مسیر سبز
مسیر سبز

30 روزه در تهران صاحب مسکن شوید! تعدادي از كارخانه‌هاي

30 روزه در تهران صاحب مسکن شوید! 
 تعدادي از كارخانه‌هاي

30 روزه در تهران صاحب مسکن شوید!
تعدادي از كارخانه‌هاي توليد قطعات پيش‌ساخته مسكن اخيرا در مناطقي از تهران اقدام به مونتاژ و نصب آپارتمان‌هاي پيش‌ساخته كرده‌‌اند.

در اين شيوه از ساخت‌وساز، سازنده كه همان صاحب كارخانه است در ازاي تحويل واحد مسكوني، فقط فاكتور فروش و تاييديه‌ فني ارائه مي‌دهد و مسووليت دريافت پايان‌كار و سندمحضري برعهده مالك زمين است.

براي ساخت اين خانه‌ها نيازي به دريافت پروانه ساختماني نيست. گزارش خبرنگار «دنياي‌اقتصاد» در اين‌باره حاكي است: از اين خانه‌هاي پيش‌ساخته اغلب براي احداث يك طبقه اضافه روي ساختمان‌هاي موجود در تهران استفاده مي‌شود.

نمونه‌‌هايي از خانه‌هاي پيش‌ساخته در مناطق تهرانپارس، پيروزي و شهرك‌غرب احداث شده است.

واحدهای مسکونی پیش ساخته حداقل بین 15 روز تا حداکثر دو ماه به متقاضیان واگذار می‌شود، البته زمان تحویل واحدها به خریداران بستگی دارد؛ چرا که هرچه متراژ کوچک‌تر باشد تحویل کار سریع‌تر و هرچه متراژ بزرگ‌تر باشد مدت زمان بیشتری صرف ساخت این واحدهای پیش ساخته می‌شود. معمولا واحدهای پیش ساخته چوبی که کمتر از 100 متر مربع باشند طی 10 تا 15 روز، واحدهایی که حدود 150 متر مربع باشند از 20 تا 30 روز، واحدهایی که 300 متر مربع باشند در 45 روز و همچنین آن دسته از واحدهایی که متراژشان بیش از 400 متر مربع باشد طی 2 ماه ساخته می‌شوند.

علاوه براین، قیمت این واحدهای پیش ساخته به سلیقه و درخواست خریداران بستگی دارد. برای مثال خریداری ترجیح می‌دهد برای کفپوش به جای پارکت از سرامیک استفاده شود و این مسائل باعث می‌شود تا قیمت خرید و فروش با کمی ‌نوسان روبه‌رو شود. به همین خاطر قیمت هر متر مربع از واحدهای پیش ساخته تیپ A به طور حدودی بین 390 هزار تا 450 هزار تومان و قیمت هر متر مربع از واحدهای پیش ساخته تیپ B از 290 هزار تا 380 هزار تومان است.

برای تحقق این امر متقاضیان باید در ابتدا زمینی را به عنوان قرارگیری واحد پیش ساخته در اختیار داشته باشند و بعد متراژ دلخواه واحد مسکونی مورد نظر خود را تعیین کنند و با دستور نقشه ای که خود یا نقشه‌کش این شرکت تهیه می‌کند، واحد پیش ساخته خود را سفارش دهند.

مدت زمان ساخت و تحویل این واحدهای مسکونی پیش ساخته اگرچه بسیار کوتاه‌تر از مدت زمان ساخت و تحویل واحدهای مسکونی با ساخت‌وساز سنتی است، اما خریداران همچنان می‌توانند از شرایط ویژه خرید برخوردار شوند؛ زیرا متقاضیان می‌توانند در ابتدای قرارداد 35 درصد مبلغ خرید را نقدی، 10 تا 20 درصد را طی زمان ساخت و مابقی مبلغ را در زمان تحویل واحد پرداخت کنند.

منبع: دنیای اقتصاد
باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید