fam20
fam20

زمین شناسی , تصاویر ناسا از قدرتمندترین توفان جهان ایسنا: تصاویر

 لینک
زمین شناسی , تصاویر ناسا از قدرتمندترین توفان جهان ایسنا: تصاویر

زمین شناسی , تصاویر ناسا از قدرتمندترین توفان جهان


ایسنا: تصاویر ناسا دیدگاه‌های جدیدی را در خصوص قوی‌ترین توفان‌ زمین ارائه می‌دهند.

این تصاویر از ابزار «ژرفاسنج مادون‌قرمز جوی ناسا» (AIRS) بر روی بورد سفینه‌ فضایی Aqua ناسا و همچنین scatterometer باد اقیانوسی OceanSAT-2 متعلق به سازمان تحقیقات فضایی هند به دست آمده است.

بر اساس اطلاعات «مرکز هشدار توفان‌مشترک دریایی » ایالات متحده، توفان‌«هایان» دارای بادهایی پیوسته با سرعت بیشینه ۳۱۴ کیلومتر در ساعت و تندبادهایی با سرعت بیش از ۳۷۹ کیلومتر در ساعت، درست پیش از فرود در مرکز فیلیپین بوده است.

این موضوع آن را به یکی از قدرتمندترین توفان‌هایی تبدیل می‌کند که تاکنون ثبت شده است.

به گفته مقامات آب و هواشناسی فیلیپین، این توفان‌که در زبان محلی «توفان‌یولاندا» خوانده می‌شود، با بادهای مداوم با سرعت بیشینه ۲۳۵ کیلومتر در ساعت و تندبادهایی با سرعت بیش از ۲۷۵ کیلومتر در ساعت به ساحل رسید.

دو تصویر دریافتی از AIRS این توفان‌قدرتمند را در نور مادون قرمز به نمایش می‌گذارد.

زمانی که تصویر سمت چپ دریافت شد، توفان‌در ۳۴۴ کیلومتری جنوب-جنوب شرقی مانیلا بود و زمانی که تصویر سمت راست دریافت شد، توفان‌سریع در مرکز غرب فیلیپین بود و مطابق پیش‌بینی‌ها به ویتنام خواهد رسید.

سردترین دماهای ابر فوقانی (cloud-top) با شفاف‌ترین سایه‌های بنفش‌رنگ نشان داده شده‌اند و مکانی را که سنگین‌ترین باران هایان در حال رخداد است، نشان می‌دهد.

تصویر دیگر از scatterometer راداری OSCAT بر روی ماهواره OceanSAT-2 متعلق به سازمان تحقیقات فضایی هند بادهای سطح اقیانوسی هایان را در تاریخ ششم نوامبر به نمایش می‌گذارد.

داده‌های باد توسط دانشمندان مستقر در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا و با استفاده از یک الگوریتم به دست آمد.

این الگوریتم بازیابی باد پیشرفته برای شرایط گرمسیری طراحی شده و رنگ‌ها سرعت باد و پیکان‌ها مسیر باد را نشان می‌دهند.مشاهده همه ی 1 نظر