هر روز!
هر روز!

1+5 آدم-بد برتر - مجله خبری دیجی کالا (دیجی مگ)

1+5 آدم-بد برتر - مجله خبری دیجی کالا (دیجی مگ)

1+5 آدم-بد برتر - مجله خبری دیجی کالا (دیجی مگ)
: 1+5 آدم
بازی های ویدیویی ساختاری روایی دارند و ادبیات محسوب می شوند. بازی ها داستان دارند؛ شخصیت دارند و این شخصیت ها هستند که پیرنگ اصلی قصه را سروشکل می دهند. قصه ها قهرمان هایی دارند و شخصیت این قصه ها در درگیری های آن ها شکل می گیرد؛ درگیری هایی که می تواند داخلی باشد (تعارض درونی) یا توسط عاملی بیرونی به وجود بیاید. عاملی که از بیرون برای قهرمان داستان مانع-تراشی می کند. این عامل بیرونی می تواند محیط، جنگ یا یک آدم-بد و ضد-قهرمان باشد.
به گزارش تاریخ بازی های رایانه ای و ویدیویی پر از ضد-قهرمان های ریز و درشت است. این ضدقهرمان ها چیزی از ضدقهرمان هایی که در کتاب ها و فیلم ها دیده ایم کم ندارند و به جرات می توان ادعا کرد که در برخی موارد، حتی از بسیاری از آن ها بهتر هم هستند.
آدم-بد خوب، آدم-بدی است که باور و عقیده دارد؛ باوری که جدا از درست یا نادرست بودن اش، شخصیت آدم-بد قصه را شکل داده است.
یک آدم-بد خوب، باهوش است. او نه تنها حرکات قهرمان را پیش بینی می کند، بلکه قهرمان را به نقطه ای که می خواهد سوق می دهد. آدم-بد خوب، آدم-بدی است که باور و عقیده دارد؛ باوری که جدا از درست یا نادرست بودن اش، شخصیت آدم-بد قصه را شکل داده است. یک ضدقهرمان خوب، برای محقق شدن باور و عقیده اش تلاش می کند؛ اما اعمالی که برای رسیدن به هدف اش انتخاب می کند، طبیعتی شرورانه دارند. این باور می تواند مثل «بیگ باس» یا «اندرو رایان»، ساخت دنیای آرمانی باشد، یا مثل «جوکر» و «واس» به تولید «آنارشیسم» ختم شود.
در این جا و به عنوان نخستین مقاله از مجموعه مقالات «برترین ها» قصد داریم تعدادی از بهترین و بیادماندنی ترین آدم-بدهای بازی های رایانه ای و ویدیویی را در قالب فهرستی به شما معرفی کنیم . احتمال این که خاطرات ما خیلی خوب جواب ندهد کم نیست؛ پس اگر ضدقهرمانی را دوست دارید، اما در لیست ما اشاره ای به آن شده است، در قسمت نظرات او را به دیگران هم معرفی کنید.

5. Liquid Ocelot
شخصیت «آسلات» (Ocelot)، یکی از عمیق ترین و در عین حال بهترین شخصیت های مجموعه بازی های «متال گیر سالید» است. «هیدئو کوجیما» تمام تلاش اش را به کار بسته تا این شخصیت را کاملا مخالف و در برابر «سالید اسنیک» بسازد. از همان قسمت اول «متال گیرسالید» هم شخصیت «آسلات» به عنوان یکی از بهترین ضدقهرمان های این مجموعه معرفی شد. قسمت سوم از مجموعه بازی های «متال گیر سالید» با معرفی آسلات جوان، این شخصیت و پس-زمینه اش را به شکلی عمیق تر برای بازی کننده ها بازگو کرد. با تمام این ها اوج شخصیت پردازی «آسلات» در متال گیرسالید4 صورت می گیرد؛ عنوانی که در ابتدا ی اش آسلات به عنوان شخصیت «لیکویید» معرفی می شود؛ اما در نهایت هویت اصلی اش رو شده و معلوم می شود که او همان آسلات بوده. نکته ی جالب درباره ی شخصیت آسلات، پنهان بودن انگیزه های واقعی او در تمام بازی های مجموعه ی متال گیر است. حتی برای یک بار هم شده قسمت چهارم متال گیر سالید و هنرنمایی آسلات را تجربه کنید.

4. Al-Mualim
«المعلم» از آن دسته شخصیت هایی بود که توانست بیش تر بازی کننده ها را تا پایان داستان «فرقه ی اساسین» (Assassins Creed) گمراه کند. المعلم که نام اش در اصل «رشیدالدین سنان» است، شخصیت «الطائر» را از همان ابتدای بازی به دنبال کشتن تمپلارها (صلیبیون) می فرستد؛ اما در نهایت خودش هم یک تمپلار از آب درآمد. تمپلاری که از انگیزه، قدرت و جسارت الطائر برای دست پیدا کردن به اهداف خودش، استفاده می کرد. جملاتی که المعلم به الطائر می گوید و هم چنین آخرین جمله ی او پیش از مرگ اش، از بیادماندنی ترین بخش های قسمت اول مجموعه بازی های فرقه ی اساسین به شمار می رود. مبارزه ی المعلم و الطائر هم از آن صحنه هایی است که به این زودی ها فراموش اش نخواهیم کرد.

3. Albert Wesker اگر دنباله ی هر اتفاقی که تا به حال در مجموعه بازی های «رزیدنت اویل» افتاده است را بگیرید، در انتها فقط اسم یک نفر را می بینید: «آلبرت وسکر». از ویروس های مختلف مجموعه گرفته تا اتفاقات برنامه ریزی شده ی داستان، همگی زیر سر وسکر هستند. وسکر نه تنها یک ضدقهرمان شگفت انگیز است، بلکه ظاهری جذاب هم دارد. موهای وسکر همیشه به بهترین حالت درست شده اند و او حتی در تاریک ترین صحنه های بازی هم عینک آفتابی اش را رها نمی کند. وسکر ظاهری جذاب دارد، به خوبی مبارزه می کند و در این میان جمله های زیبا و پرمغزی هم می گوید. تمام این عناصر، او را به یکی از دهه هشتادی ترین و بهترین ضدقهرمان های تاریخ بازی های رایانه ای و ویدیویی تبدیل کرده اند.

2. Vaas
شخصیت «واس» (Vaas) که در قسمت سوم از مجموعه بازی های «فارکرای» (FarCry) معرفی شد، تمام عناصر لازم برای تبدیل شدن به یک آدم-بد هیجان انگیز را دارد! انگیزه های واس در جریان بازی نامعلوم و رفتارش هم کاملا غیرقابل پیش بینی بود. وجه تمایز این شخصیت با دیگر آدم-بدهای لیستی که در این جا آورده شده، واقعی بودن بودن بیش از حد آن است؛ طوری که می توان به راحتی تصور کرد که چنین شخصیتی در واقعیت هم هم وجود دارد. شخصیت واس در جریان بازی کاملا طبیعی و ناگهانی می میرد؛ تازه قبل از مرگ اش 40 دقیقه حرف نمی زند و از قصه ی بازی نتیجه گیری هم نمی کند. اگر حتی یک بار سر و کارتان به واس افتاده باشد، این جمله را به خاطر خواهید داشت : «دیوانگی را برای ات تعریف کرده ام؟»

1. Joker
در این جا منظورمان از «جوکر»، به شکل خاص شخصیتی است که در «بتمن: تیمارستان آرکام» (Batman: Arkham Knight) برای نخستین بار حضور پیدا کرد؛ در نتیجه تمام جوکرهایی که در فیلم ها، سریال ها یا حتی کمیک های بتمن دیده اید را فراموش کنید. شخصیت جوکر یک تنه «تیمارستان آرکام» را پیش می برد. جوکر از همان ابتدا ت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید