محمد کنعانی
محمد کنعانی
 لینک
چرم دوزی

چرم دوزی

چرم دوزی

کار چرم دوزی به دلایل ذیل مورد استفاده قرار می گیرد:
جلوگیری از لوله شدن
به لحاظ جلوگیری از سر خوردن فرشهای ظریف در اندازه های کوچک بر روی سطوح صاف، مانند پارکت و سنگهای صیقلی
به سبب پوشاندن محل میخ یا سوزن خورده های کناره های
چرم را معمولاً به انداه طول فرش می گیرند و از پشت فرش با نخ و سوزن به صورت 7 و 8 (زیگزاگ) می دوزند. چرمهایی که برای کناره دوزی فرش مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که برای جلوگیری از لوله شدن کناره فرش استفاده می شود، باید دارای مقاومت کافی باشد. عرض چرم بین 3 تا 5 سانتیمتر است، که به صورت آماده یا توپ در بازار به فروش می رسد. جنس چرم از مواد پلاستیکی و نخ تشکیل شده است. اگر طرفین فرش لول شده باشد، فرش را از پشت بر روی زمین پهن می کنند و به وسیله چکش چوبی آن را می کوبند و سپس پارچه سفیدی بر روی آن پهن کرده و با مقداری آب آن را خیس کرده و اطوکشی می کنند. پس از آن ، چرم دوزی می کنند.

در بعضی موارد 4 طرف فرش چرم دوزی می شود. بویژه، فرش هایی که نفیس هستند و امکان آویزان کردن آن بر روی دیوار وجود دارد.

برخی از فرش ها به ویژه آن گروه از فرش هایی كه مكانیزم بافت آنها به شیوه لول می باشد، لبه های طولی فرش به سمت آنها لوله می شود. چنانچه فرش بافته شده دارای چنین عیبی باشد، معمولاً اقدام به چرم دوزی می نمایند. چرمی كه برای كناره دوزی فرش مورد استفاده قرار می گیرد، باید دارای مقاومت و سختی مورد نیاز باشد تا از لول شدن فرش جلوگیری نماید. عرض چرم، بین3 تا 5 سانتی متر است كه جنس آن یا از چرم كاملاً طبیعی یا از چرم مصنوعی می باشد.
نحوه ی دوختن چرم به این شكل است كه سوزن چرم دوزی را با نخ چرم دوزی آماده نموده به صورت زیگزاگ نوار چرمی را از پشت فرش به كناره های آن می دوزند. اگر مقدار لوله شدن لبه های فرش زیاد باشد ابتدا فرش را به پشت روی زمین پهن می نمایند و به وسیله ی چكش چوبی، لبه های طولی آن را می كوبند و سپس پارچه ای را به روی آن پهن كرده و با مقداری آب آن را خیس كرده و اتو می كشند. تا مقداری از لوله شدگی آن جلو گیری شود.سپس اقدام به چرم دوزی می كنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید