هر روز!
هر روز!

10 درسی که درد به ما می آموزد 10 درسی

10 درسی که درد به ما می آموزد 10 درسی

10 درسی که درد به ما می آموزد
10 درسی که درد به ما می آموزد : 10 درسی که درد به ما می آموزد
: 10 درسی که درد به ما می آموزد
وقتی درد را تجربه می کنید، چه از یک آسیب دیدگی باشد چه یک بیماری مزمن، عادی است که بپرسید “چرا من؟”، به ویژه اگر برای ایجاد تغییراتی به سوی سبک زندگی سالم سخت تلاش کرده باشید. اگر برنامه ی دویدن که چند هفته قبل آغاز کرده اید منجر به انقباض ماهیچه شود، یا حتی بدتر از آن، پزشک یک وضعیت دشوار را، مانند فیبرومیالژیا یا آرتروز، تشخیص دهد، کاملا غیرمنصفانه به نظر می رسد. اما برای درمان، یا یادگیری مهار درد باید بی خیال عصبانیت شوید و راهی پیدا کنید که به درد نگاه مثبت تری داشته باشید. در ادامه ۱۰ درد مهم آمده است که اگر بادقت به دردهای تان گوش کنید، بدن تان به شما آموزش می دهد.
به گزارش بسیار آسان است که در دام مقایسه ی خودتان با آدم های دیگر زندگی تان بیفتید. سخت است به خانمی در کلاس یوگا که بدون زحمت پنجه ی پاهای اش را لمس می کند، یا دختر نوجوان تان که به راحتی می تواند ساعت ها روی کاناپه مچاله شود و پس از دوباره بلند شدن احساس خشکی یا درد نکند، حسادت نکنید. اما مقایسه ی خودتان با دیگران، به ویژه در کلاس ورزش، دستورالعملی فاجعه بار است.
تناسب اندام، رقابت با آدم های اطراف تان نیست، فقط رقابت با خودتان است. بدن شما منحصر به فرد است، و لحظه ای که به خودتان فشار می آورید به یک استاندارد ساختگی برسید، لحظه ای است که در نهایت منجر به یک آسیب دردناک می شود. اگر از ورزش برای تسکین دردهای مزمن مثل آرتروز استفاده می کنید، این درس برای شما حتی خیلی مهم تر است. بیش از حد فشار آوردن به خودتان بش تر از این که مفید باشد مضر است و احتمالا تمام تلاش های مثبت تان را هدر می دهد.
قرار نیست همه دونده ی ماراتن باشند و این هیچ اشکالی ندارد. چیزی که اشکال دارد این است که نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید چون هر بار سعی می کنید بدوید، در کلاس کراس فیت شرکت کنید، در کوهستان دوچرخه سواری کنید، یا هر چیز دیگری، در نهایت منجر به آسیب دیدگی یا درد شدیدی می شود که مجبور هستید برای بهبود ۱ هفته همه ی فعالیت های تان را تعطیل کنید.
در عوض روی تناسب اندام تمرکز کنید که واقعا حس خوبی به شما می دهد، که می توانید چند بار هفته انجام دهید، و به جای این که منجر به درد و خستگی شود، باعث حس طراوت و تازگی می شود. آیا آهسته دویدن به زانوهای تان فشار می آورد؟ به جای آن شنا را امتحان کنید. آیا سرعت پیشرفت کلاس وزنه برداری برای شما زیاد است، و باعث می شود حرکت ورزشی بدی انجام دهید؟ به جای آن با یک مربی به صورت انفرادی کار کنید. این که بهترین دوست تان زندگی اش را به خطر می اندازد و با دوچرخه اش به دل مسیرهای پرخطر می زند به معنی آن نیست که شما نمی توانید با دوچرخه تان از یک مسیر صاف و هموار لذت ببرید. وقتی نوع ورزشی را که برای تان مناسب است پیدا کنید، و بدن تان و پزشک ارتوپدتان از شما تشکر خواهندکرد.
اگر مشتاق گوش کردن باشید بدن تان حرف های زیادی دارد. درد روشی است که بدن با آن به شما می گوید مشکلی وجود دارد. شاید نشانه ای باشد که شما حرکت ورزشی خوبی را انجام نمی دهید یا بیش از حد و با سرعت زیادی به خودتان فشار می آورید. می تواند سرنخی از یک بیماری جدی پنهان باشد که باید به دنبال درمان آن باشید.
اما اگر اسیر استدلال غلط “نفع بدون درد به دست نمی آید” هستید، این نشانه ها را نادیده می گیرید و فرصت یادگیری نحوه ی ورزش بی ضرر و بی خطر، و مراقبت از سلامتی تان را از دست می دهید. تقریبا همه ی ورزش ها را می توان به گونه ای اصلاح کرد که برای سطح فعلی تناسب اندام، قدرت بدنی، و انعطاف پذیری تان مناسب باشند. نمی توانید یک شنای کامل را انجام دهید؟ روی زانوهای تان شنا بروید. نمی توانید پنجه ی پای تان را لمس کنید؟ در عوض به ساق پای تان برسید. هر مربی بدن سازی شایسته ای قادر خواهدبود کمک تان کند یک برنامه ی روزانه را اصلاح کنید تا نیازهای منحصر به فردتان را برطرف کنید.
هرچند ورزش یکی از عوامل بسیار مهم تناسب اندام است، اما استراحت کافی هم به همان اندازه مهم است. اگر بین ورزش های سخت به عضلات تان زمان بهبودی ندهید، نمی توانند خودشان را ترمیم کنند و قوی تر شوند. در عوض ممکن است در واقع شروع به از بین رفتن بکنند.
ولی استراحت لزوما به معنی نشستن روی مبل و تماشای تلویزیون نیست. بهبودی فعال بخش ضروری یک برنامه ی تناسب اندام است و شامل هر نوع فعالیت سبکی می شود که شما را، بدون تجربه ی درد یا خستگی، به تحرک وامی دارد، مانند قدم زدن در محله. شاید زمان بندی تناسب اندام تان شامل نوعی از ورزش روزانه باشد، یا اگر هر نوع درد را تجربه می کنید، شاید یک استراحت تنها چیزی باشد که بدن تان برای بهبود نیاز دارد. به خاطر ایده آل گرایی خودتان در مربعی که باید تیک بزنید گیر نکنید. به خودتان استراحت بدهید تا احساس بهتری داشته باشید و از ورزش سخت تان بیش ترین نفع را ببرید.
اگر بهبودی از یک آسیب دیدگی فقط یک درس برای آموختن داشته باشد این است که شما باید صبور باشید. بعد از این که برای یک هفته از زمین ورزش دور بوده اید، خیلی وسوسه انگیز است که بلافاصله به همان شدت قبل به ورزش سخت همیشگی تان بپردازید. اما اگر به تدریج خودتان را به برنامه ی ورزشی همیشگی تان برنگردید، احتمال دوباره به خودتان آسیب می زنید و دوباره به خانه ی اول برمی گردید.
اگر به تازگی برای کنار آمدن با یک بیماری مزمن مانند آرتروز برنامه ی تناسب اندام تان را آغاز کرده اید، باید به همان اندازه صبور باشید. باید به آرامی و با ملایمت شروع کنید تا زمانی که قدرت بدنی و انعطاف پذیری به حد کافی برسد. فقط پژشک با فیزیوتراپیست تان می تواند تصمیم بگیرد چه قدر و چه نوع ورزش را باید انجام بدهید. اما فارغ از آن چه هر کارشناسی می

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید