هر روز!
هر روز!

10 سرطان کشنده دنیا : 10 سرطان کشنده دنیا

10 سرطان کشنده دنیا : 10 سرطان کشنده دنیا

10 سرطان کشنده دنیا
: 10 سرطان کشنده دنیا
میزان بقای پنج ساله: 7.2 درصد خطر: یک نفر از هر 65 نفر
پانکراس یا لوزالمعده یک عضو کوچک انگشت مانند است که در واقع پشت معده قرار گرفته است. این عضو کوچک به هضم موادغذایی و کنترل قند خون (با تولید هورمون انسولین) کمک می کند و در واکنش های سوخت و ساز بدن نقش دارد.
سابقه ی خانوادگی یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان لوزالمعده به حساب می آید. علاوه بر این  اگر شما مبتلا به دیابت، سیروز کبدی و مشکلات معده باشید، در معرض خطر بیشتری قرار دارید. البته این بیماری بعدها خود را نشان می دهد و متوسط سن ابتلا به آن 71 سالگی است.
در حالی که بسیاری از آزمایشات می توانند در تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کنند، اما همچنان این سرطان بسیار کشنده است، زیرا اغلب به سختی می توان از انتشار آن به سایر نقاط بدن جلوگیری کرد.
میزان بقای پنج ساله:9.2 درصد خطر: یک نفر از هر 140 مرد و یک نفر از هر 710 زن
ریه ها، قلب و بسیاری از ارگان های دیگر توسط یک لایه ی نازک به نام مزوتلیوم پوشیده شده اند. همان طور از اسمش متوجه شدید، مزوتلیوما سرطان این لایه ی بافتی است.
قرار گرفتن در معرض آزبست، دلیل 80 درصد از موارد ابتلا به بیماری مزوتلیوما می باشد (آزبست یا پنبه کوهی یا پنبه ی نسوز نوعی ماده معدنی است که در صنایع سیمان، تولید پارچه ها، کاغذهای نسوز، رنگ ها، صفحه کلاج ها و ... استفاده می شود که امروزه استفاده از آن در بسیاری از کشورهای دنیا مانند ایران ممنوع است).
افرادی که در بخش های لوله کشی و ساخت و ساز کار می کنند، بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان هستند. علائم این سرطان می تواند شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس و درد شکم یا تورم، بسته به محل سرطان باشد.
میزان بقای پنج ساله: 17.2 درصد خطر: یک نفر از هر 100 نفر
کبد بزرگ ترین اندام داخلی بدن است و زیر ریه و سمت راست قرار گرفته است. این عضو نقش بسیار مهمی در تجزیه مواد غذایی و استخراج مواد مغذی از آن دارد.
مصرف الکل و بیماری های هپاتیت B و C از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان کبد هستند. بیماری سیروز کبدی نیز عامل دیگری محسوب می شود.
کاهش ناگهانی وزن، کاهش شدید اشتها و احساس سیری زیاد حتی پس از مصرف یک وعده غذایی بسیار کوچک از نشانه های هشداردهنده ی سرطان کبد هستند. این نوع سرطان با بیماری های روده و معده همپوشانی دارد که به نظر، بسیاری از آنها جدی نیستند.

میزان بقای پنج ساله: 17.4 درصد خطر: یک نفر از هر 14 مرد و یک نفر از هر 17 زن
اگرچه سرطان سینه در زنان و و سرطان پروستات در مردان شایع است، ولی سرطان ریه از شایع ترین دلایل مرگ ناشی از سرطان در هر دو گروه است.
مانند سایر سرطان های کشنده ی بالا، شناسایی سرطان ریه تا قبل از رسیدن به مراحل پیشرفته دشوار است. دلیل80 درصد موارد ابتلا به سرطان ریه، سیگار می باشد.
اگر سیگار می کشید، انجام تست غربالگری سرطان ریه تا 20 درصد خطر مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می دهد.
میزان بقای پنج ساله: 17.9 درصد خطر: یک نفر از هر 1300 مرد و یک نفر از هر 550 زن
مانند لوزالمعده، کیسه ی صفرا یک عضو بسیار کوچک است که در اعماق شکم و زیر کبد جای گرفته است. وظیفه ی این عضو نگه داشتن مایع صفرا (زهره یا زردآب) می باشد که به هضم مواد غذایی کمک می نماید.
درد ثابت و شدید قسمت فوقانی شکم از اولین علائم سرطان کیسه ی صفراست. علاوه بر عوامل ژنتیکی، التهاب مزمن از علل ابتلا به این بیماری می باشد.
نام سرطان های دیگر و میزان بقای پنج ساله شان شامل سرطان مری (میزان بقای 17.9 درصد)، سرطان رحم (27.2 درصد)، سرطان معده (29.3 درصد)، و سرطان مغز (30.3 درصد) و سرطان خون می باشد.
در حالی که هر کدام از این بیماری های کشنده، میزان خطر و نشانه های خاص خود را دارند، اما تحقیقات نشان داده است که ورزش مداوم، برنامه غذایی سالم و حفظ وزن سالم بدن مانند سپری از فرد در برابر ابتلا به این سرطان ها جلوگیری خواهند کرد.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید