوشش آمد، ماهایا پطروسیان است. او که در فیلم های «از صمیم قلب» و «هفت پرده» با عرب نیا همبازی بوده در واکنش به گفته های عرب نیا در برنامه «هفت» می گوید: «فکر نمی کنم کسی با صحبت های فریبرز عرب نیا مخالف باشد. ایشان از یک جریان نام بردند که حدود هفتاد، هشتاد درصد از صحبت های عرب نیا درباره این جریان، حرف دل بسیاری از هنرمندان است. البته منظور من هنرمندانی است که به این حرفه نگاهی جدی و مقدس دارند و در این عرصه عمر و جان خود را گذاشته اند و این روزها نگران وضعیت موجود در سینمای ایران هستند. نه کسانی که این حرفه را جایگاهی برای شهرت و پول سازی می دانند».

حق داشت حرف دلش را بزند...

پطروسیان می گوید: «حضور عرب نیا در برنامه «هفت» اتفاق مهمی بود و مهم ترین ویژگی این حضور، جلوی دوربین آمدن بازیگری است مطرح و کاربلد که با بیان خوبش، نشان داد که یک بازیگر تا چه اندازه می تواند باسواد و تحصیلکرده باشد و به مسائل روز جامعه خود اشراف کامل داشته باشد. با حضور ایشان و صحبت های علمی که داشتند، مردم متوجه شدند، بسیاری از بازیگران فقط به واسطه چهره و شانس نیست که به عرصه سینما پا می گذارند بلکه سواد این کار را دارند و از راه درست وارد شده اند.

شخصاً حرف های ایشان را پسندیدم، البته شاید بخشی از صحبت ها نظرات شخصی آقای عرب نیا بود، ولی به نظر من اشکالی ندارد چون برنامه از او دعوت کرده و این حق را دارد که نظراتش را بگوید».

ـ به جای دستمزدها حواستان به باج دادن ها باشد

بازیگر فیلم هایی چون «عروس خوش قدم»، «زن بدلی» و... وضعیت سینمای ایران را ناگوار می داند و می گوید: «در حالی که سینمای ما روز به روز وضعیت بدتری پیدا می کند، مسئولان تنها مشکل سینما را دستمزد بازیگران می دانند در حالی که بهتر است کمی به فکر باج هایی باشند که برخی برای بازی در فیلم های مختلف می دهند و زدو بندهایی که در سینما وجود دارد و چند نفر به شکل یک باند در هفت، هشت فیلم پشت سر هم بازی می کنند. مشکل اصلی این است نه 100 تومان یا 200 تومان کمتر و بیشتر گرفتن بازیگران. متأسفانه مسئولان با این برخوردها، رفتاری نادرست با بازیگران دارند. کاش می شد ما بازیگران چک های وصول نشده و قسط های عقب مانده سال های گذشته را نزد مسئولان ببریم. متأسفانه بازیگران ما نه درآمد خوبی دارند و نه پشتوانه ای که از آنها حمایت کنند و نه تهیه کننده ای قدرتمند».ـ گلزار جای کسی را تنگ نکرده

پطروسیان در خصوص بازیگران تازه وارد سینمای ایران می گوید: «متأسفانه موجی به وجود آمده که باعث حضور بی رویه برخی جوانان به عرصه بازیگری شده که به اشتباه وارد این عرصه شده اند و جای دیگران را تنگ کرده اند. منظورم همان مافیای سینمایی است که مرسوم شده و به قول آقای عرب نیا از داخل خیابان بازیگر جمع می کنند. بازیگرانی که نه تحصیلات آکادمیک دارند و نه از کلاس های بازیگری فارغ التحصیل شده اند. البته ماجرای محمدرضا گلزار فرق می کند. به نظر من گلزار در سینمای ایران جای کسانی را که از تئاتر آمده اند و سال ها در این عرصه فعالیت می کنند تنگ نمی کند. او سالی یکی دو فیلم بازی می کند و شاید بازیگر فوق العاده ای نباشد ولی می توان گفت بازیگر خوبی است. ما از گلزار فیلم «بوتیک» و «آتش بس» را دیده ایم که فیلم های خوبی است. هم چنین او مخاطبان زیادی را به سینما می کشاند پس ماجرای دستمزد آن به خود او تهیه کننده اش مربوط است».

ـ ما هم بازیگر جهانی داریم

پطروسیان همانند عرب نیا معتقد است که ما بازیگر جهانی داریم. او می گوید: «ویژگی هایی که آقای عرب نیا برای یک بازیگر کامل از آنها یاد کرد، در بسیاری از بازیگران ما دیده می شود و به هیچ عنوان نایاب نیست. ما بازیگران درجه یکی همچون پرویز پرستویی و رضا کیانیان و... داریم که باید از آنها محافظت کرد تا به اوج بالندگی برسند. بازیگران ما توانایی بالایی دارند و بازی های درخشانی از خود به جا گذاشته اند و اگر این بازیگران در شرایطی چون سینمای غرب حضور داشتند بی شک با بازی های درخشان و استعدادهایی که دارند به ستارگان سینمای جهانی تبدیل می شدند.»

علیرضا سجادپور: منظور عرب نیا معاونت سینمایی نبوده

لابه لای حرف های فریبرز عرب نیا در برنامه جمعه شب حرفی زده شد که انتظار می رفت واکنش علیرضا سجادپور را دربرداشته باشد و آن هم این بود: «ما مدیریت فاسد و گندیده ای داریم» اما خلاف تصورمان شمقدری، علیرضا سجادپور و دیگر مدیران نسبت به این اظهارنظرهای عرب نیا سکوت کردند و فقط روز گذشته سجادپور در پاسخ به تماشا در این باره گفت: «من هیچ وقت دلیلی نمی بینم که درباره اظهارنظرهای دیگران نظری بدهم. آقای عرب نیا در برنامه هفت حرف های خودشان را زدند. من در همه مدتی که کار کرده ام هیچ وقت درباره اظهارنظر دیگران حرفی نزدم و این بار هم باید بگویم که ایشان اصلاً منظورشان با معاونت نبوده است

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید