هر روز!
هر روز!

20کتاب ماندگار ادبیات کودک و نوجوان : 20کتاب ماندگار ادبیات

20کتاب ماندگار ادبیات کودک و نوجوان : 20کتاب ماندگار ادبیات

20کتاب ماندگار ادبیات کودک و نوجوان
: 20کتاب ماندگار ادبیات کودک و نوجوان
ادبیات کودک و نوجوان هنگامی پدید آمد که بزرگسالان متوجه شدند کودکان و نوجوانان به سبب گنجایش های شناختی و ویژگی های رشدی خود آمادگی پذیرش متن های سنگین را ندارند و به متن هایی نیاز دارند که پاسخگوی دوره ی رشد آن ها باشد. کودکان خردسال به متن هایی آهنگین و کوتاه مانند لالایی ها و ترانه – متل ها و ترانه های آهنگین واکنش بیشتری نشان می دهند. هرچه گروه سنی مخاطبان بالاتر برود، آن ها کم کم می توانند داستان هایی را با واژگان بیشتر پذیرا باشند. ویژگی دیگر ادبیات کودک و نوجوان در این است که با سطح سواد کودکان پیوند دارد. کودک نوآموز تنها می تواند متن های ساده را بخواند و بفهمد. هرچه سواد او بیشتر می شود، متن هایی با دایره ی واژگانی بیشتر را درک می کند. کودکانی که به مرز نوجوانی و پس از آن می رسند می توانند رمان های متناسب با نیازهای خود را داشته باشند. امروزه این رمان ها بیشتر در قالب فانتزی ها یا داستان های علمی و تخیلی منتشر می شود. البته داستان های واقعگرا که بازتاب دهنده احساسات و درگیری های زیستی و اجتماعی نوجوانان مانند موضوع جدایی پدر و مادر یا مرگ نزدیکان و بیماری ها و عشق های دوره نوجوانی است به فراوانی در این حوزه منتشر می شود. روزنامه تلگراف چاپ انگلیس چندی پیش فهرست 20 کتاب ماندگار ادبیات کودک را منتشر کرد که در ادامه «این لیست» را مشاهده می کنید.
به گزارش :   باد در بید / کنت گراهام
از موقع ظهور این داستان “دوستی و رشد اخلاق” در بیش از 100 نسخه منتشر شده است و سالیانه صدها هزار بار از سوی خانواده ها برای کودکان خود خریداری شده است. نثر جذاب و روان گراهام داستان سه نوجوان به نامهای مول، رتی و باجر را دنبال می کند که بیشتر زندگی خود را به گردش های ماجراجویانه اختصاص داده اند و باقی اوقات خود را در قایقشان سپری می کنند. تا اینکه این 3نفر تصمیم می گیرند به وزغی در سفرهای پرخطر خود کمک کنند و در ماجراهای مختلفی بعد از فرار از زندان و شرکت در مسابقات اتومبیل رانی برای هدف اصلی خود در بازپس گرفتن عمارت وزغ تلاش کنند…
 
ارباب حلقه ها / جی.آر.آر تالکین

 
مجموعه هری پاتر / جی کی رولینگ  

از سال 1997 که اولین کتاب از مجموعه داستان های هری پاتر و مدرسه جادوگری به نام هری پاتر و سنگ جادو به بازار کتاب آمد؛ تا کنون داستان های این نویسنده انگلیسی به 67 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در سراسر جهان بیش از 400 میلیون نسخه فروش داشته است. داستان این مجموعه ماجراهای هری پاتر و دو دوستش رون ویزلی و هرمونی گرانجر را روایت می کند که برای توقف سلطه ی لرد ولدمورت در دنیای جادوگری تلاش می کنند و در این میان در هر کتابی به گونه ای متفاوت ولدمورت ظاهر می شود و برای نابودی هری نقشه می کشد.
 
 
نیروی اهریمنی اش/ فیلیپ پولمن  نام یک مجموعه سه گانه کتاب های داستانی تخیلی است که توسط فیلیپ پولمن نوشته شده است. این کتاب ها به ترتیب سپیده شمالی(Northern Lights)، خنجر ظریف(The Subtle Knife) و دوربین کهربایی(The Amber Spyglass)  در سال های 1995، 1997و 2000 منتشر شده اند. کتاب اول در آمریکا با نام قطب نمای طلایی شناخته می شود و در سال 2007 فیلمی نیز با همین عنوان ساخته شده است که در سال 2008 برنده جایزه اسکار و جایزه بافتا برای بهترین جلوه های ویژه شد. کتاب سوم از مجموعه نیروی اهریمنی اش در سال 2008 برنده ی جایزه ی کتاب سال Whitebird در انگلستان شد، که یک جایزه معتبر ادبی به شمار می رود.
 
داستان های نارنیا:شیر، جادوگر و کمد لباس/ سی اس لوئیس

پیتر، سوزان، ادموند و لوسی پیونسی به طور اتفاقی وارد کمد لباس اتاق زیر شیروانی می شوند و سر از سرزمینی عجیب در می آورند که اهالی عجیب و غریب تر آنجا را نارنیا خطاب می کنند. اصلان نام شیری است که دشمن اصلی جادوگر و ملکه سرما که حکمرانی این سرزمین را به عهده دارد است. ماجراهایی برای این چهار شخصیت نوجوان پیش می آید که باعث می شود تا کنون این کتاب که یک سری فیلم هم از روی آن ساخته شده است 85 میلیون نسخه به 29 زبان زنده دنیا فروش داشته باشد.
  کرم گرسنه گرسنه / ایریک کارل

این داستان که روایتگر کرم پروانه ی گرسنه ای است که زندگی اش به عنوان موجودی کوچک و ناچیز در یکشبنه روزی از تخمی که روی برگی افتاده شروع می شود و تا هفته ی بعد که به یک پروانه زیبا تبدیل می شود، در کالبد کرم ادامه می یابد. روز دوشنبه او یک سیب می خورد اما همچنان گرسنه و کوچک است. روز سه شنبه او دو گلابی می خورد، کمی بزرگتر می شود، اما هم چنان گرسنه است. روز چهار شنبه او سه آلو می خورد که باز هم گرسنه است. روز پنج شنبه او چهار توت فرنگی می خورد، بزرگتر می شود و گرسنه می ماند. روز جمعه پنج پرتقال می خورد، بازهم بزرگتر می شود، اما گرسنه می ماند. روز شنبه چیزهای گوناگونی مانند ساندویج سوسیس، بستنی و خیلی چیزهای دیگر می خورد… در پایان این روز است که او ناگهان به پروانه ای زیبا تبدیل می شود.  چهل سال پیش از این در سال 1969 این داستان تاثیرگذار با دست های اریک کارل آفریده شد و از آن پس برای چهار دهه میلیون ها کودک را در سرتاسر جهان انگشت به دهان گذاشت. گفته شده است که واژگان این کتاب که تاکنون از آن میلیون ها نسخه به فروش رفته است، در زبان انگلیسی تنها 225 واژه است. در این روایت، کودکان نوآموز با روزهای هفته، شمارش عددها تا پنج و مهمتر از همه با چرخه ی زندگی آشنا می شوند. البته این همه ی جادوی کرم گرسنه گرسنه نیست. بی گمان جادوی بزرگ این داستان، تصویرهای شگفت انگیز زیبای کرم پروانه است که اریک کارل توانسته با تکنیکی ویژه خود کرمی بسیار دوست داشتنی بیافریند. در حقیقت آن چ

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید