مسیر سبز
مسیر سبز

100 راز 100 پزشک (1) مجله

100 راز 100 پزشک (1) 
 

 
 مجله

100 راز 100 پزشک (1)


مجله سیب سبز:

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

نوشیدن آب وسط غذا، فقط چند جرعه

روزانه بیشتر از 4استکان چای، قهوه و نسکافه مصرف نکنید. علاوه براین اگر طی روز مصرف مایعات مورد نیاز بدن‌تان را کنترل شده نگه دارید طوری که موقع غذا خوردن نیاز نداشته باشيد 1 تا 2 لیوان آب مصرف کنید و این مقدار فقط در حد 1 تا 2 جرعه باشد، هیچ مشکل گوارشی‌اي برای‌تان ایجاد نخواهد شد.

دکتر محمود صدوقی، متخصص گوش و حلق و بینی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

گوش‌تان گرفته است؟ آدامس بجوید!

جویدن آدامس عمل بلع را زیاد می‌کند و از آنجایی که با هر بلعی «شیپور استاش» باز و بسته می‌شود می‌تواند برای تهویه گوش میانی مفید باشد بنابراین آدامس جویدن حین گرفتگی گوش به خصوص در زمان مسافرت با اتومبیل یا هواپیما باعث وارد شدن هوا به داخل گوش میانی می‌شود و کیپ شدن گوش را بر طرف می‌سازد.دکتر محمدرضا قوام نصیری، متخصص رادیولوژی، انکولوژی و سرطان و عضو هيات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

با زنگ موبایل بیدار نشوید!

هرچه مدت زمان صحبت کردن با موبایل بیشتر باشد عوارض بیشتری برای مغز و بدن ایجاد می‌کند. زمانی که از موبایل استفاده نمی‌کنید آن را در جیب خود قرار ندهید و به دور گردن‌تان نیندازید. عوارض موبایل در حالت خاموش کمتر است اما اگر باتری آن درآورده شود تقریبا بی عارضه می‌شود. درضمن قرار دادن موبایل کنار بالشت در هنگام خواب عوارض زیادی در پی خواهد داشت. بهتر است برای بیدار شدن از زنگ موبایل استفاده نکنید و آن را دور از خود نگه دارید.

دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص بیماری‌های پوست، مو و زیبایی

اگر می‌خواهید اکستنشن کنید ...

توصیه می‌شود تا حد امکان از اکستنشن استفاده نشود و در صورت استفاده، مناطق اکستنشن محدود باشد و همچنین مدت زمان آن هم بیشتر از 3 ماه نشود. چسب اکستنشن ممکن است باعث آسیب‌های شیمیایی، حساسیت‌ها و خارش و التهاب پوست سر شوند. اکستنشن‌های کلیپسی نیز بیشتر از انواع دیگر آن روی مو کشش ایجاد می‌کنند. در بین روش‌های موجود شاید استفاده از نخ بهتر باشد چراکه آسیبش کمتر است.

دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپارسکوپی

اگر قاعدگی‌های خیلی دردناک و لکه بینی دارید

اگر همیشه لکه بینی دارید و دردهای پریودتان از روز سوم و چهارم بیشتر می‌شود و هر ماه بدتر از ماه قبل می‌شوید باید به بیماری آندومتریوز شک کنید. کاشته شدن بافت رحم در قسمتی غیر از جدار داخلی رحم را «آندومتریوز» می‌گویند. این بیماری معمولا دردناک است و ممکن است منجر به نازایی شود. گاهی اوقات نیز همراه با آن، کیست‌های تخمدان، درد هنگام نزدیکی و دفع دردناک ادرار و مدفوع دیده می‌شود.

دکتر عباس صداقت، رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت

در معرض رفتارهای پرخطر قرار گرفته‌اید...

اگر زن و شوهری احساس می‌کنند به هر دلیلی قبلا در معرض ویروس ایدز و بیماری‌های جنسی یا رفتارهای پرخطر مرتبط با آن قرار گرفته‌اند توصیه می‌شود قبل از مبادرت به بارداری به مراکز بهداشتی درمانی یا مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مراجعه کنند و با مشاوره همکاران دوره دیده اقدام به بارداری كنند. اگر درمان به موقع و صحیح صورت بگیرد امکان اینکه ویروس HIV از مادر باردار به نوزاد منتقل نشود دور از ذهن نیست.

دکتر افسانه ثنایی، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

این افراد نباید بوتاکس تزریق کنند!

مصرف زیبایی بوتاکس معمولا برای افراد زیر 21 سال توصیه نمی‌شود. همچنین کسانی که بیماری‌های خاص مانند میاستنی گراویس دارند و دچار ضعف عضلانی هستند نباید بوتاکس تزریق کنند. توصیه می‌شود از 3 ماه قبل از بارداری مصرف بوتاکس قطع شود و در زمان بارداری و شیردهی نیز تزریق نشود. اما اگر خانمی بوتاکس تزریق کرد و بعد بدون برنامه ریزی باردار شد مشکل خاصی برای فرزندش پیش نمی‌آید.

دکتر فاطمه سلیمانی، عضو کمیته کشوری تجویز و مصرف صحیح دارو

پنی سیلین را با داروی بی‌حسی تزریق نکنید!

گاهی اوقات افراد برای کاهش درد حاصل از تزریق پنی‌سیلین همراه با آن مقداری داروی بی‌حس‌کننده تزریق می‌کنند. این کار عوارض خاص خود را دارد و بی‌خطر نیست. اگر نمی توانید درد پنی‌سیلین را تحمل کنید بهتر است از پزشک خود بخواهید تا در صورت امکان آن را با داروی خوراکی و طولانی اثر دیگری جایگزین کند.دكتر محمد هاشمی، متخصص تغذیه و دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران

با پرخوری قبل امتحان، نمره بیشتری نمی‌گیرید!

بسیاری از مادر و پدرها فکر می‌کنند برای داشتن تمرکز بالا نیاز به خوردن بیشتر است. این باور اشتباه است زیرا برای فراگیری نیازی به دریافت کالری بیشتر نیست. حتی بالعکس، دریافت غذاهای سنگین و پر چرب می‌تواند باعث ایجاد اختلالات گوارشی و سوء هاضمه شود که تمرکز فرد را نه تنها بیشتر بلکه کمتر می‌کند. درعوض دریافت تدریجی و متعادل مواد مغذی در طول روز و اضافه کردن ماست، میوه جات و سبزیجات به وعده‌های اصلی برای عملکرد مغزی، بسیار مفید است.

دکتر منیژه شهبازخان، روانشناس و مشاور

زندگی‌را متحول کنید

 یکی از بهترین راه‌های دستیابی به صمیمیت و نزدیکی در رابطه زناشویی خلاقیت و جست‌وجوی راه‌های تازه است. پختن یک غذای جدید و متفاوت با کمک همان موادی که می‌دانید همسرتان از خوردنشان لذت می‌برد، تماشای یک فیلم خوب در آخر هفته، خرید یک تفریح تازه برای چند ساعت متفاوت وقت گذراندن یا حتی ایجاد تنوع و تغییر در ظاهر، همه راه‌های به ظاهر ساده اما تاثیرگذاری هستند که کسالت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید