هر روز!
هر روز!

24 اصل تا قهرمانی المپیا : 24 اصل تا قهرمانی

24 اصل تا قهرمانی المپیا : 24 اصل تا قهرمانی

24 اصل تا قهرمانی المپیا
: 24 اصل تا قهرمانی المپیا
وقتی که حرفه ای شد ۲۳ سال داشت. در ۲۴ سالگی اولین مسابقه حرفه ای خود را تجربه کرد و ۲ سال بعد یعنی در ۲۶ سالگی به اولین قهرمانی خود رسید و اولین بار در ۲۸ سالگی نایب قهرمان المپیا شد.۳۳ ساله بود که قهرمان المپیا شد و تا به حال چندین رقابت حرفه ای را با مقام اول به پایان رسانده است.
به گزارش : در ۷ رقابت بعد از رونی کولمن دوم شده است و ۳ بار در مصاف با قهرمانان المپیا (دکستر جکسون و فیل هیث) مغلوب شده است. ۱۱ سال متوالی در هر مسابقه ای مقام اول یا دوم بوده است. ماحصل شرکت در ۱۰ دوره مستر المپیا ۴ قهرمانی و ۶ نایب قهرمانی جهان است. این آمار خیره کننده متعلق به جی کاتلر است که ۱۲ بار مستر المپیا را تجربه کرده و در ۴ نوبت آن اول شده و ۳ بار قهرمان آرنولد کلاسیک شده است و می خواهد در المپیای ۲۰۱۳ بار دیگر برای قهرمانی مبارزه کند. برای شناخت بهتر جی کاتلر می توانید ۲۴ نکته را بخوانید.
وقتی که ۲۲ ساله بود و در ماساپوست زندگی می کرد به کالیفرنیا جنوبی سفر کرد تا در یک مسابقه محلی شرکت کند. برنامه اش برای معروف شدن جواب داد. او در مسابقه NPC به نام تورنمنت قهرمان سال ۱۹۹۵ قهرمان شد و چند ماه قبل از آن که با قهرمانی در مسابقات ملی ۱۹۹۱ کارت حرفه ای خود را دریافت کند عکسش روی جلد یکی از مجلات به چاپ رسید. طی این حرفه که بیش از ۱۷ سال طول کشیده کاتلر با دقت همه چیز از جمله تجارت، تمرین، تغذیه و مسابقات خود را تحت نظر داشته است.
او می گوید: “همیشه در تمرینات طرفدار مقدار زیاد بوده ام”. سال۲۰۰۳ در یک جلسه تمرین او را دیدم که زیر بغل را یک روز ۲ جلسه تمرین داد و در مجموع ۱۰ حرکت و ۴۳ ست اجرا کرد. همیشه در این سبک از تمرین واهمه ای برای تمرین زدگی وجود دارد و به همین دلیل بعضی بدنسازان از فواید عضله سازی افزایش دادن ست ها محروم می مانند.
کاتلر می گوید: “من هیچ کاری را به روش گذشته ام انجام نمی دهم. من همه روش ها را تغییر داده ام”.اولین جمله را در یکی از مصاحبه های سال ۲۰۰۴ خود عنوان کرده است و همین را دلیلی برای عدم ارائه یک برنامه مشخص مطرح کرده است. در دوره آماده سازی برای آرنولد کلاسیک همان سال (که در آن به قهرمانی رسید) به طور کامل همه چیز را تغییر داد. بزرگ ترین هوادار تمرینات پر مقدار در این ورزش به شکل قابل توجهی مقدار تمرینات خود را کم کرد و برنامه قبل مسابقه خود را طوری طراحی کرد که شب ها تا دیر وقت بیدار بود و در طی روز ۳ بار خواب های کوتاه داشت. قبل از آن که سال مذکور تمام شود، به برنامه معمول خود نزدیک تر شد اما ماجرای سال ۲۰۰۴ او برایش تجربه شد.

یکی از خصوصیات تمرین کاتلر که به ندرت از آن تخطی می کند سرعت بالای تمریناتش است. در طول دوران حرفه ای اش به ندرت بیشتر از ۱ دقیقه بین ست ها استراحت کرد و معمولا در فاز مسابقات استراحت را حدود ۴۰ ثانیه رعایت کرده است. باز هم اشاره می شود این قانونی است که او می تواند آن را زیر پا قرار دهد و در سال های اخیر استراحت ها را طولانی تر کرده است.
اواسط دهه گذشته کاتلر شروع به خریداری مرغ ، تخم مرغ و گوشت قرمز ارگانیک کرد. او حس می کند که مصرف غذاهایی که عاری از مواد شیمیایی هستند، تفاوت بزرگی در فیزیک او روی صحنه مسابقات به وجود آورده و می تواند به میزان قابل توجهی برای سلامتی او در بلند مدت مفید باشد.
در بازه هایی از زمان بوده که او دست تنها کار کرده است اما بیشتر اوقات تیم کاتلر چندین عضو دارد.در حقیقت در دوران ۳ المپیای اخیر ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ ،۲۰۱۱ او به طور منظم با ۲ یا ۳ نفر تمرینی کار کرده است و همین یکی از دلایل طولانی تر شدن زمان استراحت بین ست ها است.
این قهرمان ۴ دوره ای المپیا یکی از بزرگ ترین فیگورهای زیربغل از پشت را دارد. سال ۲۰۰۵ پهنای زیربغل های او اگر از کولمن بیشتر نبود، به راحتی هم اندازه با او بود.کاتلر هم مثل رونی کولمن زیربغل های خود را هفته ای ۲ بار تمرین می دهد. یک جلسه به ایجاد پهنا اختصاص دارد با حرکاتی مثل سیمکش و جلسه دیگر روی ضخامت عضلات پشت تمرکز دارد با انواع حرکات هالتر و دمبل و ددلیفت.
ماساژ عمیق عضلانی عنصر بسیار مهمی از پروسه ریکاوری اوست حداقل هفته ای یک بار از این مورد استفاده می کند. او جلسات ماساژ طولانی مدتی دارد و گاهی اوقات باعث کبود شدن بدنش می شود. او اعتقاد دارد این ماساژها ریکاوری و انعطاف پذیری بدنش را ارتقاء می دهد و در نتیجه به جریان رشد کمک می کند.
پس از کسب نایب قهرمانی در سال ۲۰۰۱ به نظر می رسید که به زودی کاتلر جوان رونی کولمن را مغلوب خواهد کرد.او سال ۲۰۰۲ وقتی که کولمن کم سایز شده بود و خیلی آسیب پذیر به نظر می رسید، بیشترین شانس قهرمانی را داشت. اما پس از آن سال ۲۰۰۳ وقتی رونی ۱۳۵ کیلو آمد همه را شوکه کرد و کاتلر باز هم دوم شد و این بار فاصله بین نفر اول و دوم زیاد شد. در ریاضیات، کاتلر که بیشتر رو به حرکات کابل و دستگاه آورده بود، مجدد به تمرینات اصولی بازگشت یا به عبارتی همان تمرینات زیرسازی. او می دانست که برای رقابت با رونی کولمن باید وزن اضافه کرد، بنابراین رو به تمرینات سبک رونی کولمن آورد : ددلیفت، هالتر خم، تی بار، پرس سینه هالتر و دیگر حرکات وزنه آزاد اصلی.. این سبک تمرینات اساس تمرینات سال ۲۰۰۴ او را تشکیل داد و از آن به بعد هم با همان ها متعهد متند.
مثل همه بدنسازان، جی کاتلر هم در سمت راست و چپ بدن خود تناسب کامل را ندارد. دست و پای چپ او به وضوح بهتر از سمت راست است. او با گنجاندن حرکات تک دست و تک پا این فاصله را پر کرد و تاکید ویژه ای روی برطرف کردن نقاط ضعف خود قرار داد و در عین حال روی توسعه بخش قوی تر هم کار کرد.
برخلاف اکثر بدنسازان حرفه ای، کاتلر مقداری تمرین ساعد و شکم هم در برنامه های خود جای می دهد و حتی در دوره حجم نیز از آنها غافل

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید