مسیر سبز
مسیر سبز

13 طلبه زنده ‎زنده‌ در آتش سوختند. بی بی

13 طلبه زنده ‎زنده‌ در آتش سوختند...
بی بی سی نوشت: «آتش‌سوزی در یک مدرسه اسلامی در شهر "رانگون" برمه -نامی که استعمارگران انگلیسی بر کشور میانمار نهادند- باعث مرگ ۱۳ پسر نوجوان شده است. پلیس می گوید که علت آتش‌سوزی، اتصال سیم‌های برق بوده است.»[!]

هنگام آتش‌سوزی در مدرسه اسلامی رانگون، بسته بودن درهای خوابگاه باعث شد نوجوانان نتوانند به موقع فرار کنند. گفته می‌شود که مسؤولان خوابگاه از ترس ناامنی و حمله احتمالی، درهای خوابگاه را بسته نگه داشته بودند. این مدرسه، بخشی از یک مسجد است که ۷۵ کودک و نوجوان برمه‌ای در آن زندگی می‌کردند. بیشتر نوجوانان موفق به فرار شدند، اما عده‌ای که گرفتار شده بودند، بر اثر "خفگی ناشی از دود" و همینطور "سوختگی شدید" جان خود را از دست دادند.

بی بی سی افزود: «پلیس ضدشورش در اطراف مدرسه مستقر شده است تا اعتراض احتمالی مردم را کنترل کند. مردم محلی بیم آن دارند که این آتش‌سوزی با درگیری‌های اخیر مذهبی در نقاط مختلف برمه ارتباط داشته باشد. از آخرین روز اسفند 1391 تا کنون دست‌کم ۴۰ نفر در حمله به اقلیت مسلمان در این کشور کشته شده‌اند. روز دوم فروردین 1392 (۲۲ مارس) در شهر "میکتیلا" شرایط فوق‌العاده اعلام شد. درگیری در این شهر باعث ویرانی بسیاری از خانه‌ها و ساختمان‌ها شده است. هزاران مسلمان هم از این شهر مرکزی گریخته‌اند.»

"تین تارسو" رئیس بخش برمه‌ای بی‌بی‌سی، درباره این موضوع می گوید: «در حال حاضر تنش میان مسلمان و بودائیان بسیار بالاست، اما دولت در تلاش است که شرایط را کنترل کند. رئیس‌جمهور این کشور هم تلویحا گفته است که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، ممکن است ارتش وارد مناطق ناآرام شود.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید