مطالب جالب!
مطالب جالب!

با دروغ های زنانه آشنا شوید!! دروغ گفتن ژن

با دروغ های زنانه آشنا شوید!! 
 دروغ گفتن ژن

با دروغ های زنانه آشنا شوید!!
دروغ گفتن ژن دارد؟ به ارث می‌رسد؟ كندیس اسپنسر 39ساله كه مادر 2 فرزند است، می‌گوید: «گاهی وقت‌ها فكر می‌كنم دروغگویی در خانواده ما به صورت ارثی به نسل‌های بعد می‌رسد. من اولین‌بار دروغ گفتن را از مادرم یاد گرفتم. آرام‌آرام فهمیدم كه دروغ گفتن ماجراها و اتفاقات را زیبا‌تر از واقعیت می‌كند.» اما آیا باید دروغگویی‌های‌مان را به گردن پدرومادرمان بیندازیم؟ آن كامرون، پروفسور روانپزشكی در دانشگاه بریتیش كلمبیا می‌گوید: «واقعیت این است كه دروغگویی بسیار‌بسیار شایع است و اتفاقی هم نیست كه هرچند روز یك‌بار بیفتد، در واقع هر انسان در طول روز چندبار دروغ می‌گوید.
دروغگویی به نفع شما نیست اما آیا دروغگویی همیشه اوضاع را سروسامان می‌دهد؟ دكتر كامرون به این پرسش پاسخ می‌دهد: «نه، واقعا اینطور نیست. خیلی وقت‌ها دروغ می‌گوییم تا یك مشكل را حل كنیم اما یك مشكل بزرگ‌تر درست كرده‌ایم.» در این مطلب به چند دلیل عمده دروغگویی در خانم‌ها اشاره می‌كنیم و در مورد هر كدام از آنها و مشكلاتی كه ممكن است ایجاد كنند، صحبت می‌كنیم.
علت را پیدا كنیددروغ‌ گفتن برای كمك به یك نفر دروغ: كتی هر روز پسرش را دیر به مدرسه می‌رساند. اما به جای آنكه به دفتر مدیر مدرسه برود و موضوع را توضیح بدهد، سعی می‌كند پسرش را یواشكی وارد كلاس كند. این جوری نمره انضباط پسرش كم نخواهد شد.
مشكل: جنیفر هاپ، متخصص روانشناسی رفتاری می‌گوید: «در این ماجرا پسر كتی آسیب خواهد دید. این كودك هربار كلی استرس را تحمل خواهد كرد تا بتواند بدون اینكه معلمش بفهمد وارد كلاس شود. از طرف دیگر یك بچه دبستانی آنقدر بزرگ شده است كه بداند كاری كه مادرش و خود او انجام می‌دهند درست نیست و این هم باعث می‌شود او دچار درگیری اخلاقی با خودش شود. اینگونه دروغگویی مادر و رفتار او قطعا پسرش را آزار خواهد داد.»
كار درست: قطعا این رفتار تكرارشونده یك علت دارد كه كتی به عنوان یك انسان بالغ باید آن را حل كند و متوجه شود كه چرا او و پسرش هر روز دیر می‌رسند، پس از پیدا كردن علت باید راهی برای برطرف كردن آن پیدا كرد.
شما حق دارید استراحت كنیدحمایت از دیگران دروغ: دانا گاهی برای آنكه آخر هفته‌ها مجبور نباشد به خانه مادر پیر و تنهایش برود به دروغ به او می‌گوید كه مجبور است این آخر هفته را سركار بماند. گاهی بعد از یك هفته سخت، دوست دارد تعطیلی‌اش را در خانه و جلوی تلویزیون بگذراند نه اینكه در خانه مادرش با او حرف بزند و به او كمك كند.
مشكل: دكتر هاپ می‌گوید: «قطعا هر باری كه دانا این كار را انجام می‌دهد حس بدی خواهد داشت… او هربار كه یاد مادرش می‌افتد دچار عذاب وجدان خواهد شد چرا كه فكر می‌كند به مادرش مدیون است و با این كار مرتكب گناه شده است.
كار درست: بهترین كار این است كه دانا یك برنامه منظم برای بازدید از مادرش تنظیم كند و هربار كه نمی‌خواهد به دیدن او برود، راستش را به او بگوید. اینگونه رابطه مادر-فرزندی آنها سالم‌تر خواهد شد. اگر لازم بود كه به خودش استراحت بدهد و یك تعطیلات را به دیدن مادرش نرود نباید خودش را عذاب بدهد چرا كه چنین نیازهایی در همه انسان‌ها وجود دارد.
می‌خواهید محبوب شوید.دروغ گفتن برای مورد پذیرش قرار گرفتن دروغ: كندیس روزهای شنبه كه به سركار می‌رود اتفاقات پنجشنبه و جمعه را با كلی شاخ و برگ اضافه و با چند دروغ همراه می‌كند تا بتواند نظر همكارانش را جلب كند: «همیشه فكر می‌كنم اگر چیزهای جالبی برای تعریف كردن نداشته باشم حوصله دوستان و همكارانم سر خواهد رفت. با تعریف كردن این وقایع و ساختن اتفاقات مهیجی كه فقط در خیال من اتفاق افتاده‌اند بیشتر حس می‌كنم عضو یك گروه هستم و مورد پذیرش آنها قرار می‌گیرم.
مشكل: جولی وارد، متخصص مهارت‌های ارتباطی در تورنتو می‌گوید: «خیلی از انسان‌ها این هراس را دارند كه اگر خود واقعی‌شان را به معرض نمایش بگذارند مورد پذیرش قرار نگیرند و محبوب نباشند… اما مشكل این است كه اگر دروغ گفتن در این مورد لو برود قطعا با واكنش منفی شدیدی روبه‌رو خواهید شد. حتی اگر دروغ‌های شما لو هم نرود شما از آن دروغ‌ها سود نخواهید برد و در واقع حتی ضرر هم خواهید كرد، چراكه این دروغ‌ها باعث می‌شود كه شما این حس را داشته باشید كه آن چیزی كه هستید خوب نیست و اینگونه اعتمادبه‌نفس خودتان را از دست خواهید داد.
كار درست: خودتان باشید، بی‌هیچ شاخ و برگ اضافه. دكتر وارد می‌گوید: «مطمئن باشید در هر ارتباطی تنها اگر واقعا خودتان باشید می‌توانید ارتباطی عمیق و ماندگار را تجربه كنید. مطمئن باشید دروغ گفتن هر نوع ارتباطی را در طی زمان كوتاه یا بلند از بین خواهد برد.»
دروغ گفتن برای محافظت از خود دروغ: آن دوران كودكی سختی را گذرانده چراكه والدین او به شدت و بیمارگونه كنترلش می‌كردند. برای همین او برای در امان ماندن از تنبیه از سن پایین دروغ گفتن را شروع كرده است. حالا او مسئول انتشارات یك شركت بزرگ است و هربار كه كارش را اشتباه انجام می‌دهد سعی می‌كند آن را پنهان كند یا آن را به گردن دیگری می‌اندازد.
مشكل: خیلی از ما به‌خاطر ترس از آسیب دیدن یا دور ماندن از یك وضعیت نامناسب دروغ می‌گوییم. ویكتوریا تالوار، محقق در دانشگاه مك گیل می‌گوید: «اینگونه دروغ‌ها همیشه انسان را به سمت اضطراب سوق می‌دهند چراكه همیشه تر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید