هر روز!
هر روز!

10 معماری برتر معاصر به انتخاب آرشیتکت دایجست 10 معماری

10 معماری برتر معاصر به انتخاب آرشیتکت دایجست 10 معماری

10 معماری برتر معاصر به انتخاب آرشیتکت دایجست
10 معماری برتر معاصر به انتخاب آرشیتکت دایجست
به نقل از مدآنلاین : آثار معماری امروز قرار نیست صرفا از دور تحسین شوند. استیون هال با اشاره به مجتمع تجاری، مسکونی-اداری لینکد هیبرید که در شهر پکن طراحی کرده است، می گوید: «دیگر مسئله ایجاد یک اسطوره نیست بلکه شکل دهی فضای عمومی در میان است. نمی توانید آثار معماری را درک کنید، مگر آنکه بالا، پایین و اطراف آن را دیده باشید.»
 او با اشاره به 655 دیوار ژئوترمال که در زیر ساختمان لینکد هیبرید کار شده، این ساختمان را « فوق سبز »درجه بندی می کند که گرمایش و سرمایش آن با استفاده از همان دیوارها تامین می شود. استیون هال نیز همانند بهترین معماران هم نسل خود مسئولیت های اجتماعی و زیست محیطی خود را نیز در کنار آمال های زیبایی شناختی لحاظ می کند. 
مرکز کنسرت هارپا اثر ریکجاویک نیز تا همین حد خیره کننده است. این اثر که با همکاری دو شرکت معماری هنینک لارسن و باتریو و البته با حضور اولافور الیاسون، هنرمند برجسته ساخته شد، یکی از برترین آثار معماری معاصر است. آنها در کنار هم توانستند یک سازه غیرمتقارن را در پوستی از شیشه های پرنور LED با آجرهای آهن و شیشه خلق کنند که هر روز غروب نمایی خیره کننده از نورهای شمالگان را به چشم مردم ایسلند می رساند. 
این نوعی عبور از مرزهاست که می تواند معماری را به نیرویی برای فعال سازی شهرها و بازمهندسی فرهنگ ها تبدیل کند. در سویل، مسئولان اسپانیایی وقتی مناقصه پیشنهاد برای بهبود میدان اصلی بازار شهر را مطرح کردند، ایده خاصی در ذهن نداشتند. اما پروژه برنده اثر یوگن مایر اچ بود.
 او یک سایبان مشبک شبیه ابر را با نام پاراسول متروپل طراحی کرد که نزدیک به 500 فوت عرض دارد و رستوران، منظره و محل ملاقات را نیز شامل می شود. مایر اچ می گوید: «از این مکان برای هر کاری از مراسمات مذهبی تا راهپیمایی و تجمع تفریحی استفاده می شود. اینجا به قلب شهر تبدیل شده است.»
 این می تواند اثباتی بر این ادعا باشد که معماری قرن 21 راه زیادی را از ستون های دوره کورینتیان و دیوارهای ثابت – یا اصلا دیوار بصورت کلی – طی کرده است تا اکنون اهمیت خود را به این شکل نشان بدهد. دراینجا 10 اثر برتر معماری جهان به انتخاب سایت معتبر آرشیتکت دایجست را با هم می بینیم.
 مترجم: علی جعفری

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید